Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Konieczność reorganizacji Urzędu Miejskiego jest oczywista, ale racjonalna. A nie chaotyczna zemstą nasączona (opinia nadesłana)

21.04.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Konieczność reorganizacji Urzędu Miejskiego jest oczywista, ale racjonalna. A nie chaotyczna zemstą nasączona

Na naszą redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy tekst autorstwa Stefana Rembelskiego. Poniżej publikujemy całą jego treść.


" Elbląg co prawda nie Pampeluna, gdzie 6 lipca zaczyna się fiesta San Fermin, ale gonitwa byków się już się zaczęła. Z tą tylko różnicą, że w Pampelunie w tej niebezpiecznej zabawie biorą udział ochotnicy, a w Elblągu zranione byki tratują wszystkich mieszkańców. Zabawa do białego rana w Pampelunie trwa przez osiem dni, w Elblągu dramat tratowanych mieszkańców będzie trwał do maja 2024 roku.

Zaczęło się całkiem niewinnie 9 stycznia, gdy władze Elbląga zwołały konferencję prasową, by podziękować mieszkańcom za to, że wykazali się mądrością i odpowiedzialnością. Wyrazili też zadowolenie - dosłownie prezydent powiedział - cieszymy się bardzo, że inicjatywa referendalna nie zostanie zrealizowana. Radna Małgorzata Adamowicz, dziękowała w imieniu wszystkich radnych - „Dziękujemy za to, że zaufaliście nam jeszcze ten kolejny rok, z małym okładem do przyszłorocznych wyborów. Zobowiązujemy się cały czas być radnymi Elbląga, dla Elbląga i jego mieszkańców”. Na tym uprzejmości się zakończyły.Podziękowania pojawiły się bardzo szybkoJako pierwsze dziękczynienie elblążanie otrzymali informację o podwyżce cen za ogrzewanie i ciepłą wodę. Empatyczna władza wykazała się daleko idącą subtelnością, utrzymując w poufności grudniową decyzję o zmianie cen, by nie psuć magicznej atmosfery świat Bożego Narodzenia – w końcu to najbardziej rodzinne święta w roku.

By nie było aż tak miodzio to kolejnych podwyżek należy tylko patrzeć, co gwarantuje najgorsza z możliwych, wieloletnia umowa na dostawę ciepła bez możliwości wypowiedzenia jej przez 19 lat. Wybrana przestarzała technologia o niskiej sprawności jest gwarancją najwyższych cen na długie lata.

By podziękowaniom za mądrość i odpowiedzialność nie było końca, ale też by nie było nudno w mieście, to prezydent zamknie jakieś przedszkole np. nr 8 lub podniesie ciśnienie osobom dializowanym – było groźnie, ale się zapudrowało.

Dziury w drogach i ulicach naprawianych metodą na kleksa? Oj tam, oj tam - są miasta, gdzie dziury są większe i świat się nie wali, a mechanicy mają non stop pracę. Co za malkontenci ci elblążanie?

Na otarcie łez i z wdzięczności za to, że nam zaufaliście i pozwoliliście nam być radnymi jeszcze przez rok, dajemy wam z serca płynącą podwyżką cen za wywóz śmieci. Nie, nie lękajcie się, na pewno jeszcze jakieś podwyżki do końca kadencji wam damy – pracujemy nad tym nieustannie. Myślicie, że to kabaret? Nie, to się dzieje naprawdę. Że śmiechu w nim mało? Bo tak proszę państwa fatalnie się stało, że życie przerosło kabaret!


Podczas corridy zraniony i rozjuszony byk się nie zatrzyma, atakuje na oślepZwyczajowo o tej porze roku przez Elbląg przemieszczają się rożne meteorologiczne gwałtowne żywioły, ale one nie mają nic wspólnego z nagłymi w Urzędzie Miasta zmianami, a w instytucjach podległych ekspresowymi roszadami. Są to raczej gwałtowne szarże będące corridy domeną. Jest pełny chaos, raz w jedną, raz w drugą stroną – tu się pokaże ktoś w czerwonym sweterku, to go na rogi i w górę dziada, to jakiś kierowca coś tam wypali i już następnego ze stołka się zwali.

