Piątek, 2.12.2022, Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Budowa farmy fotowoltaicznej na Terkawce pod znakiem zapytania?

19.11.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Budowa farmy fotowoltaicznej na Terkawce pod znakiem zapytania?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Inwestycja na Terkawce pod znakiem zapytania? Blisko rok temu Miasto wydzierżawiło prawie 150 ha firmie, która planowała budowę farmy fotowoltaicznej w tym miejscu. - Firma się zatrzymała i nie wiadomo, czy się nie wycofa - mówił podczas spotkania z młodzieżą przewodniczący elbląskiej rady Antoni Czyżyk.

 

 

Przypomnijmy. W listopadzie ubiegłego roku przeprowadzono przetarg na dzierżawę nieruchomości gruntowej o powierzchni 149,7 ha położonej przy ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego i alei Grunwaldzkiej, na obszarze tzw. Terkawki. Teren ten przeznaczony jest pod budowę i eksploatację farmy fotowoltaicznej. Wywoławcza wysokość czynszu wynosiła 1 497 707 zł rocznie. W postępowaniu wzięły udział dwie firmy. Najwyższą kwotę czynszu zaoferowała firma Ipsolar.Farma4 z Warszawy (należąca do Ipsolar Gropu, z kapitałem koreańskim), w wysokości 2 mln 530 tys. zł rocznie. W grudniu 2021 roku Miasto podpisało z nią umowę dzierżawy. 

 

 

To obszar, który miasto przejęło od wojska. Teren ten idealnie nadaje się pod farmę fotowoltaiczną. Długoletnia dzierżawa zapewnia stały, coroczny dochód dla miasta. W perspektywie  29 lat, na które została podpisana umowa, daje to kwotę  co najmniej ok. 71 mln zł. Jest to kolejny przykład zainteresowania dużych inwestorów, z kapitałem zagranicznym do inwestowania w Elblągu

 

- podkreślał wtedy Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

 

Rozpoczęcie budowy farmy dzierżawcy planowali wtedy na rok 2023. Wcześniej firma musi spełnić szereg formalności i uzyskać m.in. decyzję o warunkach zabudowy. Na jakim etapie inwestycja jest obecnie? Jej realizacja może być opóźniona. Mówił o tym Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu podczas spotkania z Młodzieżową Radą Miasta w tym tygodniu.

 

 

Podjęliśmy uchwałę, aby przeznaczyć Terkawkę pod zainstalowanie farmy fotowoltaicznej, ale problemy, które już dziś są, spowodowały, że firma się zatrzymała i nie wiadomo, czy się nie wycofa. Podejmowaliby tę decyzję w innych realiach. Inflacja trochę zatrzymała inwestycję

 

- mówił przewodniczący rady. 

 

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Urząd Miejski w Elblągu i inwestora. Na odpowiedzi czekamy. Do tematu wrócimy. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Jak zwykle
  Ponad tydzień temu, Sobota, 19.11

  Upadek miasta Elbląg idzie dalej. Dlaczego chodniki i jezdnię są nie odśnieżone. Gdzie są pługi nieroby. Co zima zaskoczyła.

 2. 2
  +6
  ~ iiiiiy
  Ponad tydzień temu, Sobota, 19.11

  I bardzo dobrze że farma fotowoltaiczna tam nie powstanie. Tereny przy obwodnicy to atrakcyjne miejsce dla zakładów produkcyjnych i centrów logistycznych, jak w każdym innym większym mieście.

 3. 3
  +17
  ~ Wam kury prowadzać.....
  Ponad tydzień temu, Sobota, 19.11

  aby przesłonić swoją nieudolność w pozyskiwaniu inwestorów, najlepszy teren dali pod wątpliwy interes

 4. 4
  +1
  ~ 100% elblążanin
  Ponad tydzień temu, Sobota, 19.11

  Nie tak idzie..... szkoda.

 5. 5
  +12
  ~ celina
  Ponad tydzień temu, Sobota, 19.11

  Jedni mówią ,że to PiS blokuje każdą inwestycję w Elblągu , by szybciej przejąć tu władzę na Ratuszu . Drudzy mówią , że obecne kierownictwo Urzędu Miasta jest bardzo słabe i dobrało urzędników nie pod względem fachowości ,a po znajomości i politycznie i dlatego jedna wpadka goni nastepną . A trzeci to olewaja i wyjeżdzają z tego miasta.

 6. 6
  +14
  ~ Fotowoltaika Mazurska
  Ponad tydzień temu, Sobota, 19.11

  Farmy fotowoltaiczne powinni budować koło oczyszczalni ścieków i zuo na Mazurskiej, gdzie nikt mieszkać nie chce. Tereny przy Dąbrowskiego pod budownictwo jednorodzinne i park przeznaczyć.

 7. 7
  +12
  ~ Loko
  Ponad tydzień temu, Sobota, 19.11

  Można się trochę zatrzymać? Litości!

 8. 8
  +13
  ~ Upadły Harley
  Ponad tydzień temu, Sobota, 19.11

  To nie jest miejsce na żadną fotowoltaikę tylko na nowe miejsca pracy dla elblążan, których powstanie Wróblewski blokuje życzenie różnych wójcików i innych januszexów

 9. 9
  +9
  ~ plac Syreny
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 20.11

  Normalka. Trzeba by przestudiować zapisy umowy skoro opłaca się firmie nie inwestować. zapewne zapis umowy głosi, że najemca płaci po uruchomieniu biznesu. Ciekawe czy jest zapis o karach za zerwanie umowy. czyżyk uśmiechnięty, więc powrtórka wszelkoch elbląskich "przetargów".

 10. 10
  +10
  ~ Fan Gargamela z PO
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 20.11

  Brawo pomysłodawcy z Partii Obłudy to jest sukces co?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3694248199463