Wtorek, 28.11.2023, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Amazonki przeszły ulicami Elbląga. Za nami marsz różowej wstążki [zobacz zdjęcia]

16.10.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Amazonki przeszły ulicami Elbląga. Za nami marsz różowej wstążki [zobacz zdjęcia]
fot. Majka Brejdak

Cieszmy się zdrowiem, ale pamiętajmy o badaniach, profilaktyce. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. W Polsce stanowi ponad 22 proc. wszystkich zachorowań. Niestety zachorowalność ta cały czas rośnie. Wczesne wykrycie choroby zwiększa jednak szanse na wyleczenie - mówiła Danuta Tchorowska prezeska stowarzyszenia elbląskich amazonek dziś, 16 października, podczas marszu "Kocham cię życie". 

 

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a jej symbolem różowa wstążeczka. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek z tej okazji organizuje Marsz zdrowia "Kocham cię życie". 

 

W sobotę, 16 października, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, odbyła się 19. edycja wydarzenia. Kilkaset osób przeszło ulicami miasta, sprzed Urzędu Miejskiego w Elblągu na Stare Miasto. Z różowymi balonikami i transparentami w dłoniach przypominali elblążankom i elblążanom, jak ważna w walce z rakiem jest profilaktyka. Amazonkom towarzyszyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, środowiska medycznego, nauczyciele i uczniowie z elbląskich szkół oraz mieszkańcy. 
 

Chciałbym podziękować amazonkom, że się nie wstydzicie i mówicie o walce z nowotworem, że namawiacie ludzi do profilaktyki. Dziś od jednej z was usłyszałem: "Kiedy wy, mężczyźni zaczniecie mówić o raku prostaty?". Codziennie 15 mężczyzn umiera na raka prostaty, w wielu przypadkach można tego uniknąć. Liczę na to, że nauczycie nas i my również zaczniemy mówić o tej chorobie, o profilaktyce. Dodajcie nam tej odwagi

 

- mówił Jerzy Wcisła, senator RP.
 

Statystyka idzie w złą stronę. Zachorowalność nie zmniejsza się, a zwiększa. Tym ważniejsze są takie inicjatywy. Zachęcam do badań profilaktycznych, które mogą uratować nam życie. Chcę również podziękować elbląskim amazonkom, za ich pracę, która przyczynia się nie tylko do wzrostu świadomości kobiet, ale także w wielu przypadkach pomaga przetrwać ten jakże trudny czas choroby

 

- dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.


Uczniowie elbląskich szkół podczas marszu prezentowali hasła promujące zdrowy styl życia i profilaktykę. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone statuetkami: Jabłuszko Zdrowia i Drzewko Zdrowia oraz nagrodami rzeczowymi. O tym, które z haseł zostaną wyróżnione, zdecydują internauci. Głosowanie zostanie przeprowadzone na info.elblag.pl.
 

Przypomnijmy. Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn. Profilaktyka nowotworów piersi, jak czytamy na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl, opiera się na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ograniczeniu spożycia alkoholu, unikaniu tytoniu oraz ograniczeniu stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Fundamentalną rolę odgrywa także regularne badanie piersi w celu wykrycia choroby na wczesnym etapie zaawansowania. Guz piersi jest możliwy do wykrycia podczas samobadania piersi, w badaniu palpacyjnym wykonanym przez lekarza lub w badaniu obrazowym (mammografia, badanie USG, rezonans magnetyczny).

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Marsz różowej wstążki ( zdjęć 48 )
Dodano: 2021-10-16 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Marek
  Poniedziałek, 18.10

  Na 20 i 47 idą dwie fajne laski.Czarna i blondi.Czarna widać już miała chłopa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0119671821594