Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Chcemy, aby Kobiety rozwijały siebie oraz swój region". Powstał elbląski oddział "Kobiety w Centrum"

21.02.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Chcemy, aby Kobiety rozwijały siebie oraz swój region". Powstał elbląski oddział "Kobiety w Centrum"

Stowarzyszenie "Kobiety w Centrum" powstało w zeszłym roku i już  działa w 14 województwach. Kilka dni temu oficjalnie otwarty został oddział w Elblągu. Czym będzie się zajmował?Dla kogo powstało Stowarzyszenie "Kobiety w Centrum"? - Stowarzyszenie "Kobiety w Centrum" zostało założone w czerwcu 2021 r. przez Magdalenę Sobkowiak, obecną prezeskę, byłą dziennikarkę, certyfikowaną urzędniczkę unijną w zakresie komunikacji, szefową zespołu doradców – stwierdziła Teresa Pietrulewicz, członkini elbląskiego oddziału „Kobiety w Centrum”. - Ideą powstania Stowarzyszenia jest wsparcie kobiet na wielu płaszczyznach: praca, dom, życie publiczne, społeczne, działalność twórcza i naukowa.


 

Chcemy, aby Kobiety rozwijały siebie oraz swój region, poprzez stawianie i realizowanie wiele celów, min: rozwój niezależności i solidarności kobiet, działanie na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn w życiu publicznym oraz rodzinie, promowanie uczestnictwa kobiet w życiu publicznym i społecznym, wspieranie kobiet i inicjowanie ich działalności twórczej, artystycznej, edukacyjnej i społeczno-zawodowej, działania na rzecz upowszechniania postaw prozdrowotnych, upowszechnianie profilaktycznej ochrony zdrowia, wsparcie i pomoc psychologiczna ofiarom przemocy, przywrócenie osobom doznających przemocy umiejętności samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, rodzinie oraz środowisku zawodowym, wspieranie i rozwój integracji europejskiej, wspieranie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania

 

– wymieniała Teresa PietrulewiczJak podkreśliła Teresa Pietrulewicz ważne jest to, aby wspierać się i dzielić doświadczeniami, aby dodawać sobie wzajemnie sił i pewności, tworzyć otwartą przestrzeń do wspólnych działań, dyskusji i rozmów. - Stowarzyszenie „Kobiety w Centrum” przygotowuje także projekty z myślą o mamach i rodzinie – przyznała Teresa Pietrulewicz - 26 maja 2021 r., został złożony w Sejmie projekt dotyczący urlopu rodzinnego, którego celem jest wsparcie dla młodych mam, które chcą wrócić do pracy, ale nie mają co zrobić z dziećmi. Taki urlop ma dać bezpieczeństwo, dzięki zapewnieniu opłacania składek.

W ilu miastach obecnie działają „Kobiety w centrum”? - Obecnie oddziały znajduj się w 14 województwach, niebawem nastąpi ich otwarcie w pozostałych dwóch. Oddziały funkcjonują także na poziomie regionalnym, tylko w województwie warmińsko mazurskim są już cztery takie oddziały. Inauguracja i oficjalne rozpoczęcie działalności Oddziału Kobiety w Centrum w Elblągu odbyły się w sobotę, 12 lutego, z udziałem Magdaleny Sobkowiak i zaproszonych gości – dodała Teresa Pietrulewicz

Dlaczego stworzono oddział w Elblągu? - Sama idea powstania oddziału w Elblągu i rozpoczęcie przygotowań miało miejsce już w październiku 2021 r. Główna ideą i potrzebą dla tej inicjatywy jest chęć wzajemnego wsparcia i inspiracji wśród kobiet. Chcemy stworzyć środowisko, które będzie miejscem dla kobiet, gdzie będą mogły otwarcie dyskutować i pracować nad wybranymi aspektami życia społecznego, biznesowego, rodzinnego i zawodowego. To kobieca różnorodność, energia i ogrom bogactwa jest inspiracją do działania Stowarzyszenia – podkreśliła Teresa Pietrulewicz - Często, nam kobietom umykają szanse, bo tak dużo analizujemy i boimy się po nie sięgnąć, a przecież nie musimy być idealne żeby próbować. Powinnyśmy wierzyć w siebie, swoje koleżanki i po prostu działać. Dzięki takiemu podejściu powstał właśnie Oddział Stowarzyszenia Kobiety w Centrum w Elblągu.


 

Obecnie w elbląskim oddziale aktywnie działa szesnaście kobiet, ale cały czas dołączają do nas panie. Z założenia jest to Stowarzyszenie, które skupia kobiety, ale wspierają nas również mężczyźni, którzy są dla nas ważnymi partnerami

 

– zaznaczyła Teresa Pietrulewicz.Jakie warunki trzeba spełnić, by się zapisać do "Kobiet w Centrum"? - Stowarzyszenie jest dla każdej kobiety, w każdym wieku, o różnorodnym statusie wykształcenia. Każda elblążanka, która chce działać, ale także potrzebuje wsparcia może do nas dołączyć – zapewnia Teresa Pietrulewicz - Zapraszamy do odwiedzania naszego fanpage’u na FB Kobiety w Centrum Elbląg. Można zostawić wiadomość lub napisać maila na kobietywcentrum.elblag@gmail.com, a my na pewno odpowiemy na każde pytanie.Jakie cele wstawia sobie elbląski oddział? - Nasz oddział ma przede wszystkim na celu organizację warsztatów, spotkań, różnego rodzaju pomocy dla tych wszystkich pań, dziewczyn, mam, które potrzebują choćby odrobiny wsparcia na każdym etapie swojego życia – wyjaśniała Teresa Pietrulewicz - Przede wszystkim chcemy skupić się na działaniach. Nasz pierwszy projekt związany jest właśnie ze świętem Kobiet. Za nami jest już pierwsze robocze spotkanie. Zaplanowałyśmy kilka projektów do realizacji, i zaczynamy działać. Nie zamykamy się, jesteśmy otwarte na kontakty z nowymi środowiskami kobiecymi, dlatego zachęcamy do współpracy.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ elwis
  Poniedziałek, 21.02

  oj oj te kobiety zajęcia im brak do garów pranie wieszać a nie filozofować wnuki bawić dzieciom pomagać

 2. 2
  +10
  ~ Bolo
  Poniedziałek, 21.02

  "Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi".

