Sobota, 10.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni głosują nad podwyżkami. Jakie już zostały wprowadzone?

04.11.2021, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni głosują nad podwyżkami. Jakie już zostały wprowadzone?
Dziś (4.11.), o godz.10.00 rozpoczęła się sesji Rady Miasta. Radni głosują m.in. za podwyżkami podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, opłat za odprowadzanie wód opadowych, biletów komunikacji miejskiej oraz opłat za parkowanie.
 
Komisja Gospodarki Miasta i Komisja Finansowo - Budżetowa pozytywnie zaopiniowały wszystkie projekty uchwał dotyczące podwyżek.
 
Obecna stawka za grunt, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza wynosi 87 groszy/m2. Zgodnie z proponowaną podwyżką w 2022 roku opłaty wzrosną do 96 gr/m2 (maksymalna stawka to 1,03 zł/m2).
 
Natomiast za każdy metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnej w przyszłym roku trzeba będzie zapłacić 83 grosze (obecna stawka to 75 gr/m2), a budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza 24,92 zł (obecnie 22,65 zł). Oznacza to, że za 60-metrowe mieszkanie zapłacimy 49,80 zł, a za lokal pod działalność gospodarczą o tej samej wielkości 1 495,2 zł. 
 
 
Bardzo długo się wahałem, jak zagłosować nad tą uchwałą (...) Zdecydowałam, że zagłosuję przeciw, bo podnoszenie podatków to jest ostateczność. (...) Nie czuję się przekonany, że zrobiliśmy wszystko, aby tego uniknąć
- stwierdził radny PiS Piotr Opaczewski.
 
 
17 radnych zagłosowało za przyjęciem proponowanych podwyżek, 6 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu (radne PiS: Jolanta Janowska, Jolanta Lisewska).
 
Radni podnieśli także opłaty od środków transportowanych. Od 1 stycznia 2022 r. właściciel pojazdu ciężarowego o masie całkowitej między 3,5 do 5,5 ton zapłacą 806 zł (dotychczas 733 zł, maksymalna ministerialna stawka to 912 zł). Opłata od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie będzie wynosić - 1 344 zł, a powyżej 9 ton do poniżej 12 ton - 1 613 zł.
 
Za tą uchwałą zagłosowało 20 radnych, przeciw było 3 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu (radny niezależny Bogusław Tołwiński i radny PiS Paweł Kowszyński).
 
Kolejne podwyżki dotyczą wód opadowych. Od 1 stycznia 2022 r. opłata roczna za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do kanalizacji deszczowej będącej we władaniu Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji będzie wynosić 1,83 zł brutto za 1 m2 terenu o trwałej nawierzchni uszczelnionej i z dachów.
 
Tu również radni nie mieli uwag. 20 radnych zagłosowało za, 4 było przeciw, 1 wstrzymała się od głosu (radna PiS Jolanta Janowska).
 

Obrady sesji trwają. O kolejnych decyzjach radnych będziemy informować w kolejnych materiałach.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ kkk
  Czwartek, 04.11

  Czyżby dr Balans stał się radnym neutralnym? Co to jest że się radny wstrzymuje?

 2. 2
  +3
  ~ Mietek
  Czwartek, 04.11

  Ciagle mało tym oszołomom

 3. 3
  +1
  ~ dosyć tego
  Czwartek, 04.11

  cholera jasna szlag człowieka trafia, taki Wróblewski trwoni kasę na ***oly podnosi oszołom nam oplaty a taka dyrektorka Gelert bierze za nic ponad 27.000 zl miesięcznie pensji w nowym szpitalu

 4. 4
  +6
  ~ nazek
  Czwartek, 04.11

  Wprowadzenie opłat za wody deszczowe przez Radę Miasta jest niezgodne z prawem.

 5. 5
  0
  ~ juz czas
  Czwartek, 04.11

  pora odwołać elblaskie wladze. dalsze utrzymywanie nieudolnych jegomosci to strata czasu dla nas i elblaga. elblazanie maja dosc. widac ze ta ekipa to ludzie bez kompetencji, balbym sie im powierzyc do zarzadzania kurnikiem czy chlewikiem bo by sobie nie poradzili. niegospodarnosc w postaci dwoch wiceprezydentow, chcec zniszczenia bazantarni przez pociagniecie przez nia obwodnicy to wystarczajace argumenty za obaleniem tej wladzy.

 6. 6
  +3
  ~ Dziady cz.2021
  Czwartek, 04.11

  No to było przewidywalne. Niechby który "radny" z tzw. "koalicji" zaczął myśleć, to by Wróblewski pozbawił go fruktów natychmiast. Tężyzna fizyczna "radnych" rośnie dzięki wymachom. Po co jest RM? Aktywność "radnych" jest zerowa, poza obroną "pana szuchewycza" przez Konerta, ale to zrozumiałe, bo Polacy też chwalimy np. naszego Czarnieckiego.Co zrobiliście dla miasta poza akceptacją żądań Wróblewskiego? Jakie reformy UM i spółek miejskich wprowadziliście? Nie potraficie powiedzieć Wróblewskiemu by nosił maskę i zachowywał się poprawnie w pandemii. ja muszę ponosić trudy zasad sanitarnych, Wróblewski nie musi nic. zapamiętajcie przy urnie psl.

 7. 7
  +4
  ~ Wyborca
  Czwartek, 04.11

  Podnoscie za wszystko ,za to moja rodzina wam w wyborach pokaze palec środkowy.

 8. 8
  0
  ~ EDEK
  Czwartek, 04.11

  Tu wiele takich ,co trzyma rodzinka koryta z pzpr .Starych wiele młodzi iim głupoty o zadłuzeniu powidaja o pis i jest jak jest .plusek szaleje rusek szaleje biały rusek tez .Ropa wina pis ceny tez na pis .Tylko rusek i niemcy zadowoleni ..bo mamy sprzedawczyków w polsce .Damy kase oni będa gdakać po niemiecku .

 9. 9
  +4
  ~ Polka
  Czwartek, 04.11

  Opłata za odprowadzenia wód deszczowych jest niezgodna z prawem. Uchwałę tej bezradnej Rady Miasta należy zaskarżyć. Spółdzielnie m.in. w Poznaniu, Opolu, Gdańsku odzyskują bezprawnie zabrane pieniądze. Do dzieła Spółdzielcy !!!!

 10. 10
  +2
  ~ Pani
  Czwartek, 04.11

  wróblewski co? Ty ku**o !!!! Mam nadzieje,że co miesiąc w zębach mi przyniesiesz kase za te podwyżki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2183728218079