Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś Halloween. Ma pokaźne grono swoich sympatyków i... przeciwników

31.10.2021, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Halloween. Ma pokaźne grono swoich sympatyków i... przeciwników
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (źródło: archiwum redakcji)
Dzisiaj obchodzone jest Halloween. To zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Do Polski zwyczaj ten dotarł w latach 90-tych. Jednak od kilku lat ma równie pokaźne grono swoich sympatyków, co i przeciwników.
 
Halloween najhuczniej jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, po święcie Bożego Narodzenia cieszy się  tam największą popularnością. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami.

Jeszcze kilkanaście lat temu wszystko, co dotyczyło Halloween, w Polsce można było zobaczyć tylko w filmach amerykańskiej produkcji. Przełomowe stały się taka 90.; od tego czasu nietypowe święto staje się coraz ważniejszą częścią naszej kultury, bo zapisuje się do kalendarza niczym święto zakochanych, czyli Walentynki. 
 
Choć historia wywodzącego się z irlandzkiej tradycji Halloween, za oceanem sięga niemal stu lat (pierwszą paradę zorganizowano w 1920 r. w mieście Anoka) i z radością biorą w nim udział nie tylko dzieci, ale też dorośli, w Polsce obchodzenie go nie jest aż tak powszechne.

Początkowo Halloween spotykało się z krytyką, gdyż uważane było przez niektórych za bezsensowne kopiowanie pomysłów z zagranicy. Zaś od kilku lat Kościół Polski konsekwentnie straszy zagrożeniami związanymi z tym zwyczajem. Ostatnie lata to nieustanna walka hierarchów i księży z wampirami, duchami i pukaniem do drzwi pod hasłem: "Cukierek albo psikus".

Zaś w tym roku głośno w kraju jest o  tzw. pochodach Holly Wins (święty zwycięża): w założeniu mają one promować walkę dobra ze złem, czyli w tym ostatnim - z Halloween. Wielu katechetów i dyrektorów chce, by najmłodsi i uczniowie świętowali, ale po bożemu - dzieci mają przebierać się za świętych, a nie za wampiry. I tak np. w Bielsku-Białej, Poznaniu, Lublinie i kilku innych miastach Polski, zamiast balu elfów, wróżek, zombie czy wampirów, szkoły zorganizowały szkolne pochody wszystkich świętych.
 
Nie da się jednak zaprzeczyć, że spora ilość osób stara się w pewien sposób wyróżnić 31. wieczór każdego października. W Elblągu można go spędzić w różny sposób. Każda zabawa rządzi się jednak jedną podstawową zasadą: klimat Halloween ma być „nieco straszny” i w pełni przyjemny. I na pewno część elblążan wybierze się dziś na imprezy organizowane w pubach, klubach, ale też i w kinach.
 
A co nasi Czytelnicy sądzą o zwyczajach tego październikowego dnia?
 
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ halloween
  Niedziela, 31.10

  kazdego dnia mamy toto cudactwo.wystarczy.

 2. 2
  --1
  ~ Solder
  Niedziela, 31.10

  Dla chętnych i nie świadomych zabaw hellowinowych. 31października sataniści obchodzą święto swojego guru. Zbieg dat?

 3. 3
  +7
  ~ Jamaleg
  Niedziela, 31.10

  Nie święto zmarłych a dziady

 4. 4
  --2
  ~ Pol
  Niedziela, 31.10

  Tato tato babcia idzie ojej wstała z grobu i po mnie idzie.

 5. 5
  +3
  ~ do SOLDER
  Niedziela, 31.10

  przy twojej "świadomości" i inteligencji każda data to ZBIEG... szarych komórek w zaboboniej główce ;)

 6. 6
  +3
  ~ Wolny
  Poniedziałek, 01.11

  Nie chcesz - nie obchodź

 7. 7
  --1
  ~ Jaga, nie Baba
  Poniedziałek, 01.11

  Znam te dziewczyny z foto. Wszystko istnieje, funkcjonuje dopóki ma napęd i chętnych do realizacji. Tak jest z polityką, tradycją , wierzeniami, obrzędem. Halloween to dobra zabawa dla młodych a i starsi się w tym z uśmiechem odnajdują.

 8. 8
  0
  ~ Pijak
  Poniedziałek, 01.11

  ~ Solder, jak to jest napisane, jako w niebie tak i na ziemi. To ja już wolę do piekła skoro to niebo jest takie popieprzone.

 9. 9
  0
  ~ kali
  Poniedziałek, 01.11

  solder puknij sie w

 10. 10
  0
  ~ Rambo11
  Poniedziałek, 01.11

  Debil zawsze znajdzie powód aby zrobić z siebie idiotę ja bym to nazwał złotem gęsi wyścigowych_szczerze to niektóre by nie musiały się wcale oszpecać bo już im natura zrobiła psikusa

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1655690670013