Poniedziałek, 27.09.2021, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Jesteśmy świadomi zagrożeń". W Elblągu spotkali się ministrowie obrony Polski, Czech, Węgier i Słowacji

21.06.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Jesteśmy świadomi zagrożeń". W Elblągu spotkali się ministrowie obrony Polski, Czech, Węgier i Słowacji
Fot. Adrian Sajko

Państwa Grupy Wyszehradzkiej są wrażliwe na zagrożenia dotyczące całej naszej wspólnoty, myślę tu również o Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckim. Jesteśmy świadomi zagrożeń ze Wschodu, ale także z Południa (...) Miejscem ważnym dla naszej współpracy jest dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu. To dowództwo, które buduje swoje zdolności, chroniąc wschodnią flankę NATO - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dziś (21 czerwca) podczas spotkania ministrów obrony państw V4 w Elblągu. 

 

Rozmowy szefów resortów obrony krajów Grupy Wyszehradzkiej rozpoczęły się w niedzielę (20 czerwca) w Gdyni. W poniedziałek (21 czerwca) kontynuowane były w Elblągu. Ministrowie Polski, Węgier, Czech i Słowacji spotkali się w dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. 

 

Podczas spotkania ministrowie mówili o przyszłości wspólnie realizowane projektów obronnych, w tym m.in. przygotowaniach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE do dyżuru w 2023 r., pracach na rzecz certyfikacji Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego V4 oraz współpracy w dziedzinie zamówienia amunicji. 

 

Nasza dyskusja została podzielona na bloki. Pierwszy dotyczył współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Tutaj przygotowujemy się przede wszystkim do pełnienia dyżuru bojowego w ramach europejskiej grupy bojowej w 2023 roku. W ramach współpracy w Sojuszu Północnoatlantyckim omówiliśmy ostatnie posiedzenie liderów państw, które odbyło się tydzień temu w Brukseli. Byliśmy zgodni co do wagi spraw podejmowanych podczas szczytu NATO i co do oceny tego posiedzenia. Rozmawialiśmy także o naszej współpracy w ramach UE. Ta współpraca skoncentrowana jest m.in. na misjach unijnych. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, ściśle współpracujemy ze sobą, a naszym wspólnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa

 

- powiedział Mariusz Błaszczak podczas briefingu prasowego, który odbył się na zakończenie spotkania ministrów obrony państw V4 w Elblągu. 

 

Kiedy mówimy o armii, zawsze musimy mówić również o planach strategicznych, nie tylko tym, co dzieje się teraz, ale również o tym co może się stać. Musimy być przygotowani na wszystkie alternatywy. Także na te, których nie chcemy. Bardzo się cieszę, że państwa V4 podążają w tym samym kierunku. Także wczorajsze i dzisiejsze rozmowy pokazały, że  mamy wspólne poglądy, obawy, widzimy wspólne wyzwania i wspólnie szukamy rozwiązań. W tych nielicznych sytuacjach, gdzie nie mamy wspólnych poglądów, rozmawiamy o tym, to jest bardzo istotne. (...) Spotkały się cztery przyjazne sobie kraje, ministrowie, którzy są przyjaciółmi. To było widać podczas rozmów

 

- podkreślał Jaroslav Nad, minister obrony Słowacji. 

 

Dzisiejsze spotkanie było pierwszym spotkaniem ministrów grupy wyszehradzkiej po bardzo ważnym szczycie NATO, który odbył się w ubiegłym tygodniu. - Ten szczyt pokazał jedność, solidarność i spójność między sojusznikami jeśli chodzi o nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa. Chciałbym podkreślić, ze ta solidarność i spójność była obecna również na dzisiejszym spotkaniu. Rozmawialiśmy również o dalszych działaniach jeśli chodzi o UE i NATO. Zgodziliśmy się, że przygotowanie strategicznej koncepcji, kompasu będzie koordynowane bardzo ściśle, tak żebyśmy wskazali priorytety naszych krajów i interesy regionu środkowoeuropejskiego - mówił Jan Havránek, wiceminister obrony Czech.

 

Spotkanie ministrów obrony w Gdyni i Elblągu był podsumowaniem, trwającego od 30 czerwca 2020 r., polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

 

Czas naszej prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej dobiega końca.  Bardzo dziękuję za współpracę w tym trudnym czasie. Tą trudnością podstawową była oczywiście epidemia. Okazywaliśmy sobie solidarność, byliśmy wzajemnie pomocni w tych trudnych chwilach, co świadczy o bliskiej współpracy, przyjacielskich relacjach między naszymi krajami

 

- dodał Mariusz Błaszczak.

