Piątek, 23.07.2021, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Na budynku przy Skrzydlatej powstanie mural. To zasługa grupy elblążan

09.07.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Na budynku przy Skrzydlatej powstanie mural. To zasługa grupy elblążan
Fot. Adrian Sajko

Grupa młodych elblążan postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Chcąc "odświeżyć" wizerunek budynków przy ul. Skrzydlatej napisali projekt „Zatorze w Kolorze” i zdobili dofinansowanie na wykonanie jednego z czterech planowanych murali.


Pomysłodawcami całej inicjatywy są Magdalena Nazaruk, Katarzyna Nazaruk, Oliwier Stolf, Stanisław Koba, Jakub Ryś oraz Szymon Wołczyński. To oni stworzyli projekt „Zatorze w Kolorze” i nadali bieg całej akcji.
 

Pomysł stworzenia murali z wykorzystaniem stylu Street Art ma na celu podarowanie mieszkańcom czegoś unikalnego i pięknego tak, aby mieszkańcy poczuli, że jesteśmy z nimi i ich wspieramy

 

- mówiła Katarzyna Nazaruk, uczestniczka projektu „Zatorze w Kolorze”.


Młodzież zwróciła się o wsparcie do Ochotniczego Hufca Pracy w Elblągu. - Dzięki pomocy OHP z Elbląga otrzymaliśmy w trybie błyskawicznym wszelkie zgody z Urzędu Miejskiego w Elblągu, z Departamentu Urbanistyki i Architektury – opowiadała  Katarzyna Nazaruk. - Natomiast Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, pani Edyta Lichacz udostępniła nam pomieszczenie, które przydało się do spotkań organizacyjnych. Do Projektu przyłączył się także pan Mariusz Edward Owczarek - Artysta Plastyk, nauczyciel plastyki i pracownik MDK, który pełni rolę opiekuna i mentora grupy.

 

Sami mieszkańcy wypowiedzieli się, co chcieliby zobaczyć na ścianach budynków przedstawiając swoje pomysły. Podjęliśmy się trudnego zadania, ale znaleźliśmy możliwość finansowania pomysłu poprzez nawiązanie współpracy z Ochotniczym Hufców Pracy w Elblągu, którzy w porozumieniu z Europejskim Korpusem Solidarności poparli nasz projekt chcący poprawić wizerunek zaniedbanych ścian. Projekt sfinansował Europejski Korpus Solidarności

 

– opowiada Katarzyna Nazaruk.

 

- Każdą taką inicjatywę popieramy i chętnie oferujemy swoją pomoc - zapewniał zastępca komendanta OHP Piotr Tomasiak.


W ramach akcji „Zatorze w Kolorze” powstały cztery projekty murali. Przy pomocy przedstawicieli UM w Elblągu, Grzegorza Smolińskiego i Piotra Szwabe, pierwszy projekt muralu został naniesiony na budynek przy ul. Skrzydlatej 7.


Co przedstawia pierwszy mural? - Będzie wykonywany projekt muralu, na którym przedstawiony jest Generał bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski, diabelski kamień znajdujący się w Bażantarni, bażanty, motyw ziemi, wiosenne kwiaty i balony w kolorach Olimpii oraz Katedra św. Mikołaja. Do muralu zostanie wmurowany rower, który będzie pełnił funkcję kwietnika. Plac przed budynkiem zostanie odnowiony, zostaną zasadzone drzewka i kwiaty, a dróżka prowadząca do wejścia budynku będzie wysypana kamykiem – opowiadała Katarzyna Nazaruk.

 

Szkoda, że tylko jeden budynek zostanie przyozdobiony. Dalej z zapałem poszukujemy funduszy, aby móc dokończyć projekt. Bardzo zależy nam na zrealizowaniu całości projektu i mamy wielką nadzieję, że znajdą się inni inwestorzy, którzy wspomogą nas w tym finansowo

– przyznała Katarzyna Nazaruk.


Więcej na temat projektu

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Galeria / Przy ul.Skrzydlatej powstaną 4 murale. ( zdjęć 22 )
Dodano: 2021-07-09 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ m
  Dwa tygodnie temu, Piątek, 09.07

  Świeny pomysł !! Gratuluję i bardzo chętnie zobaczę efekt, zpowiada się bardzo ciekawie :)

 2. 2
  +3
  ~ I cyk....
  Dwa tygodnie temu, Piątek, 09.07

  ...ZBK Wam zaraz opłaty podniesie , bo się Wam standard życia podniesie , o .

 3. 3
  +16
  ~ Ojojoj
  Dwa tygodnie temu, Piątek, 09.07

  To,to sie nadaje do wyburzenia,a nie odswiezania.Tyle sie buduje nowych budynkow,a ta wylegarnia patologii stoi tyle lat.Przeciez to nie spelnia zadnych warunkow mieszkalnych, sanitarnych,ppoż.Produkcja smogu i smrodu pierwsza klasa.

 4. 4
  +5
  ~ Policjant
  Ponad tydzień temu, Piątek, 09.07

  A patola to zamaluje. Patola to patola.

 5. 5
  +12
  ~ Chłop piwożłop
  Ponad tydzień temu, Piątek, 09.07

  ZBK tymi śladami administruje. I teraz ,wg. nowych przeposiwcantysmogowych ZBK musi zafundować tym ludziom eko- ogrzewanie, wyburzyć piece. Ciekawe czy na ten cel ZBK pieniądze ma ? A młodzieży szacun, że wreszcie coś im tam się chce chcieć zrobić, zmienić szarą rzeczywistość na lepszą, chociaż farbami.

 6. 6
  +6
  ~ zatroskany zatorzanin
  Ponad tydzień temu, Piątek, 09.07

  Sam pomysł nie jest zły, ale miejsce jest nietrafione. Jaki cel przyświecał temu przedsięwzięciu? W czym to ma pomóc ludziom tam mieszkającym? Mieszkanie w obrazku? Lepiej prezentowałby się mural na dużej przestrzeni: w parku, czy na wieżowcu, na placu zabaw, może taki jak w Pasłęku? Zatorze jest jedną z bardziej brudnych dzielnic. Za mało śmietników, nieskoszone trawniki. Lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci tam biegających blisko ulicy!!! Dlaczego miasto nie zadba w takim samym stopniu o Zatorze jak o inne dzielnice?

 7. 7
  +3
  ~ Machupichcę
  Ponad tydzień temu, Sobota, 10.07

  Przez chwilę zgubiłem się na kalendarzu. Prima aprilis się jakoś zbliża ?

 8. 8
  +2
  ~ BODZIO
  Ponad tydzień temu, Sobota, 10.07

  Tylko czy tego nie zniszczą ???

 9. 9
  +5
  ~ L.K.
  Ponad tydzień temu, Sobota, 10.07

  Te płaskie wieżowce już dawno powinny być wyburzone a nie UPIĘKSZANE. Ci co tam mieszkają i tak tego nie docenią. Zniszczą to szybciej niż one powstaną. No może jeden sezon wytrzymają. Zamieszkałem w tej dzielnicy 38 lat temu. Wtedy była mowa że ten chlew będzie wyburzony. I co??? Lata mijają i kolejne rządy nic z tym nie robią.......

 10. 10
  --1
  ~ Bystrzak
  Ponad tydzień temu, Sobota, 10.07

  Brawo Tomasiak!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.