Niedziela, 29.01.2023, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Ostatnie pożegnanie Bogusława Stolarskiego. Koncert pamięci byłego dyrektora szkoły muzycznej

09.12.2022, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Ostatnie pożegnanie Bogusława Stolarskiego. Koncert pamięci byłego dyrektora szkoły muzycznej
Fot. Paweł Friedrich

Dziś (9 grudnia) odbyło się ostatnie pożegnanie Bogusława Stolarskiego. Wieloletni dyrektor szkoły muzycznej w Elblągu został pochowany na cmentarzu Dębica. Po uroczystościach pogrzebowych odbył się koncert jego pamięci. 

 

 

Bogusław Stolarski zmarł 1 grudnia 2022 roku. Muzyk, pedagog, a w latach 1977-2012 dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu odszedł w wieku 84 lat.

Dziś (9 grudnia) odbyły się uroczystości pogrzebowe. Bogusław Stolarski pochowany został na cmentarzu Dębica. Po ceremonii w sali koncertowej elbląskiej szkoły muzycznej odbył się koncert pamięci wieloletniego dyrektora tej placówki. Utwory m.in. Fryderyka Chopina, Kazimierza Wiłkomirskiego i Edvarda Griega wykonali nauczyciele i uczniowie. Ze sceny popłynęły nie tylko dźwięki muzyki, ale również kondolencje i wspomnienia o zmarłym.  

 

 

Skończyła się pewna epoka, bardzo ważny rozdział historii szkoły. Odszedł człowiek fascynujący, człowiek renesansowy. Porównywać go można do największych ludzi kultury. Bogusia będę wspominał z taką samą atencją, sympatią i uwielbieniem, jak mojego ukochanego muzykologa Jerzego Waldorfa. To są tego typu osobowości, które pozostają na zawsze. O ile w moich wspomnieniach Józef Karpiński (dyrygent, kompozytor, założyciel i przez 25 lat dyrektor Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej w Elblągu - przyp. red.) jest dedykowany jako Józef Wspaniały, to o dyrektorze Stolarskim będę pamiętał i mówił: Bogusław Wielki

 

- mówił Andrzej Korpacki, obecny dyrektor ZPSM w Elblągu.

 

 

Takiego pasjonata muzyki, jakim był Bogusław Stolarski, nie możemy pożegnać inaczej niż muzyką od serca, którą dziś mu dedykujemy. To niestety nasz ostatni wspólny koncert, jakże uroczysty i jakże trudny. (...) Przez wiele długich lat był nam przewodnikiem i przyjacielem, osobą, która całym swoim sercem oddana naszej szkole. Trudno żegna się człowieka, który wyznawał zasadę, że dyrektorem się bywa, a człowiekiem się jest. Przez 35 lat pokazywał nam jak odpowiedzialnie kierować zespołem ludzi, zawsze mając na uwadze przede wszystkim dobro uczniów, ale i nas nauczycieli, pracowników. Praca przy boku dyrektora Bogusława Stolarskiego była zaszczytem i wyróżnieniem

 

- dodała Małgorzata Piejdak, nauczycielka ZPSM, współprowadząca koncert.

 

 

Bogusław Stolarski urodził się 2 września 1938 roku w Kołkach (powiat Łuck) w Ukrainie. W wyniku przesiedleń w 1945 roku zamieszkał z rodziną w Łodzi. Tam ukończył Liceum Muzyczne oraz Wyższą Szkołę Muzyczną i rozpoczął karierę zawodową, jako Muzyk w Państwowej Filharmonii (1958-1962). Następnie był nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Gdańsku (1962-1972) i dyrektorem w Państwowej Szkole Muzycznej w Malborku (1972-1977). W Elblągu Bogusław Stolarski znany jest, jako dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu w latach 1977-2012. Był wielokrotnie nagradzany m.in. Nagrodą Ministra Kultury I i II stopnia, Nagrodą Wojewody i Prezydenta Elbląga, Medalem 750-lecia Elbląga, Brązowym Medalem Gloria Artis, Złotą Odznakę ZNP Zasłużony Działacz Kultury oraz Tytułem Osobowości Regionu w 2009 r.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Ostatnie pożegnanie Bogusława Stolarskiego ( zdjęć 20 )
Dodano: 2022-12-09 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Kassandra
  Sobota, 10.12

  Pamięci komucha i z zawodu dyrektora. Nawet sam z niewiarygodną niechęcią wspomina jak PZPR wysłał go na muzyczny odcinek elbląski . Czas wreszcie na normalność !!!!!!

 2. 2
  +2
  ~ Człowiek nie znika
  Sobota, 10.12

  Kasandry się zdarzają a ludzie są. Czasem dewiacja zamienia lwa w hienę. Panie Andrzeju - !!! Jednak niech Pan spojrzy na salę - te puste miejsca mogli wypełnić byli i aktualni uczniowie Szkoły skoro lud miejski jak zwykle był w tym czasie w galeriach. Nawet dyrektorzy elbląskich szkół zawiedli. Może pomyśli Pan o cyklicznych koncertach uczniów za symboliczną złotówkę, karnetach na takie koncerty, ... . Problem tkwi nie "czy" tylko jak zachęcić elblążan do "jedzenia" kultury. Panu Bogusławowi też nie udało się przekazać osiągnięć Szkoły na sali koncertowej. Uważam, że warto - karnety i koncerty. Zacznie się od rodzin uczniów a może skończyć brakiem miejsc na widowni. To dla Pana Bogusława, Pana , Nauczycieli tej Szkoły i Uczniów - warto pomyśleć.

 3. 3
  --2
  ~ ks
  Sobota, 10.12

  Pogrzeb bez ks. smutne

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1722490787506