Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni PiS o ankiecie dot. portu: Pan prezydent manipuluje opinią publiczną

25.04.2023, 16:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni PiS o ankiecie dot. portu: Pan prezydent manipuluje opinią publiczną

Od wczoraj, 24 kwietnia, do 7 maja elblążanie mogą za pomocą ankiety wziąć udział w głosowaniu dotyczącym przyszłości elbląskiego portu. - Uważamy, że jest to parasondaż – stwierdził radny Rafał Traks podczas dzisiejszej (25.04.) konferencji prasowej.

 - 4 kwietnia wydaliśmy oświadczenie, w którym jednoznacznie odcinaliśmy się od prowadzonych działań przez władze miasta. Uważaliśmy, że te działania, które są obecnie prowadzone nie są prowadzone zgodnie z uchwałą, którą przyjęła w lutym Rada Miejska – zaznaczył Rafał Traks.Radny przytoczył treść uzasadnienia uchwały, w którym stwierdzono: „mając powyższe na względzie poznanie opinii elblążan w tej trudnej kwestii pozwoli na wypracowanie rzetelnego stanowiska, które będzie podwaliną do dalszych dyskusji nad rozwojem elbląskiego portu morskiego i tym samym rozwoju miasta”.
 

 

W uzasadnieniu projektu uchwały jednoznacznie jest mowa o wypracowaniu stanowiska, a pan prezydent od samego początku, kiedy rozpoczął akcję „Tak dla miejskiego portu” jednoznacznie sugeruje, jakie jest stanowisko władz miasta

 

– stwierdził Rafał Traks.Rząd zaproponował, że dofinansuje Zarząd Portu Morskiego w Elblągu kwotą do 100 mln zł w zamian za przejęcie pakietu kontrolnego w spółce komunalnej. Prezydent Elbląga nie chce się na to zgodzić. Jego zdaniem pogłębienie toru dostępowego do portu to obowiązek Rządu i w budżecie Elbląga na 2023 r. na rozwój portu nie przeznaczył ani złotówki.Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że przejęcie przez Rząd pakietu większościowego portu w Elblągu i utworzenie z niego IV portu Rzeczpospolitej zagwarantuje jego rozwój. Politycy opozycji (Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego) twierdzą, że tak nie będzie.

Od wczoraj mieszkańcy mogą w ankiecie odpowiedzieć na pytanie: „Czy uważa pan/i, że port morski w Elblągu powinien pozostać nadal własnością miasta?”. Do wyboru są dwie odpowiedzi: „Tak – powinien pozostać nadal własnością Miasta” oraz „Nie – powinien zostać przekazany Skarbowi Państwa”.
 

 

Pan prezydent manipuluje jednoznacznie opinią publiczną, mieszkańców naszego miasta podkreślają, że ten port może zostać mieszkańcom odebrany. Zachęcałbym do przeczytania ustawy dotyczącej zarządzania spółkami prawa handlowego, w której mowa jest wprost o dokapitalizowaniu. To nie jest żadne odebranie mieszkańcom portu, tylko jest dokapitalizowanie kwotą do 100 mln zł i określenia wartości 51 proc. udziałów dla Skarbu Państwa

 

– mówił Rafał Traks.Skąd taka propozycja? - Aby nasz port stał się portem o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej większościowy pakiet udziałów musi posiadać Skarb Państwa, dlatego to jest w takiej formie proponowane. Ważnym elementem jest to, że jeśli port w Elblągu zostanie wpisany na listę portów o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej to Rząd będzie zobowiązany do tego, aby opracować długoterminowy plan rozwoju inwestycyjnego tego portu – wyjaśniał Rafał Traks. - Nie skończy się tylko na tych 100 mln zł.
 

 

49 proc. udziałów będzie nadal w rękach samorządu elbląskiego, czyli to nie będzie port, jak jest sugerowane w tej ankiecie, przekazany państwu. Będzie port, w którym pakiet większościowy będzie miał Skarb Państwa, ale pakiet mniejszościowy będzie posiadał samorząd elbląski. Będzie trzeba dzielić się zyskami i tak samo wspólnie ustalać plan rozwoju tego portu na kolejne lata (…) Wprowadzenie mieszkańców w błąd i mówienie o tym, że port będzie przekazany Skarbowi Państwa jest po prostu zwykłą manipulacją

 

 

– dodał Rafał Traks.

