Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Znamy tegoroczny ranking szkół przyjaznych uczniom LGBTQ+. Jak wypadły elbląskie placówki?

12.05.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Znamy tegoroczny ranking szkół przyjaznych uczniom LGBTQ+. Jak wypadły elbląskie placówki?

Znamy wyniki trzeciego ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych uczniom LGBTQ+. W tym roku zwyciężyło liceum z Gdańska, w pierwszej dziesiątce znalazła się również szkoła z Olsztyna. Jak młodzież oceniła elbląskie placówki?

 

 

Tegoroczny ranking objął ponad 2 tys. szkół z całej Polski. Niemal 20 tysięcy uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+, podają organizatorzy inicjatywy. Dzięki nim powstała maparówości.pl 2023. 

 

 

W ogólnopolskim zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska. Na drugim miejscu znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a na trzecim – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy. W pierwszej dziesiątce znalazła się również szkoła z Olsztyna - I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie zajęło miejsce piąte.

 

 

Jak w tym roku oceniono szkoły z Elbląga i okolic? Wśród szkół przyjaznych (oznaczonych na mapie zielonym kolorem) znajdziemy tylko jedną placówkę oświatową z naszego miasta - I Liceum Ogólnokształcące. 

 

 

I LO jest otwarte na młodzież, jej problemy. Na pewno taka ocena w rankingu jest dowodem na ogromne zaufanie młodych ludzi do nas. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło

 

 

- mówi Anna Luiza Górecka, wicedyrektorka I LO w Elblągu.

 

 


Dwa lata temu w zestawieniu tym mogliśmy znaleźć również Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym (6. miejsce w Polsce w 2021 roku). Tym razem tej szkoły nie ma wśród przyjaznych placówek (na mapierówności.pl znajduje się informacja, że jest to szkoła oceniona przez niewystarczającą liczbę osób). 

 

 


Ranking, jak przekonują organizatorzy, to nie tylko doskonały poradnik dla wszystkich tych osób, które z nowym rokiem szkolnym będą wybierać, dokąd pójdą od września, ale także sygnał dla grona pedagogicznego i dyrekcji, czy w ich szkole osoby z grup dyskryminowanych mogą czuć się bezpiecznie. 

 

 

Ta edycja odbywała się pod szczególnym hasłem: Bezpieczna szkoła. To są wartości, które przyświecają nie tylko samemu rankingowi, ale też wielu młodym osobom, które podejmują decyzję o wyborze szkoły średniej. Przeciwdziałanie dyskryminacji, przeciwdziałanie uprzedzeniom, stereotypom to jest element zapewniania bezpieczeństwa psychicznego młodym ludziom. To jest element dbania o ich zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo na terenie placówki. O tym mówi między innymi prawo oświatowe, a także sami młodzi ludzie i wielu nauczycieli, rodziców, którzy wzięli udział w tym rankingu

 

 

- mówił podczas konferencji prasowej Dominik Kuc, inicjator i koordynator akcji.

 


- Widać korelację. Szkoła, która akceptuje osoby LGBTQ+ akceptuje każdą różnorodność, akceptuje osoby o innym wyznaniu bądź jego braku, osoby niepełnosprawne, z mniejszości narodowych czy etnicznych - dodał inicjator rankingu. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ Świat bez wartości
  Piątek, 12.05

  Wszystko rozumiem i tolerancję i odmienność ale niestety cudaków coraz więcej i mieszanie dzieciakom w głowie od małego! Wystarczy popatrzec na cudakow na eurowizji ! Niestety to wszystko z braku podstawowych wartości rodzinnych , braku skupienia się na rodzinie a potem dzieciaki szukają alternatywki i odmiany!

