Niedziela, 11.06.2023, Imieniny: Barnaba, Feliks, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jak zatrzymać wodę i walczyć z suszą? Pomóc mają Lokalne Partnerstwa ds. Wody

31.03.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak zatrzymać wodę i walczyć z suszą? Pomóc mają Lokalne Partnerstwa ds. Wody
Fot. Paweł Friedrich

Polska znajduje się wśród krajów o najmniejszych zasobach wodnych. Lokalne partnerstwa mają pomóc w racjonalizacji gospodarki wodnej i zmniejszeniu zagrożenia suszą. Dziś (31 marca) w Elblągu odbyło się spotkanie poświęcone tej inicjatywie.

 

 

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w Polsce mamy deficyt wody. Potwierdzają to kolejne susze hydrologiczne, które w naszym kraju powtarzają się niemal corocznie i stanowią ogromny problem. Wiemy doskonale, że musimy jakoś zatrzymać wodę w Polsce, nie tylko dla przemysłu, ale przede wszystkim dla rolnictwa. Temu ma służyć tworzenie Lokalnych Partnerstw ds. Wody. To pomysł Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, my jako ODR wdrażamy to w życie tworząc LPW z przedstawicielami samorządu, izb rolniczych, rolnikami i spółkami wodnymi

 

- mówi Robert Nowacki, dyrektor Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olecku.

 


Przedstawiciele samorządów, m.in. z powiatu elbląskiego, a także innych podmiotów zainteresowanych współtworzenie partnerstw wzięli udział w spotkaniu, które w piątek (31 marca) zorganizowano w elbląskiej delegaturze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Temat jest niezwykle ważny. Polska znajduje się na 24. miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zasoby wody pitnej. Mamy 1600 m3 wody na mieszkańca. To bardzo mało. Według ONZ kraje, które mają poniżej 1700 m3 na mieszkańca to kraje, które są zagrożone niedoborem wody. W Polsce, przy takiej ilości rzek i jezior, może nam się to wydawać dziwne, ale tak jest. Lokalne partnerstwa są po to, aby różne podmioty, przede wszystkim samorządy, podpisywały porozumienia dotyczące gospodarki wodnej. Za tym pójdą pieniądze na potrzebne inwestycje. Dzisiejsze spotkanie jest po to, żeby zwrócić uwagę samorządowców na ten problem i namówić ich do tworzenia takich partnerstw

 

- dodaje Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. 

 


Zatrzymanie wody to aktualnie jeden z priorytetów dla naszego kraju. Patrząc dalekowzrocznie jest to niezbędne dla naszej gospodarki, rolnictwa - podkreślił Robert Nowacki.

 

Jak to zrobić? Ważna jest przede wszystkim retencja, melioracja. W tej sprawie mamy zaniedbania z kilkudziesięciu lat. W latach 80. panowało przekonanie, że zamiast zbierać wodę, należy osuszyć bagna znajdujące się w województwie. Te zaniedbania teraz staramy się nadrobić. Państwo jednak samo nie da rady tego zrobić, do tego potrzebna jest współpraca samych zainteresowanych, czyli m.in. rolników. Lokalne partnerstwa są przygotowaniem pod to, aby w przyszłości móc pozyskiwać fundusze na retencję dla rolników, ale również dla samorządów i Lasów Państwowych

 

- dodał dyrektor oleckiego oddziału W-MODR.

 

Prace nad tworzeniem lokalnych partnerstw na rzecz wody, podjęte przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz wojewódzkimi ODR, trwają od 2020 roku. Ich celem jest zacieśnianie współpracy oraz stworzenie sieci kontaktów pomiędzy lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Zdecydowano, że partnerstwa powstawać będą na poziomie powiatu, jako struktury obejmującej wystarczająco duże obszary geograficzne do podejmowania działań strategicznych, mających szansę realnego oddziaływania na procesy współpracy pomiędzy zaangażowanymi w projekt stronami. Działania te mają prowadzić do poprawy efektywności zarządzania wodą na obszarach wiejskich, informuje resort rolnictwa.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Konferencja ( zdjęć 36 )
Dodano: 2023-03-31 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ "z uwagi na..., Nie!"
  Piątek, 31.03

  No przecież Elbląg ma najwybitniejszego fachowca od wód w Polsce a nawet w Europie Zachodniej.Niejaki Jerzy Wcisła od banicji z UM ciągle gadał i gada o wodach, łączy rzeki wschodu z polskimi, niemieckimi, niderlandzkimi, ... . Trzymał się pogawędek o wodzie jak harley płotu. wystarczy wznieść się ponad podziały, faceta zaprosić i będzie usypiał opowieściami z których żadna kropla nie skapnie. nie gadanie a czyny - retencja, odzysk, zachęty dla oszczędnych a nie tylko podnoszenie stawek za m3. Wcisła z Portasem to załatwią i będą "za" a nawet "przeciw" jak z przekopem i "portem". Ten to ma łeb czarny a bajerowanie zgodne z pochodzeniem.

 2. 2
  +7
  ~ obserwator
  Piątek, 31.03

  a nieprawda.specjalistą w tej dziedzinie i doradcą prezesa ds żuław jest łupieżowy.a nie można tej wody zatrzymać rozporzadzeniem?

 3. 3
  --4
  ~ Wet
  Piątek, 31.03

  Obserwator co Ty gadasz. Kto był za i przeciw wszystkim inwestycjom, nieszczęsny senatorek Kurek. Takimi gadkami nie oszukasz rzeczywistości, aktualne władze Elbląga są do szybkiej wymiany. Nigdy więcej PO, PSL i lewaków.

 4. 4
  +9
  ~ kazir
  Piątek, 31.03

  Członki pisu utworzyli urzad WODY POLSKIE więc to należy do tego urzędu .Budowa zbiorników retencyjnych a nie kasować co miesiąc kasę za nic. Doicie ten nasz kraj poprzez różne urzędy instytucje instytuty fundacje

 5. 5
  +1
  ~ Dżizes
  Sobota, 01.04

  Przemieniam wodę w wódkę, wóde, w piwo, bimber co kto chce. Zapraszam. 5 chmurka u góry na niebie lub stacjonarnie, w każdym kościele. Każdemu starczy, nie pchać się :)

 6. 6
  +4
  ~ mis
  Sobota, 01.04

  no i stworzy sie nowe spoleczki z zarzadami prezesami i limuzynami i bedzie sie brac kase za nic nie robienie swojakow gdzies trzeba upychac

 7. 7
  +3
  ~ Bhhhh
  Sobota, 01.04

  Produkujcie więcej elektryków

 8. 8
  +3
  ~ kjm
  Sobota, 01.04

  najsaprzód to zadbajcie o stan czystości rzek, a nie ich zatruwanie jak w przypadku Odry. Zatrucie było tylko winnych jak nie było to i tak nie ma? chociaż "poszlaki" sugerują że to zewnętrzni truciciele niby są?

 9. 9
  0
  ~ pomocnik murarza
  Niedziela, 02.04

  Betonoznawca wiaduktowy o wodzie też coś wie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0717840194702