 

 


To czysta socjotechnika. Na czym polega? Po pierwsze - na wzbudzeniu strachu, niepokoju wśród mieszkańców, którzy mają się obawiać, że coś stracą. Elbląg nic nie straci, może tylko zyskać. Przy portach państwowych w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie działają setki prywatnych firm, rozwijają się. Po drugie - w kampanii, którą kilka miesięcy temu zaczął prezydent Wróblewski Rząd jest traktowany jako wróg. W ten sposób socjotechnicznie i politycznie próbuje się „rozegrać” mieszkańców miasta, by tylko poparli tę propozycję. Uczciwe pytanie powinno być dłuższe, wyjaśniać sprawę, co znaczy dokapitalizowanie, a co większościowy pakiet udziałów

 

– zaznaczył radny Marek Pruszak.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Arek12
  Wtorek, 25.04

  Wszyscy mówią o ankietach i głosowaniu its A kto zadał pytanie,kto zapłaci za to wszystko??? Ankieta kosztuje + potem sprawdzanie i to trzeba też zapłacić ludziom its?? Najłatwiej jest ankietowac ale płacić potem będziemy My mieszkańcy a podobno nie ma funduszy na poprawę mostu czy chodników.Ale na zastępców 2 są na bogato bo nie może być 1

 2. 2
  +6
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 25.04

  Czy wiadomo już skąd pochodzą środki finansowe na tę kampanię polityczno-portową elbląskiego ratusza? Kto finansuje tę żałosną, kompletnie bezsensowną ankietę i jakie są to kwoty? Czy ratusz i jego POlityczni konfratrzy wydają w ten sposób więcej czy mniej środków publicznych, niż kosztowałoby ich odwołanie w niedoszłym referendum obywatelskim? #tePytania, #PrawdaWasWyzwoli; 🖤🚩

 3. 3
  --4
  ~ fdngfx
  Wtorek, 25.04

  ~ Arek12--referendum jeszcze więcej kosztuje. Referendum chcieli pisowcy.

 4. 4
  +5
  ~ Ramzes
  Wtorek, 25.04

  Brak słów na tą paniczną szopkę! Te nieprzemyslane, nerwowe posunięcia wynikają ze strachu że uklad w kwietniu 2024 r. runie z hukiem i obnażone zostaną wszystkie syfy ! Dlatego taka panika ! Spoleczenstwo , mieszkancy są podzieleni pół na pół i przeważyć może nawet 1 głos! Od lat nie dostali takiej krytyki od mieszkańców jak obecnie! Stali się krotkowzroczni i nie widzą jak po cienkim lodzie stąpają! I taka postawa prowadzi ich do lamusa historii bez tęsknoty!

 5. 5
  +4
  ~ no tak
  Wtorek, 25.04

  Ale jakim prawem żądanie takich danych osoby oddającej głos - imię ojca,dlaczego ? może najpierw od tego zacznijmy.Jak zwał tak zawał w tytule opinia,ale jest głosowanie, które powinno odbywać się na innych zasadach. Tak jak przy każdych wyborach.To narusza prawa demokracji.

 6. 6
  --1
  ~ mis
  Wtorek, 25.04

  alez pisiory manipuluja ludzmi i za wszelka cene chca ich sklocic zeby sobie skakali do oczu bo takimi skloconymi latwiej i rzadzi i trzeba swoiakom zapewnic stolki w razie przegranej a rekekcja tego portalu pomaga jak tylko moze takim zadymiarzom jak sliwka czy niejaki stefan widac bardzo im sie to podoba i nic lepszego nie maja do roboty a w porcie masto ma miec 50% udzialow i tyle a reszte niech ma rzad i po co siac ferment i poburzac ludzi przyjdzie czas ze bedzie tylko jeno miejsce dla pisiorow za wszystkie przekrety

 7. 7
  --3
  ~ jan-49
  Wtorek, 25.04

  arek 12 zapytaj pisiorow i sliwke skad ida pieniadze na ich zadymy i kto sieje niepokuj nie wspomne oz zadymiarzu rembalskim a ludzi tak latwo oszukac i manipulowac nimi

 8. 8
  +3
  ~ pytam
  Wtorek, 25.04

  Taki druk badania opinii publicznej powinien zachować anonimowość, która uniemożliwi identyfikację osoby z jej opinią. W jakim celu i kiedy zostanie oderwana część górna ankiety- jest wyraźnie zaznaczona? Wydaje mi się , że po zapoznaniu się z nazwiskiem osoby, która jak zagłosowała.Czy taka forma jest dozwolona?

 9. 9
  +1
  ~ Elblążanie dumni z PIS
  Wtorek, 25.04

  To już ostatni kwik ćwierka i motorówki Elblążanie mają ich serdecznie dość i widzą że to są hamulcowi rozwoju miasta. Gonić to na wschód. Bez programu bez pomysłu oni tylko chcą odsunąć PiS od władzy i czekać na rozkazy z rosji i niemiec. Nie ma na to naszej zgody.

 10. 10
  --8
  ~ Potempa
  Wtorek, 25.04

  Nie no weźcie dajcie spokój - listonosz zarządzający prądem teraz zna się na portach. Nauczyciel ( moje dzieci które uczył mówią, że był dobrym nauczycielem) też znawca portów no i pan Radca Prawny ( wiecie radca prawny to taki felczer - ani lekarz ani znachor) z zawodu wiceminister. Dajcie już spokój z tym portem bez bocznicy kolejowej, bez odpowiedniej drogi dojazdowej no i ta powierzchnia tak z 10 hektarów

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97367000579834