Sobota, 21.05.2022, Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Na budynku przy Skrzydlatej powstanie mural. To zasługa grupy elblążan

09.07.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Na budynku przy Skrzydlatej powstanie mural. To zasługa grupy elblążan
Fot. Adrian Sajko

Grupa młodych elblążan postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Chcąc "odświeżyć" wizerunek budynków przy ul. Skrzydlatej napisali projekt „Zatorze w Kolorze” i zdobili dofinansowanie na wykonanie jednego z czterech planowanych murali.


Pomysłodawcami całej inicjatywy są Magdalena Nazaruk, Katarzyna Nazaruk, Oliwier Stolf, Stanisław Koba, Jakub Ryś oraz Szymon Wołczyński. To oni stworzyli projekt „Zatorze w Kolorze” i nadali bieg całej akcji.
 

Pomysł stworzenia murali z wykorzystaniem stylu Street Art ma na celu podarowanie mieszkańcom czegoś unikalnego i pięknego tak, aby mieszkańcy poczuli, że jesteśmy z nimi i ich wspieramy

 

- mówiła Katarzyna Nazaruk, uczestniczka projektu „Zatorze w Kolorze”.


Młodzież zwróciła się o wsparcie do Ochotniczego Hufca Pracy w Elblągu. - Dzięki pomocy OHP z Elbląga otrzymaliśmy w trybie błyskawicznym wszelkie zgody z Urzędu Miejskiego w Elblągu, z Departamentu Urbanistyki i Architektury – opowiadała  Katarzyna Nazaruk. - Natomiast Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, pani Edyta Lichacz udostępniła nam pomieszczenie, które przydało się do spotkań organizacyjnych. Do Projektu przyłączył się także pan Mariusz Edward Owczarek - Artysta Plastyk, nauczyciel plastyki i pracownik MDK, który pełni rolę opiekuna i mentora grupy.

 

Sami mieszkańcy wypowiedzieli się, co chcieliby zobaczyć na ścianach budynków przedstawiając swoje pomysły. Podjęliśmy się trudnego zadania, ale znaleźliśmy możliwość finansowania pomysłu poprzez nawiązanie współpracy z Ochotniczym Hufców Pracy w Elblągu, którzy w porozumieniu z Europejskim Korpusem Solidarności poparli nasz projekt chcący poprawić wizerunek zaniedbanych ścian. Projekt sfinansował Europejski Korpus Solidarności

 

– opowiada Katarzyna Nazaruk.

 

- Każdą taką inicjatywę popieramy i chętnie oferujemy swoją pomoc - zapewniał zastępca komendanta OHP Piotr Tomasiak.


W ramach akcji „Zatorze w Kolorze” powstały cztery projekty murali. Przy pomocy przedstawicieli UM w Elblągu, Grzegorza Smolińskiego i Piotra Szwabe, pierwszy projekt muralu został naniesiony na budynek przy ul. Skrzydlatej 7.


Co przedstawia pierwszy mural? - Będzie wykonywany projekt muralu, na którym przedstawiony jest Generał bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski, diabelski kamień znajdujący się w Bażantarni, bażanty, motyw ziemi, wiosenne kwiaty i balony w kolorach Olimpii oraz Katedra św. Mikołaja. Do muralu zostanie wmurowany rower, który będzie pełnił funkcję kwietnika. Plac przed budynkiem zostanie odnowiony, zostaną zasadzone drzewka i kwiaty, a dróżka prowadząca do wejścia budynku będzie wysypana kamykiem – opowiadała Katarzyna Nazaruk.

 

Szkoda, że tylko jeden budynek zostanie przyozdobiony. Dalej z zapałem poszukujemy funduszy, aby móc dokończyć projekt. Bardzo zależy nam na zrealizowaniu całości projektu i mamy wielką nadzieję, że znajdą się inni inwestorzy, którzy wspomogą nas w tym finansowo

– przyznała Katarzyna Nazaruk.


Więcej na temat projektu

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Galeria / Przy ul.Skrzydlatej powstaną 4 murale. ( zdjęć 22 )
Dodano: 2021-07-09 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ m
  Piątek, 09.07

  Świeny pomysł !! Gratuluję i bardzo chętnie zobaczę efekt, zpowiada się bardzo ciekawie :)

 2. 2
  +3
  ~ I cyk....
  Piątek, 09.07

  ...ZBK Wam zaraz opłaty podniesie , bo się Wam standard życia podniesie , o .

 3. 3
  +16
  ~ Ojojoj
  Piątek, 09.07

  To,to sie nadaje do wyburzenia,a nie odswiezania.Tyle sie buduje nowych budynkow,a ta wylegarnia patologii stoi tyle lat.Przeciez to nie spelnia zadnych warunkow mieszkalnych, sanitarnych,ppoż.Produkcja smogu i smrodu pierwsza klasa.

 4. 4
  +5
  ~ Policjant
  Piątek, 09.07

  A patola to zamaluje. Patola to patola.

 5. 5
  +12
  ~ Chłop piwożłop
  Piątek, 09.07

  ZBK tymi śladami administruje. I teraz ,wg. nowych przeposiwcantysmogowych ZBK musi zafundować tym ludziom eko- ogrzewanie, wyburzyć piece. Ciekawe czy na ten cel ZBK pieniądze ma ? A młodzieży szacun, że wreszcie coś im tam się chce chcieć zrobić, zmienić szarą rzeczywistość na lepszą, chociaż farbami.

 6. 6
  +6
  ~ zatroskany zatorzanin
  Piątek, 09.07

  Sam pomysł nie jest zły, ale miejsce jest nietrafione. Jaki cel przyświecał temu przedsięwzięciu? W czym to ma pomóc ludziom tam mieszkającym? Mieszkanie w obrazku? Lepiej prezentowałby się mural na dużej przestrzeni: w parku, czy na wieżowcu, na placu zabaw, może taki jak w Pasłęku? Zatorze jest jedną z bardziej brudnych dzielnic. Za mało śmietników, nieskoszone trawniki. Lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci tam biegających blisko ulicy!!! Dlaczego miasto nie zadba w takim samym stopniu o Zatorze jak o inne dzielnice?

 7. 7
  +3
  ~ Machupichcę
  Sobota, 10.07

  Przez chwilę zgubiłem się na kalendarzu. Prima aprilis się jakoś zbliża ?

 8. 8
  +2
  ~ BODZIO
  Sobota, 10.07

  Tylko czy tego nie zniszczą ???

 9. 9
  +5
  ~ L.K.
  Sobota, 10.07

  Te płaskie wieżowce już dawno powinny być wyburzone a nie UPIĘKSZANE. Ci co tam mieszkają i tak tego nie docenią. Zniszczą to szybciej niż one powstaną. No może jeden sezon wytrzymają. Zamieszkałem w tej dzielnicy 38 lat temu. Wtedy była mowa że ten chlew będzie wyburzony. I co??? Lata mijają i kolejne rządy nic z tym nie robią.......

 10. 10
  --1
  ~ Bystrzak
  Sobota, 10.07

  Brawo Tomasiak!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.81600093841553