Popłoch na korytarzach, lata informacja szeptana, że zaufana psiapsiółka pani dyrektor, z samego Olsztyna, wzmocni szeregi przybocznych prezydenta pana, by pokonać w urzędzie nieufności szatana. Blady strach pośród załogi panuje, Bóg raczy wiedzieć czym się decydent w działaniu kieruje. Czy jutro połączy złe z jeszcze gorszym? Kto stołki obsadzi, Elbląg czy Olsztyn? Nikomu już nie ufa, wszędzie wietrzy spisek i już nie wiadomo, kto w urzędzie kociak, a kto jeszcze tygrysek. Prawie jak u Fredy – tam była komedia, ale to nie teatr, to urząd tragedia. Cóż na to Rada? Mocium panie rada? Gadać nie wypada!

Tak na poważnie, gdy zmiany zachodzą w takiej atmosferze, trudno zachować powagę, bo nawet jak prezydent czuje się zraniony, a sam przecież wszedł na pikę i wyraźnie został ostrzeżony, że nie tędy droga.

Konieczność zmian i reorganizacji jest oczywista, ale racjonalna, a nie chaotyczna zemstą nasączona. Bo takie ruchy powinny mieć długoterminową optykę w ujęciu holistycznym, a nie być tylko zmianą dla swoich. Polityka kadrowa nie może się opierać na emerytach choćby nawet byli generałami, bo oni nic nowego nie wniosą, nie dadzą jakości. Co wniesie nowego emerytka Agnieszka Staszewska potocznie „carycą” zwana, która realizując proste zamówienie strony internetowej naraziła miasto na stratę kilkudziesięciu tysięcy złotych? Chyba, że w zakresie obowiązków ma wpisane wzbudzać strach wśród podwładnych.

Nikt nie kwestionuje prawa prezydenta do kształtowania polityki kadrowej tyle, że nie powinna się ona ocierać o granice śmieszności. Czy jak wieść gminna niesie nagrodą za awanse ma być kandydowanie na senatora w ramach paktu senackiego opozycji.


Trędowaty urząd – tylko nie mów nikomuWyobraźmy sobie hipotetyczny urząd miasta, w którym dzieją się rzeczy jak z psychologicznego horroru. Z sekretariatu prezydenta wychodzi pracownica urzędu nie ze łzami w oczach, ale z ciągłym spazmatycznym płaczem. Sekretarz miasta przygotowuje angaże dla znajomych zanim ogłoszono konkurs, zabraniając podwładnym mówienia o tym pod presją utraty pracy. Pracownicy tracą stanowiska, bo życzliwy doniósł, że wyraził się krytycznie o szefie szefów. Mobbing, lekceważenie godności i zamordyzm stają się normą. Wszyscy o tym wiedza, ale nikt nie odważy się o tym publicznie powiedzieć panicznie bojąc się utraty miejsca pracy. To, że tak się dzieje jest tajemnicą poliszynela, a instytucje ustawowo powołane do ochrony praw podstawowych milczą, jest przejawem odpowiedzialności czy raczej aberracji, cichego przyzwolenia, bo nie ma formalnego zgłoszenia. A do formalnego zgłoszenia nie ma, bo nie ma gwarancji bezpieczeństwa i koło się zamyka.

Po co jako podatnicy utrzymujemy całą armię rzeczników różnych specjalności i branż, skoro nie są w stanie zdiagnozować symptomów narastającego zła. Zła, które wszyscy widzą oprócz instytucji. Czy musi się wydarzyć tragedia, by nastąpiła reakcja? Co z tymi, którzy w zaciszu domowym przeżywają te emocje tracąc zdrowie swoje i najbliższych. Musi nastąpić przebudzenie, byśmy mogli bez żalu i wstydu patrzeć sobie w oczy, by Elbląg nie był hipotetyczny, ale prawdziwy."
 

