Czwartek, 28.09.2023, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni przyjęli kolejne podwyżki. Drożej zapłacimy za korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania

22.09.2022, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni przyjęli kolejne podwyżki. Drożej zapłacimy za korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania
REKLAMA

Radni zagłosowali dziś (22.09.) za podniesieniem cen za korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania. Od 1 grudnia br. za pierwszą godzinę postoju samochodu w SPP zapłacimy 3 zł, zamiast jak do tej pory 2,20 zł. To nie koniec zmian w cenniku.


 

W porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta był projekt uchwały dotyczący zmian stawek obowiązujących w Strefie Płatnego Parkowania. - Wprowadzona na początku roku podwyżka stawki za godzinę parkowania z poziomu 1,90 zł do 2,20 zł nie odzwierciedla wzrostu kosztów – czytamy w uzasadnieniu. - Stawka 1,90 zł za pierwszą godzinę parkowania obowiązywała bez zmian od 2013 roku.

 

 

W tym czasie średnia płaca w gospodarce narodowej wzrosła z 3.650 zł w roku 2013 do 5.663 zł w roku 2021, a więc o ponad 55%. Bezprecedensowa inflacja, która w lipcu br. wyniosła już 15,6% powoduje coraz wyższe koszty utrzymania Strefy Płatnego Parkowania

 

– wyjaśniano w uzasadnieniu projektu uchwały.

 

To nie jedyny powód, dla którego stawki miały zostać podniesione. - Jednocześnie utrzymanie w sprawności użytkowanych od 12 lat parkomatów jest coraz trudniejsze ze względu ich zużycie, brak części zamiennych i przestarzałą technologię – czytamy w uzasadnieniu. - Brak jest możliwości płacenia za postój kartą płatniczą, na co skarży się coraz więcej kierowców. Niezbędna jest wymiana urządzeń. Jej koszt szacowany jest na ok. 2 mln zł.

 


Funkcjonowanie Strefy Płatnego Parkowania poprzez odpowiednią wysokość opłaty powinno zabezpieczać w miastach wolne miejsca parkingowe i możliwość odpłatnego zaparkowania, a jednocześnie skłaniać kierowców do poruszania się komunikacją zbiorową. Wskazane jest, by opłata za pierwszą godzinę postoju była zbliżona do ceny za bilet jednorazowy lub podstawowy bilet czasowy, natomiast wysokość miesięcznego abonamentu postojowego powinna przynajmniej odpowiadać cenie miesięcznego biletu okresowego

 

– wyjaśniano w uzasadnieniu.Większość radnych zdecydowała o wprowadzeniu podwyżek. Za było 17 radnych, przeciw było 6.

 


Oznacza to, że od 1 grudnia pierwsza godzina postoju będzie kosztować 3 zł, a nie jak do tej pory 2,20 (druga godzina - 3,30 zł, trzecia – 3,50, czwarta i każda kolejna 3 zł).


 

Droższe będą też abonamenty. Abonament tygodniowy będzie kosztować 25 zł, miesięczny – 80 zł, kwartalny 230 zł, półroczny – 435 zł.

 

 

Nie zmieniono ceny za najkrótsze parkowanie (50 groszy), ale skrócono czas postoju do 10 minut.

Podwyższono też opłatę za brak biletu w SPP. Od 1 grudnia zapłacimy za to 90 zł (a nie 70 zł). Zachowana została 50proc. obniżka w przypadku uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ kasztan
  Czwartek, 22.09

  Nie zmieniono ceny za najkrótsze parkowanie (50 groszy), ale skrócono czas postoju do 10 minut. Parodia. Przez 10 min to nawet kasztana się nie zrobi.

 2. 2
  +1
  ~ Elbląg zPISem
  Czwartek, 22.09

  Nowy prezydent z PIS? Elblążanie na to czekają!

 3. 3
  +9
  ~ Egh
  Czwartek, 22.09

  Tak jest i sobie premie przyznać niedojdyy

 4. 4
  --1
  ~ Zlodzurje w garniturach !
  Czwartek, 22.09

  Przed szpitalem wojewódzkim są miejsca iarkinfoee dka usob niepełnosprawnych , też.....płatne Tk jawne złodziejstwo " va y w kaczkach", nie dość, że chirzyvprztjada di lekarza ti ywszcze ta krowa okradnie ich z pieniędzy z parking.

 5. 5
  +3
  ~ lol
  Piątek, 23.09

  @Elbląg zPISem, jakby pis rządził w Elblągu to by dowalił takie podwyżki że dopiero wtedy mieszkańcy łapali by się za głowę. Elbląg miastem wolnym od złodziejskiej pisowskiej mafii!!!!

 6. 6
  +14
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 23.09

  W normalnym mieście, nastawionym na ludzi i turystów pierwsza lub dwie godziny parkowania powinny być darmowe. W "Elblągu Wroblewskeigo" wszystko na odwrót. Byle tylko wydoić z ludzi, jak najwięcej. Poza tym kierowcy i tak już za dużo płacą na inne reczy. Nic dziwnego, że teraz będą parkowali "po krzakach".

 7. 7
  +9
  ~ POwiec
  Piątek, 23.09

  Jestem pewien że w przyszłych wyborach wybierzcie dokładnie tych samych ludzi. Podczas kampanii będę się reklamować jako "idzie nowe" a będą bto dokładnie te same skompromitowane gęby. Motorówka będzie przedstawiał noszowego jako młodego prężnego kandydata i obrońcy tvn i wolnych mediów łykną to jak rybka haczyk z robakiem. Problem Elbląga jest tępy suweren. Politykierzy robią z wami do chcą.

 8. 8
  +2
  ~ Rodacy Kamraci
  Piątek, 23.09

  Nawet jak masz uprzedzenia do tej osoby, to i tak koniecznie obejrzyj : https://rodacy.tv/w/hENpi9NNLa6jGgMczpWj4M OBUDŹCIE SIĘ WRESZCIE BY SPAĆ SPOKOJNIE.

 9. 9
  +7
  ~ kkk
  Piątek, 23.09

  Drożej? bo to radny "obniżka" nie dotrzymał słowa o zmniejszeniu diet ? To dlatego jest tak wyraźnie uwidoczniony na zdjęciu obok znaku P płatny?

 10. 10
  +7
  ~ ABCDE
  Piątek, 23.09

  Szlachta z PO nie korzysta ze środków komunikacji miejskiej - lepiej wtedy wydoić Elblążan.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4493479728699