Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

EPEC: podsumowanie modernizacji Ciepłowni Dojazdowa w pierwszym półroczu 2022 r.

01.08.2022, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
EPEC: podsumowanie modernizacji Ciepłowni Dojazdowa w pierwszym półroczu 2022 r.
fot. nadesłane

Trwają prace w Ciepłowni Dojazdowa należącej o Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Obejmują one dwa kierunki działań: budowę nowego układu wysokosprawnej kogeneracji oraz modernizację istniejącej instalacji. Zaawansowanie prac modernizacyjnych w pierwszym półroczu 2022 r. wyniosło 65%. Nakłady na tę inwestycję w tym roku wyniosą prawie 3 mln zł.


W pierwszej połowie br. w Ciepłowni Dojazdowa przeprowadzono głównie wymiany lub remont urządzeń. Celem prac jest utrzymanie ciepłowni w dobrym stanie technicznym. W tym czasie wykonano:


- Wymianę podgrzewaczy dwóch kotłów WR10 oraz drugiego ciągu kotła WR5.

   
- Zainstalowanie nowego układu sterowania, co pozwoliło spółce na wyjście z systemu EU ETS.

   
- Wyłoniono także wykonawcę kapitalnego remontu dwóch sprężarek powietrza - realizacja tego zadania zaplanowana jest na lipiec br.


Koszty tych prac modernizacyjnych wyniosły niemal 1,8 mln zł.


Prace zgodnie z harmonogramem


W trakcie realizacji są kolejne prace obejmujące m.in. wymianę podgrzewacza kotła WR5, remont przenośników nawęglania, wymianę dwóch przenośników układu odżużlania. Spółka wykona przegląd serwisowy instalacji odprowadzania spalin i dokona ewentualnych napraw. Modernizacja obejmie układ mechanicznego czyszczenia pęczków konwekcyjnych dla wszystkich kotłów. Ciepłownia wyposażona zostanie w nową ładowarkę kotłową - wyłoniono już dostawcę sprzętu, a termin realizacji wyznaczony został na pierwszy kwartał 2023 r.

   
- Idziemy zgodnie z harmonogramem. Do końca roku 2022 planujemy zmodernizować i wyremontować 75% całej infrastruktury Ciepłowni Dojazdowa. W roku 2023 planujemy dalsze prace remontowo-inwestycyjne, które w 90% pozwolą odtworzyć infrastrukturę całej ciepłowni węglowej - mówi Andrzej Kuliński, prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Kładziemy na to duży nacisk, ponieważ efektywność źródła ciepła, jest bardzo istotna w obliczu sytuacji na rynku ciepłowniczym i rosnących cen. Co ważne, modernizacja istniejącej ciepłowni spowoduje, że będzie ona bezproblemowo pracować co najmniej do 2030 r.


Kogeneracja w EPEC


Modernizacja Ciepłowni Dojazdowa jest częścią projektu "Kogeneracja", którego celem jest budowa nowego źródła kogeneracyjnego wykorzystującego gaz ziemny. Działania wpisują się w cele strategiczne EPEC do roku 2025. Koncepcja elbląskiej spółki zakłada produkcję energii elektrycznej i cieplnej w procesie skojarzonej kogeneracji opartej na trzech silnikach gazowych o łącznej mocy elektrycznej ok. 13,5 MW i łącznej mocy cieplnej - 14,4 MW. Inwestycja obejmuje także budowę magazynu ciepła opartego o zasobnik wodny o pojemności do ok. 1 500 m3.


Całe przedsięwzięcie jest realizowane przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na terenie ciepłowni przy ul. Dojazdowej w Elblągu. Budowa układu wysokosprawnej kogeneracji ma się zakończyć w drugim kwartale roku 2025. Realizacja projektu umożliwi poprawę efektywności energetycznej, ekologicznej oraz ekonomicznej EPEC. Na potrzeby realizacji tej inwestycji firma uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Sieć ciepłownicza w Elblągu


Na elbląski system ciepłowniczy składa się kilka elementów: źródła ciepła, sieci ciepłownicze, węzły cieplne w budynkach, rozdzielnie cieplne oraz instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania w podłączonych budynkach. Zasilany jest on z dwóch źródeł ciepła: Ciepłowni Dojazdowa (EPEC) oraz Elektrociepłowni Energa Kogeneracja. Zasilanie miasta w ciepło odbywa się poprzez dwie główne sieci magistralne: Północ i Wschód.


Sieć ciepłownicza Elbląga to blisko 200 km rurociągów oraz ponad 2000 węzłów ciepłowniczych ze zdalnym odczytem zużycia. 56% sieci to sieć preizolowana pozwalająca zapobiegać nadmiernym stratom ciepła sieciowego. EPEC dostarcza ciepło do 70% budynków w Elblągu.


W ostatnich ośmiu latach EPEC przeznaczył ponad 100 mln złotych na modernizację sieci i ciepłowni, która spełnia wszelkie rygorystyczne wymogi środowiskowe. Spółka angażuje się w programy, które uwzględniają dofinansowanie likwidowanych kotłów niskoemisyjnych tzw. „kopciuchów". Przedsiębiorstwo jest także otwarte na programy mające szerszy zasięg np. Europejski Zielony Ład lub Fit For 55. Działania i plany strategiczne spółki do 2025 roku zmierzają do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz do osiągnięcia neutralności energetycznej do 2050 r.

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ kkk
  Poniedziałek, 01.08

  I co i to ma poprawić notowania pana prezydenta na reelekcję?

 2. 2
  +4
  ~ idę po kozę i chrust
  Poniedziałek, 01.08

  Wybitne osiągnięcie codziennej konserwacji. A wydano tyle kasy ile chciano zapłacić "wykonawcom". No i "wyłoniono". Znajomego królika. Reszta, to teoretyczne brednie(autor: Wróblewski) z podręcznika ciepłownika. Nie sądzę aby ta praca porządkowo pozwoliła facetowi uratować honor i obniżyć ceny ciepła zgodnie ze słowem "honoru". Po takim wysiłku zapewne 3/4 znajomych królika w epec dostanie podwyżkę 50% tego co dostał królik.

 3. 3
  +4
  ~ Fa
  Poniedziałek, 01.08

  Co za bełkot - nowomowa . Prace modernizacyjne za trzy miliony - masakra to raczej remonty bieżące żeby jeszcze jeden sezon jakoś przebidolić. Kupić ciepło od Energi bo jakby poszły pełną parą to za miesiąc się rozlecą. Takie elbląskie dziaderstwo pod pod parasolem Witolda miłościwie nam panującego co obiecał obniżkę taryf ciepła o 20% a podniesie od września o 50%.

 4. 4
  +4
  ~ cypis
  Poniedziałek, 01.08

  A może coś o greku i amorku. To będzie się działo.

 5. 5
  +1
  ~ rodo
  Wtorek, 02.08

  a co z wyciekiem danych osobowych?

 6. 6
  +1
  ~ MO
  Wtorek, 02.08

  I czym chwali się EPEC -tym że wymienił coś zużytego na nowe

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1045219898224