Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zawada: Deweloper zapłacił za działkę ponad 8 mln. Na co spółdzielnia wyda te pieniądze?

31.01.2022, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zawada: Deweloper zapłacił za działkę ponad 8 mln. Na co spółdzielnia wyda te pieniądze?

Deweloper z Iławy kupił teren przy al. Odrodzenia. Do kasy Spółdzielni Mieszkaniowej "Zakrzewo" trafiło ponad 8,1 mln zł. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

 

Działka przy ul. Odrodzenia należąca do Spółdzielni Mieszkaniowej "Zakrzewo" została sprzedana za ponad 8,1 mln zł. Nabywcę udało się znaleźć dopiero za drugim razem. 

 

W ubiegłym roku, uchwałą Walnego zgromadzenia zdecydowano o sprzedaży terenu przy ul. Odrodzenia. Wtedy też ogłoszono pierwszy przetarg. Wydawało się, że zainteresowanie jest duże, mieliśmy sporo telefonów, zapytań. Jednak, gdy przyszło co do czego, to nikt do niego nie przystąpił. Drugi przetarg ogłosiliśmy na początku tego roku. Wadium wpłaciły trzy firmy, jednak jedna z nich nie dostarczyła odpowiednich dokumentów. Ostatecznie więc w przetargu udział wzięły dwie firmy

 

- mówi Mirosława Meirowska, prezes zarządu SM "Zakrzewo".

 

Przetarg wygrało Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane IPB, które zaoferowało za teren 8 mln 160 tys. zł (netto).  

 

Sprzedana działka przy ul. Odrodzenia ma łączną powierzchnię ponad 1,7 ha. Co powstanie w tym miejscu?

 

- To teren niezabudowany. Znajdowało się tam boisko, część wynajmowaliśmy również pod parking. Dla tej lokalizacji nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Są jednak ustalone warunki zabudowy, o co występowaliśmy jako spółdzielnia. Tam może więc postać zabudowa mieszkaniowa. Jak dokładnie będzie to wyglądało, czy na dole będą jakieś usługi, to będzie zależało od nabywcy

- dodaje prezes spółdzielni.

 

Władze spółdzielni nie ukrywają, że pieniądze ze sprzedaży działki, były "Zakrzewu" bardzo potrzebne. 

 

Od kilku lat spółdzielnia realizuje projekt termomodernizacji. W tym roku chcemy go sfinalizować, do zrobienia zostały nam cztery budynki. Nam to potrzebne są pieniądze. W ostatnich latach ceny robocizny, materiałów budowlanych poszły w górę, ale dofinansowanie zadania pozostało na poziomie z 2016 roku. Musimy mieć większe pieniądze na środki własne. Można więc powiedzieć, że konieczność nas trochę przymusiła do sprzedaży działki

 

- dodaje Mirosława Meirowska.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 31.01

  W walnych zgromadzeniach SM Zakrzewo bierze udział o ile wiem nadal do 200 osób z blisko 5 tyś uprawniownych. Inwestycje termomodernizacyjne dotyczą kilku budynków a jak orzekł Sąd Okegowy w Elblągu fundusz remontowy może być tylko jeden. O ile zatem śrtodki pojdą na remont częsci budynków to pozostali społdzielcy zostną w ten sposób oszukani i wystrycnięci na dudka - kosztem majątku całej społdzielni obniża się koszty ogrzewania kilku procent jej członków. Termomodernizację należy prowadzić i tu Pani Prezes wielkie wyrazy uznania ale podział tych środków nie może być kosztem całości społdzielców. Kwota powinna być podzieona między wszytkie nieruchomosci proporcjonalnie do liczby członków SM i czekać na moment modernizacji ich budynków - żeby było sprawiedliwie , a nie byle jak

 2. 2
  +9
  ~ I tyle.
  Poniedziałek, 31.01

  Mówiąc krótko: środki uzyskane ze sprzedaży majątku idą na fundusz remontowy.

 3. 3
  +3
  ~ Wiem jak jest
  Poniedziałek, 31.01

  Panie Mariuszu Lewandowski! Jest dokładnie tak, jak Pan pisze, że powinno być. Każdy płaci za swoje i nikt nikogo nie wystrychnie na dudka.

