Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kościół policzył wiernych. Elblążanie coraz rzadziej uczęszczają na niedzielne msze?

15.01.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kościół policzył wiernych. Elblążanie coraz rzadziej uczęszczają na niedzielne msze?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na skalę uczestnictwa katolików w niedzielnej mszy świętej. W 2021 r. uczestniczyło w nich 28,3 proc. wiernych, wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W diecezji elbląskiej wskaźnik ten był jeszcze niższy.

 

 

Co roku jesienią przeprowadzane jest liczenie wiernych Kościoła katolickiego w całej Polsce. Najnowszy raport opublikowany dziś (13 stycznia) przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opiera się na badaniu przeprowadzonym 26 września 2021 roku. Obowiązywały wtedy obostrzenia związane z pandemią COVID-19: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa. Stąd też dane dotyczące dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.) i communicantes (osób przystępujących do komunii św.) nie są miarodajne - przypominają autorzy raportu. 

 

 

Przy obostrzeniach obowiązujących w dniu badania, wskaźnik dominicantes wyniósł 28,3 proc., zaś communicantes 12,9 proc. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) oraz przemyskiej (46,9 proc.). Najwyższy wskaźnik communicantes odnotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9 proc.), kolejno w białostockiej (19,2 proc.) oraz drohiczyńskiej (18,4proc.)

 

– podaje rocznik statystyczny ISKK.

 

Ile osób uczestniczyło w niedzielnej mszy św. w 2021 roku w diecezji elbląskiej? Wskaźnik dominicantes wyniósł tutaj 19,2 proc., a comunicantes 9,2 proc. Dla porównania w 2019 roku wskaźniki te wynosiły: 26,5 proc. i 12,7 proc., w 2018 27,9 proc. i 13,2 proc., a w 2016 29,3 proc. i 13 proc. 

 

W 2021 roku w całej Polsce nastąpił wzrost liczby udzielanych sakramentów. Sakrament chrztu został udzielony 315 tys. osób, co stanowi wzrost o ponad 1 proc. w porównaniu z rokiem 2020. W 2021 roku wzrosła również liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 331,7 tys. osób, czyli o 11,3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Do bierzmowania przystąpiło 265,7 tys. osób, co również oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost zaobserwowano także w przypadku liczby udzielonych sakramentów małżeństwa, która wyniosła 103,9 tys - informuje Konferencja Episkopatu Polski. 

 

W diecezji elbląskiej w 2021 r. ochrzczono 4 010 osób (w 2020 r. 3 833 osobom), do pierwszej komunii świętej przystąpiło 4 650 dzieci (3 434 w 2020 r.) i udzielono 1 075 sakramentów małżeństwa (923 w 2020 r.). 

 

W 2021 roku, w Polsce działalność duszpasterską prowadziło 10 352 parafie katolickie, z czego 672 stanowiły parafie zakonne. W diecezji elbląskiej funkcjonowało 158 parafii, z czego 19 zakonnych. 

 

Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego znajdziemy TUTAJ

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ewelina
  Niedziela, 15.01

  Czemu na zdjęciu brak jest tej pani która mieszka w tym kościele od kilku lat w ławce po prawej zaraz za drzwiami wejściowymi .

 2. 2
  +1
  ~ Jamaleg
  Poniedziałek, 16.01

  C,, chodzenie do kościoła grozi śmiercią lub ciężkim kalectwem " taki napis powinien być umieszczany przy każdym wejściu do kościoła.

 3. 3
  0
  ~ Szejk Ali.
  Poniedziałek, 16.01

  @Jamaleg ale że się wysilił intelektualnie do napisania swoich sentencji życiowych, nagroda Darwina jest twoja.

 4. 4
  +15
  ~ proboszczzmekki
  Poniedziałek, 16.01

  To nie COVID. Wszystko tym już tłumaczą... Wina leży w polityce. To rząd na siłę wciska nam wszędzie kościół, to kościół czerpie całymi garściami z państwa a rząd mu chętnie daje. To oni starają się być królami Polski. Ludzie to widzą,szczególnie młodsi, starsi umierają. Tendencja się zmienia. Dopóki kościół nie będzie się wtrącać w każdą sferę życia, dopóki nie będzie dla ludzi, jak przestaniemy na kazaniach widzieć polityków, albo propagandy politycznej to ta instytucja upadnie. PIS niestety zbyt agresywnie te bzdury wciska.

 5. 5
  +14
  ~ Mądrość nadchodzi
  Poniedziałek, 16.01

  Młodzi ludzie widzą co się dzieje w KK. Ukrywanie pedofilii, ciągłe wtrącanie się we wszystkie sfery publiczne, no i oczywiście konkordat, który kosztuje podatników parę miliardów zł rocznie. Na szczęście jeszcze trochę lat i czarna szarańcza straci swoich wiernych a tym samym fundusze na nowe Toyoty i Porsche.

 6. 6
  +6
  ~ kkk
  Poniedziałek, 16.01

  Kościół sam sobie szkodzi, wystarczy posłuchać co niektórych hierarchów

 7. 7
  +8
  ~ Luna
  Poniedziałek, 16.01

  Tłumaczenie Covidem to zaklinanie rzeczywistości przez kler. Diagnoza jest zupełnie inna - to kurs na samozagładę Kościoła w wykonaniu takich jak Jędraszewski, Skworc, Depo Gądecki i spółka. Uwikłanie w sojusz z PiS, ukrywanie skandali obyczajowych i pielęgnowanie zacofanego ludowego katolicyzmu rodem z podkarpacia. Dopełnieniem jest Rydzyk z jego żenującmy wojującym klerykalizmem. Mlodzi juz powiedzieli dość, a starzy wymierają.

 8. 8
  --6
  ~ ...
  Poniedziałek, 16.01

  Piszącym komentarze gratuluję weny . Zwłaszcza temu proboszcz / mądrość... i jamaleg . Jednak lata pracy czerskiej & tefałen robią swoje . Mam prośbę ,nie pochylajcie się nad nie swoim problemem bo wchodzicie w sandały jednego z apostołów którego imię ma kilka zastosowań i nie mam tu na myśli małego otworu w drzwiach przez który widać to co po ich drugiej stronie .

 9. 9
  +1
  ~ proboszczzmekki
  Poniedziałek, 16.01

  retoryka zaciemnionego ludu powyżej. Zero argumentu. TVN i Tusk. Nie wiadomo o czym by się napisało:) I właśnie też dlatego młodzi ludzie odchodzą od kościoła, aby nie być wrzucanym do tego samego worka co taki ciemnogród;)

 10. 10
  +3
  ~ ...
  Poniedziałek, 16.01

  Gdybyś był w stanie doczytać i zrozumieć czyjś wywód to byłaby szansa na wymianę poglądów . Poza tym , wydaje Ci się że o czymś piszesz a to zwykła grafomania dla której puentą ma być jakiś - ciemnogród . Mnie nie jesteś w stanie obrazić , a Ciebie (jak każdego) życie i tak dogoni , a wtedy kolanka same się ugną . Pożyjesz , zobaczysz .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4077830314636