Piątek, 7.10.2022, Imieniny: Petra, Fryderyka, Artur
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Oświetlenie ulic kosztuje ponad 4 mln rocznie. Będzie podwyżka

17.08.2022, 17:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Oświetlenie ulic kosztuje ponad 4 mln rocznie. Będzie podwyżka
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Oświetlenie elbląskich ulic w tym roku kosztowało 4,3 mln złotych. Wiadomo już, że od przyszłego rok będzie to wyższa kwota. O ile? Władze miasta negocjują w tej sprawie z Energą Oświetlenie. 

 

Wzrost cen energii elektrycznej odczuwają również samorządy. Elbląski szykuje się na wzrost kosztów oświetlenia ulic. Podwyżka może wynieść ok. 30 proc. Obecnie Miasto ma podpisaną umowę na to z Energą Oświetlenie (obowiązuje ona od 1 stycznia 2019 roku i wygasa 31 grudnia 2022). Kosztowała ona 13 mln zł. 

 

W tym roku koszt utrzymania oświetlenia ulicznego i energii elektrycznej wynosi 4 mln 300 tys. zł

- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu. 

 

Obecnie trwają negocjacje Miasta z Energą Oświetlenie odnośnie nowej umowy na kompleksową usługę oświetlenia dróg i miejsc publicznych w mieści. Miałaby ona obowiązywać od stycznia 2023 roku. Wartość tego zamówienia mogłaby wynieść 16 811 998 zł (bez VAT), czytamy w informacji na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

Na terenie miasta Elbląga znajduje się 8 424 punktów świetlnych, z czego: 6 397 punkty stanowią własność ENERGA Oświetlenie w Sopocie, a tylko 2027 punkty stanowią wydzieloną sieć oświetleniową, której właścicielem jest Gmina Miasto Elbląg. Cała sieć oświetleniowa sterowana jest kaskadowo w połączeniu z urządzeniami będącymi własnością Spółki.

 

ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. w Sopocie w piśmie z dnia 8.03.2022 r. nie wyraziła zgody na ogłoszenie przetargu na postępowanie o zamówienie publiczne na kompleksową usługę oświetlenia miejsc i dróg publicznych na terenie miasta Elbląga uwzględniającą modernizację infrastruktury oświetleniowej do urządzeń oświetleniowych będących własnością Spółki. ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. posiada wykwalifikowany personel techniczny do prowadzenia prac na urządzeniach energetycznych, w tym oświetleniowych, sprzęt technologiczny i specjalistyczny do wykonania zadań związanych z realizację zamówienia. W związku z tym, jedynym wykonawcą mogącym prowadzić kompleksową usługę oświetlenia dróg i miejsc publicznych na terenie miasta Elbląga przy wykorzystaniu infrastruktury stanowiącej własność ENERGA Oświetlenie oraz powiązanego Majątku Zamawiającego z uwzględnieniem jej modernizacji jest ENERGA Oświetlenie

- czytamy w uzasadnieniu informacji zamieszczonej na stronie Ratusza. 

 

Do tematu wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Bsp
  Środa, 17.08

  Myślę że kreatywność urzędników w ratuszu pozwoli pokonać ten problem. Może taką metodą jak zrobili z komunikacją miejską. Jeździ co trzeci autobus i co piąty tramwaj. Można wyłączyć 50 procent latarni a gdzie niegdzie całe ulice. Może też zrobią to metodą fontanny. Zapowie się, że będzie remont, iluminacja, fajerwerki i nie zrobi się nic. Remontu też nie więc fontanna w tym roku nie działa do końca sezonu. Można tak właśnie zapowiedzieć generalny remont oświetlenia i wyłączyć je na cały rok. Oczywiście okolice Ratusza i jego agend muszą pozostać oświetlone

 2. 2
  +6
  ~ Helmut
  Środa, 17.08

  WYGASIĆ niemcy wygaszają to my też powinniśmy

 3. 3
  +10
  ~ Uratowany
  Środa, 17.08

  Co się qur.. wiecznie czepiacie urzędników ! Zarabiają grosze ! Odpowiedzialnosc mega, fochy szefów, Na wszystko muszą zasłużyć i udowodnić, ze pieniądze są im naprawdę potrzebne-:)a to sztuka !

 4. 4
  +10
  ~ Bsp
  Czwartek, 18.08

  Nie czepiamy się urzędników. Nawet ich osobiście nie znamy. Krytycznie oceniamy ich działalność, która daje nam sporo powodów do bycia krytycznym. Uczciwie trzeba przyznać, że są też pozytywne przykłady zarządzania miastem ale niestety tych złych jest dużo. A one są bardziej widoczne i przyćmiewają pozytywy. Jeśli chodzi o zarobki, no cóż? W Urzędzie Miasta pracuje bardzo dużo osób. Sam Wydział Promocji (nazywany górnolotnie departamentem) liczy 15 ludzi. Czy efekty ich pracy są aż tak widoczne? Czy za podwyżki pensji urzędnicy zgodziliby się na redukcję etatów i selekcję osób mało kompetentnych i wydajnych? Stanowiska kierownicze są obsadzane według kryteriów partyjnych, tak jak i zarząd Elbląga. Obecnie jest to kaganiec, partyjniactwo krępuje rozwój miasta i wielu inicjatyw. Lokuje nas w strefie spadkowej, na końcu w rankingach miast, w których żyje się dobrze .

 5. 5
  +9
  ~ Stańczyk Elbląski
  Czwartek, 18.08

  WIELKI PTAK na harleyu niech kręci kilometry i zasila, ma przecież z przodu wielkie dynamo ;) . Stać go ..

 6. 6
  +6
  ~ kazik gazownik
  Czwartek, 18.08

  Tylko nie wyłączajcie świateł w ciemnych zaułkach i przy przejściach dla pieszych ..

 7. 7
  +1
  ~ vrain
  Czwartek, 18.08

  Kosztuje w ch~, a ile są ciemne. Człowieka na ciemno ubranego (jesienią większość tak chodzi) nie widać dopóki samochód go nie oświetli. Elblążanin płaci za oświetlanie ciemnych ulic, odśnieżanie nieodśnieżonych chodników, przycinanie nieprzyciętych krzaczorów. Ale najwyraźniej wszystkim to odpowiada, bo pan "chcę robić karierę i dużo zarabiać" Micra z panem "Dość politykierstwa, dlatego głosuj na PSLowca" mają duże poparcie.

 8. 8
  --1
  ~ taaa
  Czwartek, 18.08

  do BSP chyba temperatura ci mocna uderzyla w mozg czep sie tramwaju i te swoje uwagi przekaz wyzej podwyzki nie zaleza od urzednikow z ratusza najlepiej zwroc sie do szefa wszystkich szefow na nowogrodzkiej

 9. 9
  +3
  ~ Ilikeelblag
  Czwartek, 18.08

  Oświetlony nocny Elbląg świetnie zaprezentował się podczas pamiętnego poniedziałkowego koncertu NATO na Wyspie Spichrzów. Zresztą ten koncert wypromował Elbląg znacznie skuteczniej niż lata "niemrawej" promocji w wykonaniu urzędników Ratusza.

 10. 10
  0
  ~ kkk
  Czwartek, 18.08

  Zawołać Bąkiewicza, a ten rozpali ... "krużganek" oświaty i wszystko będzie jasne i to bez wyngla?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1655158996582