Sobota, 13.08.2022, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Każde z nich przeszło wojenną traumę, chcemy im podarować wakacje". Nastolatki z Armenii odwiedziły Elbląg

20.07.2021, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Każde z nich przeszło wojenną traumę, chcemy im podarować wakacje". Nastolatki z Armenii odwiedziły Elbląg
Fot. Adrian Sajko

Wojskowy samolot z niecodziennymi pasażerami na pokładzie wylądował w poniedziałek, 19 lipca, na lotnisku w Malborku. Do Polski przyleciała grupa nastolatków z naznaczanego wojną Górskiego Karabachu. Młodzież spędzi w naszym kraju blisko dwa tygodnie. Jednym z pierwszych przystanków na ich trasie był Elbląg. - Każde z tych dzieci przeszło straszliwą traumę. Ich ojcowie, braci zginęli albo doznali bardzo ciężki obrażeń. Chcemy, aby pobyt w Polsce był dla nich prawdziwymi wakacjami - przekonuje Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezeska fundacji Armenian Foundation.

 

Przyjechałam tutaj ciekawa nowych doświadczeń i spotkań z nowymi ludźmi. Cieszę się, że będę mogła odwiedzić tyle nowych miejsc, przejść się po miastach, ale przede wszystkim, że zobaczę polskie morze. Czy znamy Polskę? Słyszałam o tym, ze Polska ma długą i ciekawą historię, chciałabym ją poznać podczas tego pobytu

 

- mówi Hasmik Atojan, 15-latka z Giumri.

 

To nasz pierwszy wyjazd zagraniczny. Chcemy poznać kulturę i historię tego kraju

 

- dodaje Aniuta Atojan, siostra Hamsik.
 

Grupa nastolatków z Armenii spędzi w Polsce blisko dwa tygodnie. Elbląg był jednym z pierwszych przystanków na ich trasie. Młodzież miała okazję m.in. zwiedzić katedrę św. Mikołaja w Elblągu. Najbliższe pięć dni spędzą w ośrodku Caritas Diecezji Elbląskiej w Mikoszewie. - Z radością zgodziłem się ugościć te dzieci w Mikoszewie. Tam będą mogli nacieszyć się morzem. W planach mamy również wycieczki, m.in. do Malborka i Trójmiasta - mówi ks. Wojciech Borowski z elbląskiego Caritas.

 

Większość z tych dzieci pochodzi z terenów górskich, więc nasze góry nie byłyby dla nich atrakcją. Morze to dla nich zupełną nowością. Oprócz Mikoszewa, Trójmiasta i Malborka odwiedzimy również Warszawę, Kraków i okolice Częstochowy. Naszym priorytetem są prawdziwe wakacje. To młodzież, która pochodzi z rodzin biednych, dotkniętych traumą wojny. Większość z nich nie miała do tej pory zbyt wielu okazji, aby wyjeżdżać poza swoją miejscowość, o Armenii już nie mówiąc. Chcemy, żeby ten pobyt w Polsce był dla nich atrakcyjny

 

- wyjaśnia Marta Axentowicz-Bohosiewicz.


 

Oprócz Caritas Polska i Fundacji Armenian Fundation w organizację wakacji dla ormiańskich nastolatków zaangażowała sie również posłanka Małgorzata Gosiewska, z ramienia Kancelarii Sejmu RP i Ministerstwo Obrony Narodowej. - Kiedy, w 2020 roku rozpoczęła się wojna o Górski Karabach, między Armenią a Azerbejdżanem pomyślałam, że coś trzeb a zrobić dla dzieci, bo one są zawsze najbardziej poszkodowane w takich sytuacjach. Po wielu miesiącach starań, współpracy z wieloma instytucjami, udało się nam się sprowadzić do Polski na wakacje 20 ormiańskich dzieci. Każde z tych dzieci to oddzielna historia związana z wojną. Ich ojcowie, bracia zginęli, albo doznali bardzo ciężki obrażeń. To są dzieci naznaczone straszliwą traumą. Mamy nadzieję, że wizyta tej pierwszej grupy przerodzi się w coś cyklicznego. Potrzeby na pewno są, dzieci dotkniętych traumą wojenną w Armenii jest dużo, na pewno będziemy chcieli pomagać - dodaje prezeska Armenian Foundation.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Młodzież z Armenii z wizytą w Elblągu. ( zdjęć 33 )
Dodano: 2021-07-20 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Mieszkaniec
  Wtorek, 20.07

  Posłanka to niech zajmie się aby dzieci w Polsce miał odpowiednie wakacje, o swoich nie dbacie ale cudzych zapraszacie.

 2. 2
  +8
  ~ marbino
  Wtorek, 20.07

  Wszystko pięknie, ale czy te dzieci są bezpieczne. Czy nie ma tam opiekunów ze skłonnościami...

 3. 3
  0
  ~ Dajdajdaj
  Wtorek, 20.07

  Od tego są rodzice. Zanim odpowiedzialny człowiek dl decyduje się na dziecko roważa również to czy stać go będzie na opiekę i zapewnienie atrakcji w wakacje.

 4. 4
  +7
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 20.07

  Czemu nikt nie powiedział tym dzieciakom, że nie muszą nosić maseczek na twarzach? W Polsce już od dłuższego czasu nie ma takiego obowiązku na wolnym powietrzu.

 5. 5
  --4
  ~ tol
  Wtorek, 20.07

  jakby ich tu za mało było......

 6. 6
  +11
  ~ anatol
  Wtorek, 20.07

  ~ Mieszkaniec - takich jak ty nam potrzeba do pomagania innym , zgłaszaj się smiało i zaproponuj dla dzieci w Polsce odpowiednie wakacje , Dzieki za aktywność .

 7. 7
  +1
  ~ To nie ściema, a nakaz.
  Wtorek, 20.07

  Obowiązek noszenia maseczek na tzw. wolnym powietrzu nie został zniesiony, NADAL OBOWIĄZUJE ! Przepisy pozwalają jedynie, na to, że można przebywać bez maski, gdy spełnione są warunki jak dystans i generalnie niewielkie skupienie ludzi w danym miejscu. Niestety Polacy nie rozumieją tego prawa i generalnie łamią te przepisy. Szczególnie widać to na elbląskim targowisku, gdzie praktycznie kupujący i sprzedawcy nie mają masek, czy też na przystankach komunikacji miejskiej lub innych imprezach na wolnym powietrzu. Tak więc młodzież z Armenii zachowała się prawidłowo, gdyż w niektórych okolicznościach nakaz chodzenia w maseczce był obowiązkowy.

 8. 8
  +8
  ~ AZ
  Wtorek, 20.07

  Bardzo dobra inicjatywa. BRAWO!!!

 9. 9
  +10
  ~ obserwator
  Wtorek, 20.07

  a bo widzicie,""mieszkaniec"" to taki zawistny typek.sam chciałby wszystko ,ale dla kogoś to nic.egoista ukształtowany przez jedynie słuszna opcje polityczną.

 10. 10
  --6
  ~ Mieszkaniec
  Wtorek, 20.07

  Przepraszam, pomyślałem się, wygłupiłem się. Jest mi głupio. W ramach przeprosin zjem dziś kaszankę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2506530284882