Niedziela, 29.01.2023, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: "Nie bójmy się rozmawiać". Edukacja seksualna dla... rodziców

09.12.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: "Nie bójmy się rozmawiać". Edukacja seksualna dla... rodziców

Bądźmy uważni  i nie bójmy się rozmawiać. Nie bójmy się tego, że dziecko jest istotą seksualną. Rodzice często czekają, aż dziecko zacznie dojrzewać i wtedy mama do córki, a ojciec do syna mówią: chodź, porozmawiamy. Nastolatek jest bombardowane informacjami. Takie rozmowy powinny być jednak prowadzone od najmłodszych lat - mówi Dominika Karpińska-Czurak, seksuologa. Specjalistka spotkała się w czwartek (8 grudnia) z rodzicami.

 

 

Warsztaty z seksuologiem zorganizowano w czwartek (8 grudnia) w siedzibie Fundacji Elbląg przy ul. Związku Jaszczurczego. Spotkanie było skierowane do rodziców znaczeniem edukacji seksualnej w rozwoju dziecka. 

 

Spotkanie poświęcone jest rozwojowi psychoseksualnemu dzieci i młodzieży. Rodzice mogli dowiedzieć się. jak rozmawiać o rozwoju psychoseksualnym ze swoim dzieckiem, jak odpowiadać na różne pytania i towarzyszyć dziecku w tej drodze rozwoju, który przebiega od narodzin przez całe życie. To nie jest tylko tak, że w wieku dojrzewania pojawia się burza hormonalna i tak to się zaczyna. To jest nazewnictwo części ciała, zabawy o miłości, przyjaźni, o relacjach, a przede wszystkim o granicach i tym, jak uchronić dziecko przed wykorzystaniem seksualnym

 

- mówi Dominika Karpińska-Czurak, seksuolog.

 

Podczas spotkania rodzice mogli dowiedzieć się jak rozmawiać z dziećmi na tematy dotyczące seksu, a także uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. 

 

 

Bądźmy uważni i nie bójmy się mówić tego, że dziecko jest istotą seksualną. To najważniejsza lekcja, jaką rodzice mogą wyciągnąć z tego spotkania. Pamiętajmy jednak, że seksualność dziecka różni się od seksualności dorosłych. Dziecko podejmuje jakieś aktywności, jakieś zachowania w celu poznawczym. Ono sprawdza, uczy się, bada. Warto mówić dziecku o tym, że jego ciało jest ważne, że należy tylko do niego i nikt bez jego zgody nie ma prawa go dotykać, przekraczać tych granic. Być uważni i nie bójmy się rozmawiać

 

- dodaje seksuolog.

 

 

Spotkanie z seksuologiem było jednym z cyklu "Spotkania tematyczne ze specjalistami", organizowanego z myślą o rodzicach przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych, przy współpracy z Fundacją Elbląg.

 

 

Odbyły się spotkania z fizjoterapeutą, dietetykiem i pedagogiem, to z seksuologiem, jest ostatnim z cyklu. Wszystkie były skierowane do rodziców. Chcieliśmy, aby mieli oni okazję poszerzyć swoją wiedzę, spotkać się ze specjalistami bezpłatnie - za to najczęściej trzeba zapłacić. Będziemy się starali powtórzyć taki cykl, chcielibyśmy jednak te spotkania wzbogacić o możliwość konsultacji indywidualnych. Widać, że to potrzebne

 

- przekonuje Anna Pawelec z Fundacji Elbląg. 

 


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Problem jest głębszy
  Piątek, 09.12

  Nue poruszono tego tematu w stosunku do niepełnosprawności szeroko pojętej. Temat moze iwstydliwt, ale wśród osób niepełnosprawnych w Ty intelektual ie to jest duży problem.

 2. 2
  0
  ~ obserwator
  Sobota, 10.12

  ~ Tylko PiS -zdziwiłbyś się ilu pedałów jest w pisie.

 3. 3
  --1
  ~ z Elbląga
  Sobota, 10.12

  Co wy ??? chcecie ojca dzieci robić. ?? Te wasze eksperymenty bezstresowego wychowywania teraz dają efekty. Pijaństwo młodzieży , arogancji , agresywność , gwałty, oszustwa i grabieże, narkotyki no i niechęć do pracy. Te konwenty , in wenty, konsultacje to zwykłe naciąganie ludzi aby cwaniacy mieli zapewnioną kasę od otumanianych ludzi. A gówniarzeria i tak będzie się bzykać po swojemu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4257049560547