Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Posłanka interweniuje u Prezesa Zarządu EKO w sprawie podwyżek cen ciepła

03.07.2022, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Posłanka interweniuje u Prezesa Zarządu EKO w sprawie podwyżek cen ciepła

- Otrzymuję liczne prośby zszokowanych mieszkańców Elbląga dotyczące skali podwyżki ceny ciepła wprowadzonej przez Spółkę. Elblążanie już opłacają czynsze, których wysokość radykalnie windują nowe stawki. Prośby natomiast dotyczą podjęcia kompleksowych starań: poselskich i samorządowych - o analizę przyczyn podwyżki, zaistnienie umiaru, dzisiaj i w przyszłości, a także konieczności przełamania tajemnic obu spółek ciepłowniczych, nie ujawniających sposobów zagospodarowywania publicznych środków – przyznaje posłanka Lewicy Monika Falej, która skierowała w tej sprawie pismo do Michała Wawryna, prezesa Zarządu Energa Kogenracja. 

Podwyżka cen ciepła uderzająca w i tak już trudne bytowanie mieszkańców z powody drożyzny-zaskakuje. Podjęto ją bez jakiejkolwiek akcji przygotowawczej, uzasadniającej konieczności wprowadzonej zmiany

 

– zaznaczyła Monika Falej.


Posłanka zwróciła się do prezesa Zarządu Energa Kogeneracja. - Jest Pan, tak jak i załoga EKO, elblążaninem, był pan samorządowcem i szefem spółek komunalnych. Zna więc Pan problemy jakości życia elblążan, odstających w tym od wielu innych miast – stwierdziła. - Należała się im kompleksowa informacja związana z dochodzeniem do stawek, które szokują.To nie pierwszy raz, kiedy Moniak Falej kontaktuje się w tej sprawie z Michałem Warynem. - Pozytywnie odebrałam naszą korespondencję z listopada 2020 roku – przyznała. - Pan Wawryn potwierdził, że to nie EKO była inicjatorem utajnienia Umowy sprzedaży ciepła pomiędzy EKO a EPEC z 5 czerwca 2020r. Pisał Pan, że” … mieszkańcy, mogą słusznie oczekiwać dostępu do informacji związanych z zawartą umową”. Rozumiem, że i teraz mieszkańcy mają prawo do informacji o sprawach żywotnie ich dotyczących, mimo iż Umowa daje EKO całkowitą swobodę decydowania o podwyżkach i procedurze ich wprowadzenia. Nie czuje się ingerencji Prezesa URE w pohamowanie skali.

 

Moje wątpliwości budzi fakt, że w Umowie sprzedaży ciepła pomiędzy EKO a EPEC nie zawarto regulacji, które w szczególne sposób chroniłyby interesy mieszkańców. Tymczasem takie klauzule są stosowane w praktyce. Na przykład w Umowie kupna przez EKO spółki Ciepło Kaliskie, zawarto regulację, zgodnie z którą: „zmiany taryfy będą dokonywane ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących ochrony interesów odbiorców”. W Kaliszu można, a w Elblągu?

 

- pyta posłanka.


Monika Falej zaznaczyła, że umowa powinna koncentrować się nie tylko na inwestycjach, ale uwzględniać także wątki społeczne, tj. zasady dochodzenia, również negocjacyjne, do wysokości kosztów dla mieszkańców. - Są ważnymi, tak jak rozwiązanie problemu wieloletniego zaopatrzenia Miasta w ciepło – dodała. - Tym bardziej, że roku 2015 do połowy 2020 roku mieszkańcy byli usilnie przekonywani, że Miasto jest konsekwentne w realizacji decyzji o budowie komunalnej ciepłowni, przynoszącej niższe ceny ciepła. Zamiast tego podpisano utajnioną Umowę, z głównym uwzględnieniem decyzyjności EKO.


 

Zabrakło determinacji w dochodzeniu do spraw tak podstawowych dla elblążan. Zabrakło samorządowej wrażliwości

 

– dodała Monika Falej.


Posłanka zapytała w piśmie prezesa Zarządu EKO m.in. o to, jakie są przyczyny wprowadzenia tak drastycznej dla mieszkańców, instytucji, przemysłu podwyżki? - Proszę o kompleksowe przedstawienie wszystkich elementów wpływających na wprowadzoną do realizacji taryfę. - Czy widziałby Pan możliwość ciepłowniczego otwartego „okrągłego stołu” pod hasłem „Elbląskie ciepło bez tajemnic”, moderowanego przez media, z umożliwieniem udziału w dyskusji odbiorcom ciepła? Czy wziąłby Pan udział w przedsięwzięciu?

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Bnmb
  Niedziela, 03.07

  Pani Poseł, czy reprezentując mieszkańców jest Pani zainteresowana dostępem do informacji publicznej tylko z EKO? ? ?

 2. 2
  --5
  ~ Spadaj
  Niedziela, 03.07

  W ELBLĄGU rządzi P O i PSL i SLD to dzięki wam ten cyrk. A zadymy i protesty to w olsztynie tam mieszkasz.

 3. 3
  +27
  ~ moja ocena
  Niedziela, 03.07

  Posłanka interweniuje - brawo!. A gdzie jest Prezes, który jak wynika z treści żądał utajnienia umowy? Gdzie jest Rada nadzorcza i w końcu gdzie jest wice i członek RN. Czy tylko Pani Falej jest parlamentarzystką. PO się nie czepiam bo oni zajęci są tylko walką o stołki. Tak czy owak to jest kompletna kompromitacja ........k.

 4. 4
  +22
  ~ Ryszard Klim-do Bnmb
  Niedziela, 03.07

  Uprzejmie dopowiadam, że Pani Posłanka jest zdeterminowana wobec konieczności uzyskania informacji publicznej najważniejszej spółki komunalnej, dotyczącej już 4-letnich apanaży podmiotów zewnętrznych, przeważnie trójmiejskich, tak dotąd bronionych. Mimo, iż umowy i faktury związane z wydatkowaniem środków publicznych są właśnie informacją publiczną. Determinacja ma różne oblicza i możliwości. Pozdrawiam.

 5. 5
  +19
  ~ Zaciekawiony
  Niedziela, 03.07

  Pani Posel mysli Pani ze dwiemy sie prawdy? Zobaczymy , pewnie kogos Pani zdenerwuje

 6. 6
  +21
  ~ do @Zaciekawiony
  Niedziela, 03.07

  Pytania o ciepło w Elblągu irytuje przede wszystkim tych którzy ustawowo za to odpowiadają.

 7. 7
  +15
  ~ li
  Niedziela, 03.07

  A pośrednik epec ma 37 % i dobrze se żyje

 8. 8
  +14
  ~ Egh
  Poniedziałek, 04.07

  Ten epec to jedna wielka mafia

 9. 9
  +10
  ~ ????
  Poniedziałek, 04.07

  Czy ta poselska aktywność naszym miastem jest przedwstępem do ubiegania się o fotel Prezydenta Miasta? Moze będzie ciekawie....

 10. 10
  --9
  ~ mieszkaniec Sielanki
  Poniedziałek, 04.07

  Wszystko zależy od zamówionej ilości energii na dany blok mieszkalny. A to zależy od jakości ocieplenia ścian zewnętrznych i ocieplenia rur z ciepłą wodą (także w piwnicach). Mieszkam w bloku spółdzielni (najlepszej w Elblągu i najstarszej) i przy metrażu 37 m2 podwyżka wyniosła około 50 zł. Nie jest źle.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0029330253601