 4. 4
  --8
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 31.01

  W tym włsnie problem że funusz remiontowy jest jeden a ewidencja nakładów na budynki. Przelanie 8 milionów na remon bydynków gdzie zamieszkuje powiedzmy 1000 spóldzilców pokrzywdzi pozostałę 4 tyś któzy stracili wartość majątku wpsolnego a nie odniosą żadnej z tej sprzedaży korzyści co jest niesprawieliwe. Ale z drugiej storny to tylko ludzie z Wiejskiej poszli do Sądu i wygrali nie muszą spłacać kosztów budowy parkingu pomiedzy budynkami. Słowa Pani Prezes są mało precyzyjne bo wszystkie przychody ze spradaży majątku SM powinny służyć wszystkim jej członkom po równo. Z drugiej zaś storny kto o swoje nie dba i na walne zgromadzenia szkoda mu czasu niech potem płaci po pięć razy za to samo.... Głupić boś biedny a biednyś boś leniwy....

 5. 5
  +5
  ~ Wiem jak jest
  Poniedziałek, 31.01

  Panie Mariuszu! Mieszkańcy na ulicy Wiejskiej 46 spłacają co do grosza koszty parkingu między ich blokami. A spór sądowy był o czas spłacania tej inwestycji.

 6. 6
  +2
  ~ Qaz
  Poniedziałek, 31.01

  W zeszłym roku nie było Walnego Zgromadzenia ktoś znowu pisze i nie sprawdzi

 7. 7
  +5
  ~ Trzeba się znać
  Poniedziałek, 31.01

  żeby o czymś pisać. Panie Lewandowski! Wszystko działa tak jak trzeba. Nie robi się remontów dla jednych kosztem innych. Przychody ze sprzedaży trafiają na fundusz remontowy wszystkich nieruchomości i Wiejska 46 też swoje dostanie. Jesteśmy może niezbyt bogaci, ale nie tacy leniwi i głupi, jak się Panu wydaje.

 8. 8
  --3
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 31.01

  Drogi czytelniku fakt że trzeba się znać jest znany powsechnie i chyba dość powszechnie znana jest opinia że to o czym pisze jest profesjonalne. Gdyby poprzedni zarząd SM dział prawidłwowo sprawa nie wymagałaby sądu - to jest chyba oczywiste. Skoro zatem zarząd SM działał niezgodnie z prawem to obecny zarząd winien wyciągnać wnioski .Zwroty wpłat na doddatkowy fundusz remontowy zostały zwrócone i tylko wypada żalować że radca prawny społdzielni nie potrafił stanąć na wysokosci zadania i sprawy załatwić polubownie. Poprzedni zarząd był zatem albo zbyt leniwy albo zbyt głupi żeby rzecz załatwić prawiłdowo nie wiem zatem skąd owo ogólne "jestśmy" ? Mam nadzieje że Pani Prezes podzieli Pani pogląd o wskaże rozliczenie owych zaliczeń - po to kilka lat temu chcieliśmy pokazać przebieg walnego

 9. 9
  --1
  ~ aleks12@
  Wtorek, 01.02

  Oczywiście pieniążki pójda na nagrody i premie ,bo nikt w to nie wierzy że zostaną w 100% przekazane na inwestycje czy spłaty zaległych kredytó co pozwoliłoby mieszkańcom na mznejszenie rentowego czy czynszu !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Radziłbym by zrezygnowac z usług firm sprzątającyh i zmniejszyc czyncze a zmobilizowac ludzi do dyzuró na mycie pięter jedna rodzina co tydzien inna jak to jest na zachodzie.Tak siie oszczędza ane tylko żądan pnieniędzy i podwyżki sie daje

 10. 10
  +5
  ~ ILONA
  Wtorek, 01.02

  Jak to na pieniądze na termomodernizację skoro mieszkańcy mają podniesiony fundusz remontowy o 100% w celu spłaty kredytu na ten cel. To rozumiem że teraz nastąpi jego obniżenie do poprzedniego poziomu skoro jest za co spłacić zobowiązania. Czy aby nie na premię dla Zarządu. Te pieniądze to chyba własność spółdzielców. Proszę tego tematu tak nie zostawić i patrzeć im na ręce bo te pieniądze zaraz się rozmyją.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4155380725861