Czwartek, 30.06.2022, Imieniny: Emilia, Lucyna, Arnold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pierwszy mural skończony. Czy na Zatorzu powstaną kolejne?

21.07.2021, 14:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwszy mural skończony. Czy na Zatorzu powstaną kolejne?
Fot. Adrian Sajko
Projekt „Zatorze w Kolorze” powstał dzięki inicjatywie grupy młodych elblążan, którzy chcieli za pomocą murali odświeżyć wizerunek budynków przy ul. Skrzydlatej. - Te budynki nie należą do najładniejszych. Zależało nam na tym, aby mieszkańcy czuli, że nie są sami, że ktoś o nich myśli – mówiła Katarzyna Nazaruk.
 
Autorami projektu „Zatorze w Kolorze” są Magdalena Nazaruk, Katarzyna Nazaruk, Oliwier Stolf, Stanisław Koba, Jakub Ryś oraz Szymon Wołczyński. - Zaczęliśmy od zapisania się do Europejskiego Korpusu Solidarności i to im przedstawiliśmy naszą koncepcję stworzenia czterech murali – opowiadała Katarzyna Nazaruk. - Ta współpraca zaowocowała dofinansowaniem z Unii Europejskiej.
 
Młodzi elblążanie szukali też wsparcia w Hufcu Pracy w Elblągu. - Pan Piotr Tomasiak, który jest zastępcą komendanta HP, bardzo się zaangażował i nam pomagał. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni i dziękujemy mu za to, że otoczył nas opieką. Na każdy etapie, przy każdej sprawie mogliśmy liczyć na pana Piotra.Chcielibyśmy też podziękować mieszkańcom, którzy bardzo pozytywnie zareagowali na naszą inicjatywę – zapewniała Katarzyna Nazaruk.
 
Projekt zakładał stworzenie czterech murali. O tym, co miały przedstawiać murale decydowali m.in. mieszkańcy tych obiektów. - Kiedy tworzyliśmy zarys naszego projektu przeprowadziliśmy wywiady z mieszkańcami, aby sprawdzić, co im najbardziej by pasowało, co chcieliby najbardziej zobaczyć – opowiadała Katarzyna Nazaruk. - Mieszkańcy zgodnie stwierdzili, że chcieliby dużo żywych barw i kwiaty.
 
 
Pan Piotr Tomasiak i pan Mariusz Edward Owczarek (pracownik MDK – przyp.red.) podpowiedzieli nam, aby pomysły mieszkańców połączyć z charakterystycznymi postaciami i miejscami, dlatego w projektach umieściliśmy m.in. Generała Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego czy Bażantarnię
 
– wyjaśniała Katarzyna Nazaruk.
 
Ostatecznie powstały cztery projekty. Na pierwszym umieszczono Katedrę św. Mikołaja, Bażantarnię, rower oraz wizerunek Generała bryg. Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego. Na drugim pojawiły się mosty, pochylnia, statek wycieczkowy oraz wizerunek Ryszarda Rynkowskiego. Na trzecim – szybowiec, Galeria EL, formy przestrzenne, autobus i wizerunek Gerarda Kwiatkowskiego. Na czwartym – sterowiec, Brama Targowa, Piekarczyk, tramwaj oraz wizerunek Heleny Pilejczyk.
 
Środków starczyło jednak na zrealizowanie jednego projektu.
 
Bardzo ubolewamy nad tym, że nie udało się nam zrealizować od razu czterech murali. Cały czas staramy się znaleźć inwestora lub grupy inwestorów, którzy mogliby nas wspomóc finansowo. Potrzebujemy środków tylko na materiały, bo każdy z nas udziela się w tym projekcie jako wolontariusz. Niestety specjalne farby i materiały potrzebne do przygotowania ściany kosztują. Stworzenie jednego muralu to był koszt kilkunastu tysięcy złotych
 
- przyznała Katarzyna Nazaruk.
 
Wczoraj, 18 lipca, oficjalnie zakończyły się prace związane z wykonaniem pierwszego muralu. Czy znajdą środki na stworzenie kolejnych? Chętnych do wsparcia tej inicjatywy zapraszamy do kontaktu z organizatorami projektu. 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%57.1 %42.9


Galeria / Mural gotowy ! ( zdjęć 36 )
Dodano: 2021-07-21 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Stoicki Obserwator
  Środa, 21.07

  Pomysł świetny, ale NIE w takim miejscu! Kto to będzie oglądał? Margines z baraków? I tak zaraz to pomażą. Czemu takie coś nie powstaje w centrum miasta?

 2. 2
  +10
  ~ Kowboj
  Środa, 21.07

  Jak Patola nie zdemoluje tego w trzy dni to stracę do nich szacunek.

 3. 3
  +10
  ~ Pani
  Środa, 21.07

  Efekt będzie widać do pierwszego nachlania się tam... masakra. Jest tyle murów a Oni wybrali akurat ten. Ciekawe czemu? hehe

 4. 4
  +10
  ~ Hurra, zasadzili balony !;)
  Środa, 21.07

  Z tymi barakami jest tak, jak z elbląskimi tramwajami Konstal , z wierzchu pomalowane ładnie , w środku nas....nie. Ale grunt, że nie widać na zewnątrz. # Białas zaraz po pijaku pogryzmoli, oszcza i zniszczy

 5. 5
  +9
  ~ zkm
  Środa, 21.07

  Zdjęcie 28 - w środku na korytarzach brak remontów od wielu lat, a budynek należy do miasta

 6. 6
  +14
  ~ Stańczyk Elbląski
  Środa, 21.07

  To tak jakby ***o owinąć w pazłotko i na nim napisać - CZEKOLADA

 7. 7
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 21.07

  Dramat ku uciesze tych przy wstędze za samorządowe pieniądze?! A co z toaletami, remontem lokali i korytarzy?

 8. 8
  +17
  ~ Machupichcę
  Środa, 21.07

  Uroczyste przecięcie wstęgi przez włodarzy przy muralu na baraku. Miś na miarę naszych czasów.

 9. 9
  +5
  ~ Ale wstyd
  Środa, 21.07

  To jakiś żart z tym muralem z wizerunkiem Rynkowskiego? W 2016 roku ogólnopolskie media informowały o tym że Ryszard Rynkowski był zatrzymany przez policję za grożenie bronią własnej rodzinie, a wy mu chcecie mural robić

 10. 10
  +1
  ~ zez
  Środa, 21.07

  Podobny powinien powstać na idealnym dla tego miejscu na dlugim murze obok hali GE , przy ulicy Nowa .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0670800209045