 3. 3
  +9
  ~ klik
  Poniedziałek, 21.02

  No to pan radny Tołwiński ze swoim stowarzyszeniem NowyElbląg 2.0 ma konkurenta w "zdobywaniu" fotela prezydenta miasta Elbląg w postaci pani Pietrulewicz i jej stowarzyszeniem " Kobiety w Centrum ". Ciekawe jest jedno, że i pani z KwC i pan z NE.2.0, stawiają na kobiety, więc kto kogo? Czy za panią Pietrulewicz "nie stoi" PSL i osobiście pan małżonek?

 4. 4
  +8
  ~ zawirowało
  Poniedziałek, 21.02

  Jeszusz Maryja! Niech ktoś przetłumaczy te cele i potrzeby istnienia "stowarzyszenia". Takie spotkania odbywają się na targowisku miejskim, w kawiarni, w domu, ... , na spacerze. Idą wybory i celem jest zorganizowanie wsparcia dla czerepaka, bo przecież będzie kandydował z listy psl. Gdybyście znały problemy i je przynajmniej posegregowały co do miejsca załatwiania ich (gmina, województwo, centrum) to byłby sukces. Czerepak tak prowadził poprzednie kampanie znanego kww jak te panie stowarzyszenie. chcecie szanowanego rozwoju kobiet, a jak oceniacie słupowanie i wpłatomatowanie kobiet w kampanii wyborczej w zamian za ich bezpieczeństwo pracy? Najpierw uderzenie we własną klatę, a dopiero slogany o walce o czyjeś wyimaginowane prawa. kampania dla czerepaka a nie kobiety są celem .

 5. 5
  +8
  ~ też chcecie?
  Poniedziałek, 21.02

  To jest chyba zbiegowisko zapracowanych nauczycielek , adoratorek czerepaka. W poprzednich kampaniach niektóre były słupowane, ale widać środowisko nie wyciągnęło nauki i też chce na członka. Stowarzyszenia. Przypomnijcie sobie jak kobiety zostały potraktowane w poprzedniej kampanii przez czytającego śliniaka. Kto z kim przestaje....

 6. 6
  +12
  ~ komitecik
  Poniedziałek, 21.02

  Powszechnie wiadomo, że istnieje Liga Kobiet polskich uwielbiana w mieście przez Wróblewskiego. Ona realizuje wszystkie punkty, a nawet więcej, które wyczytuje Pietrulewicz. Istnieją związki zawodowe, stowarzyszenia i organizacje zawodowe zajmujące się też tymi sprawami co ochoczo głosi "nowe stowarzyszenie". Ciśnie się pytanie, czy zakochane w słupniku słupy nadal nic nie widzą? Ile w "stowarzyszeniu" jest kasjerek, sprzedawczyń , standaryzowanych sprzątaczek i księgowych, pielęgniarek, , motorniczych, ...? Kilka koleżanek samozwańczej prezes, bo kto i kogo wybrał nie podano.

 7. 7
  +9
  ~ MO
  Poniedziałek, 21.02

  Powstaje jakaś nowa sekta ?

 8. 8
  +9
  ~ bez zasłony
  Poniedziałek, 21.02

  I wszystko jasne! "Stowarzyszenie" pod patronatem psl. Poseł psl nadzoruje poprawność spotkania założycielskiego. Kto i jak wyznaczył "prezes" tej przybudówki wyborczej psl? Program - czy można to tak nazwać - też podsunięto, bo niewiele to ma wspólnego z problemami kobiet w mieście i okolicy, a brzmi jak organizowanie wczasów dla Marsjanek. Pogłębiarki w rzece Elbląg szukają dna śmieszności. I ta zbieżność nazwisk daje do myślenia.

 9. 9
  +9
  ~ portas, wcisła, psl?
  Poniedziałek, 21.02

  Szanowny panie pośle - objął pan patronat nad kobietami mającymi budować poparcie dla psl w kolejnych kampaniach wyborczych. widziałem pana ostatni raz w Elblągu gdy dziękował pan za zaskakujący wybór i obiecał wiele dla Elbląga i regionu. już coś pan zrealizował? Może nie dla Elbląga i regionu, ale dla Skarlina, powiatu nowomiejskiego, lubawszczyzny? Był pan na protestach rolników w tym rejonie zachwyconych pańską pracą dla ich lepszego życia? Teraz kieruje pan organizowaniem kobiet dla reelekcji psl. Nie widziałem pana na mównicy ani w działaniu dla rolnictwa i kobiet przez sejm. jak więc zamierza pan podobnie jak żona członka psl, realizować ten wygłoszony słownik celów i wartości kobiet? an rozumie "chcemy aby kobiety rozwijały siebie..."? Czy te kobiety przy stole się nie rozwinęły?

 10. 10
  +5
  ~ Z folwarku
  Poniedziałek, 21.02

  czy Panie nie mogłyby oddać hołdu dla Skweru Kobiet położonego na terenie WC dla psów? To dzieło ich idola.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0687251091003