Sobota, 26.11.2022, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kolejny boom na szczepienia przeciw grypie? "Zainteresowanie jest bardzo duże, ale..."

28.09.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kolejny boom na szczepienia przeciw grypie? "Zainteresowanie jest bardzo duże, ale..."

Zainteresowanie jest duże, ale nie mamy w tej chwili szczepionek. Na początku września mieliśmy trzy sztuki, szybko zostały wykupione - mówi farmaceutka z apteki Na Starówce. Dziś, 28 września, ruszyła rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla wybranych grup. Pozostałych elblążan czeka powtórka z ubiegłego roku?
 

Eksperci zachęcają do sezonowego szczepienia przeciw grypie. Jak wskazują, w pandemii może być ono dodatkową tarczą chroniącą również przed SARS-CoV-2. 

 

Zdecydowanie zachęcamy do szczepienia przeciw grypie, podobnie jak do szczepienia przeciw koronawirusowi. Nie ma konfliktu między tymi szczepionkami, one nie wchodzą sobie zajmie w paradę. Nie ma przeciwwskazań nawet do podania obu szczepionek w jednym czasie. Jeśli ktoś do tej pory się nie zaszczepił, warto, aby zrobił to jak najszybciej

 

- mówi Marek Jarosz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu. 
 

W ubiegłym roku część elblążan szturmowała apteki i przychodnie z pytaniem o szczepionki przeciw grypie. Niestety dostęp do nich preparatów był bardzo ograniczony i wiele osób odsyłano z kwitkiem. Ja sytuacja wygląda w tym roku? 
 

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że w tym razem ze względu na zwiększone zainteresowanie ze szczepieniami, w tym sezonie do Polski trafi 5 mln szczepionek. Od września do grudnia tego roku na rynek apteczny trafi ponad 2 mln dawek, z czego dostawa 1,2 mln jeszcze we wrześniu.
 

Rzeczywiście. Szczepionki przeciw grypie pojawiły się już w elbląskich aptekach. Jednak liczba preparatów była mała i większość z nich została bardzo szybko wykupiona. 

 

Mieliśmy kilka szczepionek na początku miesiąca. W tej chwili już nie mamy. Zainteresowanie klientów jest duże. Czekamy na kolejne dostawy, ale to jest uzależnione od tego, czy szczepionka będzie w hurtowniach. Niestety sporo osób musimy odsyłać z niczym

 

- mówi pracownica jednej z elbląskich aptek. 

Miasto nie zamierza w tym roku dofinansowywać szczepień przeciw grypie dla wybranych grup. Część elblążan będzie mogła jednak skorzystać z bezpłatnego szczepienia w ramach akcji Ministerstwa Zdrowia.

W bieżącym roku nie jest planowana refundacja szczepień przeciw grypie dla niektórych grup pracowników. W ubiegłym roku ww. zadanie finansowane było ze środków tzw. „Funduszu Alkoholowego" na podstawie ustawy covidowej, która dawała taką możliwość do 31 grudnia 2020 r. Zainteresowanie refundacją szczepień było znikome

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

W sezonie 20201/2022 prowadzona będzie natomiast rządowa akcja bezpłatnych szczepień dla nauczycieli, seniorów, personelu medycznego czy pensjonariuszy DPS-ów. - Pierwsze dostawy szczepionek przeciwko grypie przeznaczone dla grup uprawnionych mają być dostarczone do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do końca września. Proces wyszczepiania ruszy z początkiem października - informuje resort zdrowia. 

W Elblągu dziś, 28 września ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Telefonicznie można zapisać się na szczepienie od pod nr telefonu: 504-578-341. Szczepienie wraz z kwalifikacją lekarską przeprowadzane jest w Przychodni Specjalistycznej Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu przy ul. Komeńskiego 35 w gabinecie nr 6 z zachowaniem reżimu sanitarnego wynikającego z aktualnie obowiązujących obostrzeń.
 

Więcej informacji na temat tej akcji oraz wykaz punktów, które prowadzą bezpłatne szczepienia przeciw grypie, znajdziemy na stronie www.pacjent.gov.pl.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Igifuf
  Środa, 29.09

  Czyli tradycyjnie, brak szczepionek, a rząd, tak się chwali, że wszystko jest ok....

 2. 2
  --1
  ~ Tongo
  Środa, 29.09

  nie ma nic lepszego od uniwersalnych szczepionek na Covida 19 a ludzie szukają zwykłych na grypę .

 3. 3
  +1
  ~ ATYNA R
  Środa, 29.09

  Zaraz wyprodukuja tabletki na cowida i bedzie OK .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93454694747925