 

 

Stefan Rembelski

Oceń tekst:

Ocen: 125

%94.4 %5.6


Komentarze do artykułu (136)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +62
  ~ obserwator
  Piątek, 31.03

  ja bym to przebudzenie rozciągnął na cały kraj.

 2. 2
  +55
  ~ Zaraza
  Piątek, 31.03

  Ja pierd... co za syf mają przejeb.. gryzipiorki i za jaką kasę???!

 3. 3
  +64
  ~ sc
  Piątek, 31.03

  Panie Stefanie jestem pełen podziwu. Tekst na miarę Ogólnopolskich mediów. Może tez powinien Pan do nich wysłać . Może ktos by się zainteresował tym co się w Elblągu dzieje.

 4. 4
  +64
  ~ Fan Gargamela z PO
  Piątek, 31.03

  A czy wiesz Stefanie, że reorganizacja to twoja "zasługa" po upublicznieniu kodeksu etyki ?!

 5. 5
  +66
  ~ Maly wielki czlowiek!
  Piątek, 31.03

  Ale smród się rozprzestrzenia ......fu

 6. 6
  +77
  ~ Fenomenalnie ujęte
  Piątek, 31.03

  Cytuję : "...Co wniesie nowego emerytka Agnieszka Staszewska potocznie „carycą” zwana, która realizując proste zamówienie strony internetowej naraziła miasto na stratę kilkudziesięciu tysięcy złotych? Chyba, że w zakresie obowiązków ma wpisane wzbudzać strach wśród podwładnych...." !!! Mistrzostwo! Tylko kiedy dymisja tej od edukacji i specjalisty po hotelarstwie pilnującego TIRów nie udacznie?

 7. 7
  +84
  ~ Detoks
  Piątek, 31.03

  Wypisz wymaluj "Milczenie owiec" Strach paraliżuje i to jest przerażające że na oczach podrzyna sie urzędniczym owieczką gardła. Przykład pani zwolnionej z ZBK to klasyka - zwolniona bo się nie nadawał za dwa dni przywrócona do pracy i powierzone jej zakres obowiązków właśnie ten do których się rzekomo nie nadawała. Przywrócono ją do pracy bo za nią stanęła tzw. opinia publiczna. Dzisiaj możemy milczeć albo stanąć w obroni - zachować się szlachetnie z honorem, albo czmychnąć w mysią dziurę byle nie oberwać. Na tym żerują technokraci - w ty ich nikczemna siła.

 8. 8
  +69
  ~ Kiła i rzeżączka
  Piątek, 31.03

  Dno , bagno , syf i malaria !

 9. 9
  +55
  ~ karol
  Piątek, 31.03

  Panie Stefanie na Pampelune.

 10. 10
  +98
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 31.03

  Rząd PiS właśnie wprowadza porpawkę Kukiza, żeby do referndum starczyło 5% głosujących, do wyniku referendum 15%, a referendum mogło byc przeprowazone 2 razy w kadencji. Mam nadzieję, że grupa referendalna pomyśli o drugim referendum - ale z większą werwą. A jak Wróbel zacznie palić głupa, że to "koszty" to należy mu wyciagnąć kwotę ponad 30 tys., które UM zapłacił za NIC nieznaczące konsultacje ws. portu. Jeśli tego gnoja nie odsunie się w referndum to popsólstwo, przyćmione NAGŁYM natłokiem inwestycji i rewitalizacji miejskich, zapomni 4 ostatnie lata (celowejj?) degradacji miasta. Jakoś przez ostatnei lata nie dało rady zrobić nic w mieście, a tymczasem rok przed wyobrami Wróbel stal się cudotworcą i dobrym wujkiem naszego miasta - nie dajcie sie omamić temu żałosnemu człowieczkowi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2829139232635