Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„W 1920 roku pokazaliśmy światu siłę polskiego żołnierza”. Elblążanie uczcili 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej

15.08.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„W 1920 roku pokazaliśmy światu siłę polskiego żołnierza”. Elblążanie uczcili 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej
fot. MB

102 lata minęły od heroicznej postawy, którą wykazali się polscy żołnierzy podczas Bitwy Warszawskiej. Dziś, 15 sierpnia, pod Pomnikiem Twórców Niepodległości odbyły się obchody upamiętniające wydarzenia z 1920 r.


Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej kultywuje tradycje oręża Polskiego. - Do takich należą zmagania z nawałą bolszewicką w 1920 r. Obchodzimy dzisiaj święto Wojska Polskiego w 102. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej - mówił pułkownik Związku Piłsudczyków Andrzej Adamczyk, Prezes Zarządu Okręgu Gdańskiego Związków Piłsudczyków RP.


Po raz pierwszy uroczystości odbyły się przy Pomniku Twórców Niepodległości. - W sierpniu 1920 r. Wojsko Polskie przygotowywało się do odparcia ataku Armii Czerwonej, która już wtedy była najliczniejszą, najpotężniejszą i najbardziej nieludzką armia świata – opowiadał Andrzej Adamczyk. - Jej dywizję nie dopuszczały możliwości bycia zwyciężonym przez Polaków. Planowali zdobyć Warszawę, a potem wyruszyć na Paryż, Berlin i inne stolice Europy.

 

 

W dniach 13-25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca batalia wojny polsko - bolszewickiej. Przez historyków została uznana za 18-tą, decydująca, najważniejszą bitwę w historii świata. Zdecydowała ona o zachowaniu przez Polską niepodległość

 

– podkreślił Andzrej Adamczyk.

 


Podczas swojego wystąpienia Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu zaznaczył, że była to najważniejsza bitwa w historii polskiego oręża. - To był kulminacyjny moment wojny polsko – bolszewickiej, moment o znaczeniu na skalę europejską. Zwycięstwo uratowało świeżo odzyskaną niepodległość, a także uchroniła Europę Zachodnią przed rewolucją bolszewicką – stwierdził Antoni Czyżyk.


W imieniu Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego Marka Gustawa Brzezina list odczytał dyrektor elbląskiego biura Urzędu Marszałkowskiego Edward Pietrulewicz.

 

W 1920 roku pokazaliśmy światu siłę polskiego żołnierza. Rocznica Bitwy Warszawskiej stała się głównym świętem naszej armii już trzy lata później, by oddać należny hołd tamtym dokonaniom. To polski żołnierz powstrzymał, a następnie zmusił do odwrotu bolszewicką nawałę. Cud nad Wisłą ocalił nie tylko polską niepodległość, ale także europejską demokrację

 

– mówił Edward Pietrulewicz.



Wicewojewoda warmińsko – mazurski Piotr Opaczewski zwrócił uwagę na to, że była to też wojna cywilizacji.

 

Pomiędzy europejską cywilizacją zachodnią a krwiożerczym i morderczym komunizmem. Ta wojna nie skończyła się wtedy. Ona trwa do dziś. Ona miał różne stadia, różną temperaturę: była swego czasu „zimna”, potem przechodziła do etapów „gorących”. Tak jak dziś. 102 lata temu udało się to zło pokonać i dziś jeżeli chcemy wygrać z tym złem też musimy taki wysiłek podjąć na różnych polach

 

– dodał Piotr Opaczewski.


W elbląskich obchodach udział wziął m.in. Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. -  102 lata temu Polska odparła agresję, która w sposób bezpośredni groziła odzyskanej niedawno niepodległości. Nasza armia odniosła zwyciestwo nad bolszewikami. Zdarzenia te zwiemy dzisiaj „,Cudem nad Wisłą", ale trzeba pamiętać, ze ów cud wynikał z odwagi i determinacji, z tego, że ani polski żołnierz, ani polski dowódca z wodzem naczelnym marszałkiem Józef Piłsudski na czele nie stracili nadziei, mimo że sytuacja zdawała sie być beznadziejna. Wiktoria warszawska uznana jest przez historyków za bitwę, która nie tylko zmieniła losy wojny polsko- bolszewickiej, ale też zmieniła losy Europy i Świata. Na pamiątkę tych wydarzeń, ustanowiono przypadający na 15 sierpnia - Dzień Wojska Polskiego. Pouczenia tamtych czasów pozostają do dziś aktualne, mimo, że sytuacja naszego kraju zasadniczo się zmieniła - mówił w rozmowie z nami Andrzej Śliwka.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / 102. rocznica Bitwy Warszawskiej ( zdjęć 78 )
Dodano: 2022-08-15 | fot. MB
0

Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --4
    ~ jadwiga
    Poniedziałek, 15.08

    Nie widzę wsród oficjeli naszego elbląskiego posła , pana Leonarda Krasulskiego . A szkoda ,bo powinien być i choć krótko przemówić w tak ważnym dla obecnie rządzących dniu .

  2. 2
    +19
    ~ Tt
    Poniedziałek, 15.08

    Śmiech na sali z tym pomnikiem za 160 tysięcy aby radna nieporadna miała swoje przebieranki razem z mężem Arkadiuszem co dostał stołek dyrektorski w EPT. Żenada

  3. 3
    +12
    ~ kuk
    Poniedziałek, 15.08

    Czy "porucznik" w mundurze legionowym dyrektor EPT przyjmuje w swoim biurze ... też w uniformie? A czy żona w randze kapitana przyjmuje jego raporty z wykonywanej pracy codziennie czy raz w tygodniu?

  4. 4
    +12
    ~ jonasz
    Poniedziałek, 15.08

    To wstrętne babsko radna nieporadna musi wszędzie się wcisnąć ????? Co za ohydna baba....

  5. 5
    0
    ~ stefan
    Poniedziałek, 15.08

    Prezes państwa chce za rok startować do Senatu z Elbląga , więc powinien czasami z takich okazji jak dziś odwiedzać Elbląg.

  6. 6
    +7
    ~ mis
    Poniedziałek, 15.08

    nikogo waznego z rzadu czy sejmu nie bylo? same wicki ale obciach gora pokazala gdzie ma elblag byla za to w mundurku pierwsza szabla elblaga czyli cwane babsko ktore musi sie wszedzie wcisnac

  7. 7
    +2
    ~ zkm
    Poniedziałek, 15.08

    A ten malutki to chyba pomylił pomniki ?

  8. 8
    +1
    ~ Kryspin
    Poniedziałek, 15.08

    Ani Krasulski ani pretendent do mandatu senatora z Elbląga nie pokaże się wśród normalnych ludzi, bo się po prostu boi. Oni spotykają się z wyselekcjonowaną grupą klakierów i wielbicieli PiS. Tak jest bezpieczniej, przyjemniej i chociaż przez chwilę się jeszcze oszukają że ludzie ich lubią.

  9. 9
    +3
    ~ OOO
    Poniedziałek, 15.08

    po co te pokłony to jest przecież bałwochwalstwo

  10. 10
    +3
    ~ commiałpowiedziećprzeczytałem
    Poniedziałek, 15.08

    Gdyby im zabrać te czerwone okładki, to pewnie by milczeli. Kilku zdań o Polakach i Polsce trudno jest wygłosić z głowy bo nie chce przejść przez gardło, a czytają to co im ktoś napisał, czyli jest łatwiej bo to nie swoje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8673529624939