Piątek, 30.09.2022, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Ile zarabiają urzędnicy? Średnia nie powala, ale dyrektorzy nie powinni narzekać

28.11.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Ile zarabiają urzędnicy? Średnia nie powala, ale dyrektorzy nie powinni narzekać
Fot. Archiwum redakcji

Ratownicy medyczni, pielęgniarki, policjanci czy nauczyciele to grupy zawodowe, które w ostatnim czasie walczyły o podwyżki płac. W wielu miastach coraz częściej dołączają do nich również urzędnicy. Jak ich sytuacja wygląda w Elblągu? Sprawdziliśmy średnie zarobki pracowników Ratusza i ich szanse na podwyżki w najbliższym czasie. 
 

Zarobki urzędników już chyba dawno przestały być obiektem zazdrości elblążan. Owszem osoby zatrudniane na kierowniczych stanowiskach mogą liczyć na niezłe pensje.

Przykładowo. W 2020 roku, jak wynika z oświadczeń majątkowych zamieszczonych na stronie BIP UM w Elblągu, skarbniczka miejska zarobiła ponad 132 tys. zł (brutto), dyrektorka departamentu edukacji ponad 102 tys. zł, a dyrektor departamentu gospodarki nieruchomościami i geodezji blisko 94 tys. zł. Pensje szeregowych pracowników są jednak znacznie mniejsze. Zarobki tych na najniższych stanowiskach oscylują w okolicach minimalnego wynagrodzenia. 

 

W Urzędzie Miejskim mamy 447,5 etatów. To stan zatrudnienia na 1 listopada 2021 roku. Średnie wynagrodzenie wszystkich zatrudnionych pracowników wynosi 4 443,68 zł brutto

 

- informuje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga. 
 

Ratusz nie odpowiedział na nasze pytanie odnośnie przyszłorocznych podwyżek. - Ostatnie podwyżki wynagrodzenia były wprowadzone w listopadzie 2020 roku - przypomina natomiast rzeczniczka. Rzeczywiście rok temu pensje pracowników samorządowych w Elblągu (wyjątkiem byli nauczyciele, którym już wcześniej podniesiono wynagrodzenia) wzrosły średnio o 300 zł (brutto). 


 

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, presja jest silna. Po wprowadzeniu wyższej płacy minimalnej w tym roku wynagrodzenia już uległy spłaszczeniu. W przyszłym roku od 1 stycznia płaca minimalna wzrośnie o kolejne 200 zł, podpisano już rozporządzenie w tej sprawie. To spowoduje, że wynagrodzenie osób zatrudnionych na stanowiskach obsługi, tzw. robotniczych będzie wyższa od płacy np. niejednego sekretarza szkoły czy nauczyciela. Biorąc to pod uwagę, prezydent podjął decyzję, żeby od 1 listopada średnio te 300 zł uruchomić, gdyż po części zniweluje nam to skutki wprowadzenia wyższej płacy minimalnej od 2021 roku

 

- uzasadniała wtedy wprowadzenie podwyżek Rozalia Grynis, Skarbnik Miasta Elbląga.


 

W 2022 roku płaca minimalna znów wzrośnie. Najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło wtedy 3 010 zł brutto, czyli o 210 zł (7,5 proc.) więcej w porównaniu do obecnego roku. Wprowadzenie kolejnych podwyżek dla pracowników budżetówki w wielu wypadkach może się okazać koniecznością.  

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ jacek placek
  Niedziela, 28.11

  Ograniczyć liczbę zatrudnionych w urzędzie ( bo są tłumy)a z oszczędności zwiększyć płace.

 2. 2
  +14
  ~ Zofia
  Niedziela, 28.11

  A może tak pani Skarbnik

 3. 3
  +18
  ~ Na czasie
  Niedziela, 28.11

  Moze zapytac Dyrektorów jak dbają o kadrę??

 4. 4
  +15
  ~ NN
  Niedziela, 28.11

  Pracuję w urzędzie 6 lat i obecnie moja pensja zasadnicza wynosi 3 150 brutto... Porażka!

 5. 5
  +21
  ~ 100% elblążanin
  Niedziela, 28.11

  Dyrektor edukacji, najlepiej opłacany dyrektor w UM Elbląg..........

 6. 6
  +18
  ~ Cieciorka
  Niedziela, 28.11

  Rozumiem, że ten artykuł jest grą wstępna przed publikacja lada dzień informacji jaka podwyżkę sobie przyznali radni oraz prezydentowi i jego wice? Ciekawe jak tą informację przyjmą mieszkańcy i pracownicy UM?

 7. 7
  +23
  ~ Pomyślcie, Elblążanie.
  Niedziela, 28.11

  W Urzędzie Miejskim mamy 447,5 etatów.-POMYŚLCIE, my musimy blisko pół tysiąca utrzymywać, z naszych podatków. A i tak ta władza ma nas w d...e i robi co chce.

 8. 8
  +14
  ~ Preludium do. ..
  Poniedziałek, 29.11

  ...podwyżek dla radnych i prezua. Tłumaczenie będzie takie jak w Piszu czy w Sztutowie, że " wzrosły koszty na dojazdy na sesję", gdy tym czasem prawie dwa lata biurowy sesję robią online siedząc na dupie w domu

 9. 9
  +12
  ~ Barbi
  Poniedziałek, 29.11

  Czy to są dyrektorzy czy dyrektorzy z zawodu?? Przecież ci ludzie siedzą bo siedzą zmieni się władza to i oni się zmienią a te pseudo rzędniczki to wyżej d... Mają niż głowę Szok

 10. 10
  +10
  ~ Gosia
  Poniedziałek, 29.11

  Bo to najlepsza dyrektorka, najlepsza edukacja w Polsce, nie tylko w naszej wsi! Zabrała nauczycielom ponoć to i jej się należy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89924597740173