 2. 2
  +19
  ~ Jacek
  Piątek, 12.05

  Jezeli ktorakolwiek szkola w Elblagu toleruje jakiekolwiek zboczenia i dewiacje seksualne, to radze wam zabrac stamtad swoje dzieci i przeniesc do normalnej placowki edukacyjnej, ktora pod plaszczykiem tzw tolerancji promuje moralny cew i degeneracje. Zeby uprawiac ten proceder pod plaszczykiem i haselkiem tolerancji, zmieniono nawet jej prawdziwa definicje, ktora 9znaczala przez cale wieki, jedynie ograniczone tolerowanie czegos, co na zaden szacunek i akceptacje nie zasluguje. Ale ilu ludzi obecnie o tym wie. W kazdym razie degrengolada tego spoleczenstwa postepuje, a raczej leci na pysk po rowni pochylej w sam dol.

 3. 3
  +15
  ~ Świat się stacza
  Piątek, 12.05

  Ten świat juz totalnie głupieje i przewraca się z nudów we łbach! Brak oczytania , ślęczenie w komorkach , obserwacja innych, zazdrość prowadzi do odpałów ! Ludzie zestresowani , zapracowani bo kasa kasa kasa i pokazówka z drnkiem z wakacji zapominając o miłości , bliskosci i wartosciach przekazywanych dzieciom! A potem szukanie wlasnego ja! Kiedyś leworęczny fostał opr od nauczyciela i od razu przypomnial sobie o prawej ręce! A teraz 2 baby czy 2 facetow wychowują dzieci ! Ok niech sobie zyjà ale z tymi dziećmi to nie jest normalne i tyle! Dzieciaki ma wypaczenie od małego! I nie wpajajcie ze to norma , nie to rodzaj choroby

 4. 4
  +17
  ~ Polak
  Piątek, 12.05

  Stop Ideologii LGBT. Nikt nikogo w tym kraju nie dyskryminuje. Jak się chcą trzepać to w domu a nie wchodzić z łapami na ulicę i do rodzin.

 5. 5
  +19
  ~ Dziewczyna z penisem
  Piątek, 12.05

  Uczeń to dziecko, często niepełnoletnie a szkoła toleruje pedalstw... i lesb...? No tak ktoś musi wyjść na ulicę w Strajku Kobiet. A 1 ogólniak to zawsze była kolebka nowobogackich a teraz to i homo-niwiadomo.

 6. 6
  +12
  ~ Normalność nie w modzie
  Piątek, 12.05

  Dziś wszystko co anonorrmalne staje się modą i normą natomiast normalność nie jest w modzie i to ona zaczyna być dyskryminowana ! Czas to zrozumieć i zauważyć! Fakt politycy oprocz Pisu probują zaistnieć tolerując nienormalność i pozyskać wyborców! I zbijać wlasny kapitał wyborczy nie widząc jaką podłość i krzywdę wyrządzają!

 7. 7
  --3
  ~ Kiciuś sweet
  Piątek, 12.05

  Hej, ja wiem że trzeba być tolerancyjnym i akceptować zboczenia. Ale jak patrzę gdy taki męski chłopak migdali się z laską pod szkołą... Tfu! Rozumiem wszystko ale żeby taki słodziak z jakąś dziewczyną?!!

 8. 8
  +12
  ~ Zasady i wartosci!
  Piątek, 12.05

  Tak naprawdę tym ludziom trzeba wspolczucia i pomóc ale nie przekraczać pewnych norm i zasad!

 9. 9
  +15
  ~ Magnat Biznesu
  Piątek, 12.05

  Pamiętam jak z 0 lat temu mówiono : " u nas tego nie będzie, Polacy nie są tacy głupi, Polacy są bardziej konserwatywni ..." a prawda jest taka, że małpa widzi, małpa robi.

 10. 10
  +18
  ~ )))
  Piątek, 12.05

  Takie są dzisiaj najważniejsze problemy w szkołach? Naprawdę ludzie macie z tym kłopot? Bo ja nie. Nie interesuje mnie LGBT i nie muszę tym zajmować swego czasu. Ale jak kto lubi, to tym żyje. A potem śmietnik z psychiką.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.348424911499