Niedziela, 4.12.2022, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Krynica Morska bez burmistrza? Jest prawomocny wyrok dla włodarza miasta

05.05.2022, 12:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Krynica Morska bez burmistrza? Jest prawomocny wyrok dla włodarza miasta
Fot. Archiwum redakcji

Sąd apelacyjny potwierdził, burmistrz Krynicy Morskiej przekroczył uprawnienia podczas budowy Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w 2018 roku. Wyrok jest prawomocny. Dla dotychczasowego włodarza miasta oznacza to utratę stanowiska, a mieszkańców czekają przedterminowe wybory lub rządy komisarza?

 

Przypomnijmy. Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez burmistrza Krynicy Morskiej dwa lata temu przeprowadziła malborska prokuratura. Chodziło o budowę Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Rybackiej, czyli inwestycję zrealizowaną w mieście kilka lat temu. To największy tego typu obiekt na Mierzei Wiślanej, kosztował ponad 3,6 mln złotych. We wrześniu 2020 r. śledczy postawili włodarzowi nadmorskiego miasta łącznie pięć zarzutów dotyczących przestępstw, które miał on popełnić w 2018 roku. Jak informowała wtedy rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator Grażyna Wawryniuk, dotyczyły one m.in. przekroczenia uprawnień i podrobienia dokumentów (w tym również aneksu do umowy o realizację inwestycji) w zakresie rzeczywistej daty ich sporządzenia, nakłaniania do popełnienia przestępstwa innej osoby i niedopełnienia obowiązków w zakresie należytej weryfikacji prac wynikających z umowy.

 

Akt oskarżenia przeciw burmistrzowi trafił do Sądu Rejonowego w Malborku. 29 września ubiegłego roku zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd wtedy wymierzył burmistrzowi karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący 2 lata, karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, przy określeniu wysokości jednej stawki na kwotę 100 złotych i zakazał mu pełnienia stanowisk kierowniczych na okres 3 lat.

 

Sprawa trafiała do sądu apelacyjnego, który kilka dni temu wydał wyrok w tej sprawie. 

 

Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2022 roku zmienił zaskarżony wyrok, wymierzając oskarżonemu karę grzywny w wysokości 350 (trzysta pięćdziesiąt) stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na 100 (sto) złotych. W pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymano w mocy, w tym  zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych orzeczony na okres 3 (trzech) lat

 

- informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

 

Jak dodaje rzecznik, wyrok jest prawomocny. 

 

Burmistrz nie chciał komentować drugiego postanowienia sądu, przyznaje jednak, że oznacza ono dla niego utratę dotychczasowego stanowiska. Oficjalnej informacji w tej sprawie jeszcze nie ma. 

 

Do tej pory do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku nie wpłynął odpis prawomocnego orzeczenia dotyczącego burmistrza Krynicy Morskiej. Trudno mi więc w tej chwili komentować tę sprawę. Jeśli taki wyrok do nas dotrze, po naszej stronie będzie poinformowanie o wygaśnięciu mandatu burmistrza.

 

- informuje Michał Elszkowski z Delegatury KBW w Gdańsku. 

 

Gdyby doszło do utraty mandatu przez burmistrza, sprawę ewentualnych przedterminowych wyborów lub wprowadzenia na jego stanowisko komisarza prowadzi wojewoda, a zarządza premier, dodaje Michał Elszkowski. Pytania w tej sprawie skierowaliśmy również do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Czekamy na odpowiedź. Do tematu wrócimy. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Alan Krynicki
  Czwartek, 05.05

  no tak, przy korycie i działał dla dobra miasta i przede wszystkim chyba dla swojego.

 2. 2
  --5
  ~ Ciiiichooo ! Przyszło licho.
  Czwartek, 05.05

  A jakiż to inny miał zapaść wyrok. Przecież sprawa dotyczyła nie tego faktu (tego typu zdarzeń było już wiele w Polsce i nie kończyły się wyrokami). Tutaj pan burmistrz dokonał "największego przestępstwa" jakim było kwestionowanie celowości realizacji przekopu na Mierzei Wiślanej. Jako jeden z nielicznych miał odwagę mówić w tej sprawie inaczej niż zbawiciele regionu. O ile podobnie mówiących poprzednich kolejnych dwóch Dyrektorów Urzędu Morskiego w Gdyni można było zwolnić, bo byli podległymi władzy rządowej, to w przypadku samorządowca i to naprawdę dobrego, trzeba było też go "uspokoić", a taką możliwość zapewniała droga sądowa. Bo przecież teraz albo jesteś BMW, albo stosujesz się do zasady: "cich będziesz, dalej będziesz".

 3. 3
  +3
  ~ Do cichoo
  Czwartek, 05.05

  Nieźle masz nasrane

 4. 4
  +4
  ~ Czyt
  Czwartek, 05.05

  Kogoś pogrzało z ilością reklam na tym serwisie, nie da się tego czytać.

 5. 5
  +1
  ~ Zygi
  Czwartek, 05.05

  Krzysztof S. członek władz nowodworskiej PO...

 6. 6
  0
  ~ Mąka Pszenna
  Czwartek, 05.05

  A taki był mądry i gardłował ,że przekop be. A tu ...cóż....przyjdzie podwinąć rękawy i fizycznie kopać łopatą by odpracowywać grzywnę.

 7. 7
  +5
  ~ Za referendum
  Czwartek, 05.05

  W Krynicy Morskiej wybory, w Elblagu prwdopodobnie referendum. Czas wyborczy w regionie się zaczął. Byłe województwo elblaskie w końcu pierwsze w jakiejs dziedzinie. To tak na wrzesniowe uświetnienie otwarcia przekopu Mierzeji Wiślanej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0230979919434