Niedziela, 1.10.2023, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Bilety komunikacji miejskiej będą droższe od 1 grudnia. Jak bardzo?

22.09.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Bilety komunikacji miejskiej będą droższe od 1 grudnia. Jak bardzo?
Fot. Paweł Friedrich

Podczas dzisiejszej (22 września) sesji Rady Miasta radni głosowali m. in. za wprowadzeniem podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Przeciw byli radni PiS. Za pozostali radni. W praktyce oznacza to, że od 1 grudnia za bilet normalny zapłacimy nie 3,20 a 4 zł, natomiast za bilet ulgowy 2,10 zł (zamiast 1,60 zł).

 

 


Radni długo dyskutowali nad projektem uchwały dotyczącej podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości przed sesją złożył wniosek, w którym proponował, aby nie głosować dziś nad podwyżkami cen biletów i zwiększyć opłaty za parkowanie w Strefach Płatnego Parkowania jeszcze bardziej niż chciał to zrobić Prezydent Elbląga..

 


- Rozumiemy argumenty, jakie przedstawił pan prezydent w projektach uchwał, ale wydaje nam się, że od lat dążymy do tego, aby mobilizować mieszkańców, by przesiadali się z komunikacji samochodowej na zbiorową, miejską. Naszym zdaniem należy doprowadzić do sytuacji, aby podnosić opłaty w Strefie Płatnego Parkowania, a nie podnosić cen biletów w komunikacji, bo wówczas komunikacja miejska będzie bardziej atrakcyjna dla mieszkańców – mówił radny PiS Rafał Traks.

 

 

Jest wiele krytycznych uwag odnośnie funkcjonowania komunikacji miejskiej. Szczególnie osób starszych czy chorych, które muszą korzystać z przesiadek. Trzeba najpierw poprawić rozkład jazdy, a dopiero potem myśleć o podwyżkach

 

– podkreślił radny PiS Marek Pruszak.Radni odrzucili wniosek Klubu Radny Prawa i Sprawiedliwości.


Natomiast Klub Radny KWW Witolda Wróblewskiego złożył wniosek, aby wydłużyć czas ważności biletu z 45 min na 60 minut. Ta propozycja spotkała się z akceptacją Rady.

 

 

Chcemy być ekologicznym, czystym miastem i od kilku lat stawiamy mocno na transport niskoemisyjny. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z tramwajów, ekologicznego środka transportu. Niestety wzrost cen energii elektrycznej jest drastyczny. Dokonałem obliczeń. Stawka kilometra przejazdu tramwaju a przejazdu autobusu. W przypadku tramwaju wzrasta o 9,56 zł niż to jest dotychczas. Przez to, że stawiamy na ekologię, można powiedzieć, że jesteśmy karani wysokimi stawkami

 

 

– mówił Robert Turlej, radny Koalicji Obywatelskiej.

 

 Pan radny użył nieprawidłowego sformułowania, więc należałoby je sprostować. Tutaj nikt nie jest karany. Ceny energii elektrycznej kształtują się na podstawie giełdy energii elektrycznej. Obecnie w Polsce cena jest ok. 1000 zł za megawatogodzinę. Przypomnę, że np. w Hiszpanii cena za megawatogodzinę to jest ok. 1000, ale euro. My mamy jedną z najniższych cen energii elektrycznej, a wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany pandemią, gdzie zostały zerwane łańcuchy dostaw i wojną na Ukrainie, gdzie 80 proc. Europy korzysta (…) z gazu, który pochodził z Rosji

 

– podkreślił Rafał Traks.Po dyskusji radni zagłosowali za wprowadzenie podwyżek cen biletów za k0munikację miejską. Za zagłosowało 16 radnych. Przeciw było 8 radnych PiS.

 


Oznacza to, że od 1 grudnia za bilet normalny będzie trzeba zapłacić 4 zł, a nie jak do tej pory 3,20 zł, a za bilet ulgowy 2,10 zł zamiast 1,60 zł. Dodatkowo bilety będą ważne 60 minut, a nie 45 minut.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / SESJA RM ( zdjęć 28 )
Dodano: 2022-09-22 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ ryszard powolski
  Czwartek, 22.09

  KOMUNIŚCI I ZŁODZIEJE

 2. 2
  +23
  ~ Podwyzszajcie
  Czwartek, 22.09

  Będą jeździły puste te zlomy i to dzięki wam z U M ratusza.

 3. 3
  +10
  ~ zorro
  Czwartek, 22.09

  Turlej, od kiedy ty tak ładnie umiesz liczyć ?

 4. 4
  +13
  ~ pasażer
  Czwartek, 22.09

  A jakie ceny miesięcznych?

 5. 5
  +9
  ~ Elblążanka
  Czwartek, 22.09

  Bardzo dobrze super macie swoich radnych sami wybieracie przy urnach takie osoby a pużniej narzekacie w komentarzach kto będzie jeździł komunikacją ? Tylko dziadki po 70 bo Mają za darmo pozostali będą wybierać Taxi bo przy 4 osobowej rodzinie będzie tyle samo za bilety co i Taxi więc lepiej będzie jechać samochodem wygodniej i szybciej a jeżeli autobusem tym bardziej że po zmianach w kursowaniu tras autobusy nie pasują np z Łódzkiej na cmentarz się już nie dojedzie jak kiedyś 6 także nie pitolcie w komentarzach tylko przy urnach na wyborach wybierajcie radnych

 6. 6
  +11
  ~ jednak wschód
  Czwartek, 22.09

  Tak właśnie wyobrażam sobie RM w Elblągu - przychodzą, machną łapkami popierając to co chce właściciel klubu, idą do domu a kasa już leci. Odwrotność siłowni mimo że też nie wymaga myślenia - za wymachy na siłowni płaci machający a w RM płacą mu za machanie. A gdzie jest płachta Wróblewskiego? Ani jedna/jeden nie zapytał Wróblewskiego i Czyżyka jakim prawem zrobili parteitag na rozpoczęcie roku szkolnego. Nie zapytali bo reprezentują mieszkańców. Dobra RM, dobra, odważna, myśląca nawet o porcie i obrotnicy i oszczędnościach w UM. Radna/y to ma klawe życie... . reelekcję macie pewną, bo 1% jak wystartuje to i tak wygra - elektorat wyobraża sobie was jako osoby "ważne" , sprawcze, najlepsze w mieście - panie, wybacz mi za to kłamstwo!

 7. 7
  +16
  ~ były to slogany ?
  Czwartek, 22.09

  Zgodnie z przewidywaniem Młodzieżowa Rada już zdechła mimo szumnych zapowiedzi. Komunikacją miejską w większości jadą uczniowie szkół ponad podstawowych i ta podwyżka was dotyczy. Pytali was o zdanie ci którzy przed wakacjami klepali was po plecach? Uczcie się co to znaczy służba ludowi i pamiętajcie, że niczego nie musicie robić z tego co obiecaliście w kampanii - bierzcie przykład garściami.

 8. 8
  +10
  ~ Egh
  Czwartek, 22.09

  Parodia tak jak administracja spółdzielni Nad Jarem

 9. 9
  +9
  ~ Joanna,
  Czwartek, 22.09

  Podnieśli ceny biletów bo nie jeżdżą komunikacją miejską - szlachta z PO ma Elblążan w czterech literach.

 10. 10
  +9
  ~ Belzebub
  Piątek, 23.09

  Pełowcy zawsze dbali o bogaczy i elyte za którą zresztą chcą uchodzić! Nigdy oni!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1786301136017