Piątek, 20.05.2022, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jak w Elblągu będzie obchodzony 11 listopada? Sprawdź co będzie się działo?

10.11.2021, 09:55:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Jak w Elblągu będzie obchodzony 11 listopada? Sprawdź co będzie się działo?
fot. archiwum redakcji
- Jesteśmy tuż przed Świętem Niepodległości i chcieliśmy przedstawić program obchodów. Święto będzie obchodzone w różnych aspektach, będzie Msza, bieg, koncert, ale i odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości. Chcę zaprosić wszystkich mieszkańców na te obchody. Sportowo, kulturalnie, duchowo, można w tym święcie uczestniczyć. To jedno z najważniejszych świąt dla każdego Polaka – mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas zwołanej dziś (9.11.) konferencji prasowej.
 
 
Z pomysłem powstania pomnika upamiętniającego odzyskanie niepodległości wystąpiła Maria Kosecka (była radna).
 
 
Pani Maria Kosecka zaraziła mnie tym pomysłem. Zaproponowałem rozszerzenie jego formuły, by poza Marszałkiem Piłsudskim byli również upamiętnieni Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski. Ludzi tak różnych orientacji, których łączyła walka o niepodległość. Ten pomnik ma być właśnie symbolem łączenia narodu, a nie jego dzielenia – stwierdził Witold Wróblewski
 
 
– przyznał Witold Wróblewski.
 
 
Miasto stawiając pomnik wykazuje się troską o patriotyczne wychowanie młodzieży. Daje przykład poszanowania najcenniejszch ideałów: prawdy, dobra, patriotyzmu, wiary, wytrwałości. (...) Pomnik będzie przyczynkiem do budowania tak potrzebnej nam wszystkim zgody. Twórców niepodległości dzieliło wiele, łączyła miłość do Ojczyzny. Chcemy by pomnik był miejscem spotkań młodych i dorosłych elblążan. Pragnę podziękować Prezydentowi, że od początku do końca wspierał z zaangażowaniem ten pomysł
 
– mówiła Maria Kosecka.
 
Inicjatywę powstania pomnika poparli również radni. - Chcieliśmy mieć miejsce, gdzie możemy świętować wspólnie, ponad podziałami politycznymi. Ten pomnik jest dla nas wszystkich – podkreślił Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej
 
 
Elbląskie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się już jutro. 10 listopada w Hali Sportowo-Widowiskowej mieszkańcy odbędzie się koncert „Elbląg dla Niepodległej”. - Przed publicznością zaprezentuje się solistka Lala Czaplicka wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą ADRIA, specjalizującą się w melodiach przedwojennych. Usłyszymy kompozycje Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego - opowiadała Karolina Nowotczyńska, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
 
 
Natomiast 11 listopada, o godz. 11.00 rozpocznie się Mszą Świętą za Ojczyznę w Katedrze św. Mikołaja. Ok. godz. 12.15 uroczyście odsłonięty zostanie Pomnik Twórców Niepodległości, a o godz. 13.30 po raz siódmy wystartuje Bieg Niepodległości. O tej samej porze (godz. 13.30), na placu katedralnym odbędzie się festyn dla mieszkańców.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Na ulicy mówią
  Wtorek, 09.11

  Dramat...tylko Elbląga żal.....

 2. 2
  --12
  ~ obserwator
  Wtorek, 09.11

  Gratulacje.

 3. 3
  --1
  ~ ralf
  Wtorek, 09.11

  szkoda ze Paula nie zaspiewa

 4. 4
  +8
  ~ Galop
  Wtorek, 09.11

  A uroczysty wjazd na Kasztance będzie? To zapowiada się ekscytująco !

 5. 5
  +12
  ~ Bez klimatu
  Wtorek, 09.11

  Dzis nie ma powodu do świętowania, żadnego! Marszalek postać dwuznaczna, to ze ktoś ma fiola na jego punkcie to jego sprawa! Nie obarczajmy niezdrowym uwielbieniem wszystkich ! Po 2 za duzo zła, chamstwa , wrogości , mściwosci czlowieka do czlowieka i Polaka do Polaka! Trochę za duzo nienawiści i agresji , za dużo złych i niesprawiedliwych decyzji ! Nie zaklamujmy więc rzeczywistosci!

 6. 6
  +11
  ~ miasta żal
  Wtorek, 09.11

  Ten bezsensowny pomnik Koseckiej przysłuży sie jedynie gołębiom i psom- taki miejski szalecik. Na nic nie ma pieniędzy a na dyrdymały tej kobiety wywala się tyle kasy.

 7. 7
  +13
  ~ Zastanawiające
  Wtorek, 09.11

  Marysia już nie jest radną, a więc nie może NIC w UM, a mimo to wyciągnęła pieniądze publiczne z miejskiej kasy na swoje fanaberie czyli pomniczek. Gdzie jest CBA, CBŚ !!!

 8. 8
  +6
  ~ mis
  Środa, 10.11

  harlejowcowi tak sie podoba pomnik?szkoda ze go nie postawil za swoja kase taki wielki "patryjota"

 9. 9
  +4
  ~ Do zastanawiające
  Środa, 10.11

  Ale Marysia może chce być radna z kwww albo kwww chce żeby Marysia była?

 10. 10
  +5
  ~ to już paranoja jakaś
  Środa, 10.11

  pytam co robi tam ta pazerna Kosecka, skoro ma fanaberie niech sprzeda domek w Bogaczewie i funduje sobie swoje zachcianki, do cholery jasnej, kasy brak a a ta sobie pozwala, chodniki w centrum miasta poprawić a nie wywalać kase w błoto

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92751383781433