Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Kryzys powołanych". W Olsztynie święceń kapłańskich nie będzie po raz pierwszy od 72 lat, a w Elblągu?

09.05.2022, 20:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Kryzys powołanych". W Olsztynie święceń kapłańskich nie będzie po raz pierwszy od 72 lat, a w Elblągu?
Fot.hosianum.pl

Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się sześć lat temu, nie pozostał ani jeden - poinformowała wiernych rektor olsztyńskiego seminarium duchownego. Oznacza to, że w Olsztynie nie będzie w tym roku święceń kapłańskich. Z podobnym problemem już niedługo może zmagać się elbląskie seminarium.

 

 

W niedzielę, 8 maja, w kościele katolickim rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania.  - Rozpoczął się czas matur i zbliża okres rekrutacji na studia wyższe. Jednym z kierunków studiów jest teologia, która kształci przyszłych nauczycieli religii, redaktorów mediów katolickich oraz kandydatów do służby kapłańskiej. Również absolwenci szkół wyższych mogą podjąć jeszcze studia teologiczne i zdecydować się na kapłańską posługę w kościele. Wykształcenie na kierunkach świeckich jest wielce przydatne w pracy księdza, zakonnicy, a także w pracy z małżeństwami i rodzinami katolickimi - przypominał biskup elbląski Jacek Jezierski w trakcie kazania wygłoszonego (8 maja) na Niedzielę Dobrego Pasterza. 

 

Tego samego dnia rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie ks. Hubert Tryka skierował list do wiernych archidiecezji warmińskiej. Poinformował w nim, że w tym roku w seminarium nie odbędą się święcenia kapłańskie. 

 

Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego Seminarium, czyli święcenie kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom czy alumnom roku szóstego w ostatnią sobotę maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu, z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu, nie pozostał ani jeden

 

- wyjaśnił rektor seminarium. 

 

Z informacji zamieszczonych w internecie przez archidiecezję warmińską wynika, że święceń kapłańskich nie było w tej diecezji (obecnie archidiecezji) tylko w latach powojennych, w 1949 i 1950 roku, podaje PAP. 

 

Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw bożego skąpstwa, ale przejaw "kryzysu powołanych", którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na boże wezwanie. Być może często nie są w stanie tego powołania usłyszeń, nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświecenie swojego życia, poprzez chociażby rezygnację z rodziny

 

- napisał w liście rektor. 

 

Kryzys powołań w Kościele katolickim to nie jest problem jedynie archidiecezji warmińskiej. Od lat widać spadek zainteresowania drogą kapłaństwa. Sytuacja, którą w tym roku doświadcza seminarium olsztyńskie, może się powtórzyć również w seminarium w Elblągu. W tym roku akademickim na VI roku jest tu dwóch mężczyzn. Wszystkich alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu w roku 2021/21 jest 25, w tym tylko 3 pierwszego rocznika i jeden na roku propedeutycznym.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ pis na wieki?
  Poniedziałek, 09.05

  A to nie wina Tuska?

 2. 2
  +20
  ~ MM
  Poniedziałek, 09.05

  Ha! W końcu dobre wieści ze świata. Byle dotrwać do wyborów i będzie jeszcze lepiej.

 3. 3
  +18
  ~ koliński nierób
  Poniedziałek, 09.05

  Wreszcie jakaś dobra informacja oby tak dalej- z kleryka na pracownika stacji benzynowej ORLEN lub ŻABKI itd w końcu jakiś pożytek z tych klechów będzie , a nie wieczne NIEROBY ze schizami pseudo świętymi

 4. 4
  +16
  ~ koliński nierób
  Poniedziałek, 09.05

  Jaki papież taki kościół- jakieś zdziwienie ?

 5. 5
  +13
  ~ Błagam was ludzie
  Poniedziałek, 09.05

  Właśnie zabijamy jednego raka, jeszcze tylko PiS!!!

 6. 6
  +19
  ~ hahaha
  Poniedziałek, 09.05

  czyli wyszło szydło z rozporka - i co tu czynić?

 7. 7
  +4
  ~ koliński nierób
  Poniedziałek, 09.05

  papież jak ruski cyborg , przejęzyczenie- CYRYL- nic dodać nic ująć.

 8. 8
  +24
  ~ Kryspin
  Poniedziałek, 09.05

  Czy kogoś to jeszcze dziwi? Chyba tylko samych twardogłowych hierarchów. A powinien to być dla nich alarm. To ich "zasługa". A Kościół bez wiernych to pustka. Jedyną nadzieją wydawał się Franciszek, ale też okazał się z jakiś nieokreślonych powodów ślepy na prawdę i krzywdę. Równia pochyła. Najistotniejsze jest to, że ten śmiertelny kryzys wywołali nie ateiści, przeciwnicy Kościoła, tylko sami jego członkowie.

 9. 9
  +15
  ~ Naród zmądrzał
  Poniedziałek, 09.05

  Na kieckowych klechów pedofili robić nie będziemy. A kościoły zamienić na...noclegownie dla bezdomnych. Z tego Bóg by był zadowolony.

 10. 10
  --8
  ~ Szejk Ali
  Wtorek, 10.05

  @Naród zmądrzał i prawdopodobnie ty pierwszy tam wylądujesz.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1290140151978