 

Polska prezydencja w tym niełatwym czasie pokazała jedność i siłę naszego regionu

 

- podkreślił Jan Havránek.

 

1 lipca przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej obejmują Węgry. - W tej trudnej sytuacji pandemicznej prezydencja w czwórce wyszehradzkiej prowadzona przez Polskę zdała egzamin. Po przejęciu prezydencji będziemy podążali dalej tą samą drogą, zarówno odnośnie NATO, jak i Unii Europejskiej. Chcemy dalej rozwijać dotychczasową współpracę, korzystać z tych możliwości, aby powstające grupy bojowe, różne organizacje, dowództwa mogły kontynuować współpracę w sposób doskonały. Oczywiście musimy patrzeć naprzód, na to co będzie po 2023 roku. Musimy już o tym myśleć. (...) Chcemy stabilizować i umacniać współpracę naszych krajów, ale mówimy również o Niemcach, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zdjednoczonych - ich poparcie chcielibyśmy również uzyskać - podkreślał Tibor Benkő, minister obrony narodowej Węgier. 

 

Na zakończenie spotkania ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali list intencyjny o współpracy w obszarze komunikacji strategicznej. 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / "Jesteśmy świadomi zagrożeń". W Elblągu spotkali się ministrowie obrony Polski, Czech, Węgier i Słowacji ( zdjęć 89 )
Dodano: 2021-06-21 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ TeofilSkorupa
  Poniedziałek, 21.06

  Takie spotkania jak to dzisiejsze świadczy o tym że nasi sojusznicy nas szanują a Polska stała się poważnym graczem w tej części Europy. Dzięki mądrym działaniom naszego rządu i staraniom kolejnych resortów obrony nasza armia powoli staje się regionalnym mocarstwem a nasi wrogowie zastanowią się zanim nas zaatakują. Wierzę że obrady będą bardzo owocne.

 2. 2
  +6
  ~ chester
  Poniedziałek, 21.06

  towarzyszu skorupa-wasz idol "brylant" to obraz nędzy i rozpaczy-dumny jesteście z niego????????????Dzień u pisiorów bez afery to dzień stracony

 3. 3
  +10
  ~ koobeer
  Poniedziałek, 21.06

  Oby nam się nie powtórzyła historia . Wtedy też były układy , pakty i umowy . Ale jak przyszło co do czego to sami zostaliśmy . Bądźmy mądrzejsi i wyciągajmy wnioski z naszej HISTORII

 4. 4
  +10
  ~ bono62
  Poniedziałek, 21.06

  Błaszczak tak się nadaje na ministra jak ja na kosmonautę

 5. 5
  --3
  ~ i git
  Poniedziałek, 21.06

  O Elblągu JEST głośno, świetna reklama miasta.

 6. 6
  +4
  ~ mis
  Wtorek, 22.06

  straszna sila sie zebrala pamietamy co ci mocarze zrobili w czasie wojny jedni szybko raczki do gory a drudzy to sojusznicy adolfa h. taka to sila o muzea;lnej polskiej armi nie wspomne

 7. 7
  +3
  ~ kijiji
  Wtorek, 22.06

  Do czego nas ten pis doprowadził . Strach sie bać. Czy mamy jeszcze jakichś przyjaciół ? Czy już ze wszystkimi jesteśmy skłóceni? Ooo z morzem jeszcze nie.A ty teofilskorupa -jest dokładnie odwrotnie ,widać jakią telewizję oglądasz.

 8. 8
  0
  ~ vrain
  Wtorek, 22.06

  @mis racja, że trzeba się zbroić i być silnym zamiast liczyć na "przyjaciół" i inne przymierza. Ale taka muzealna to ta armia nie była. Hitler kazał przerzucić na zbrojenie całą gospodarkę. To dało Niemcom unowocześnienie i wzmocnienie armii. Gdyby nie drugi wróg na wschodzie, mogliśmy dać radę Niemcom wspólnie z Czechami (brakuje mi wiedzy, ale możliwe, że nie chcieli). Nie przegraliśmy wojny bo byliśmy słabi. Przegraliśmy, bo byliśmy ZAsłabi i zbyt naiwni. Teraz w imię amerykańskich interesów dążymy do konfrontacji z Rosją i Chinami. Najbardziej przeraża, że cała scena polityczna (na ten moment z wyjątkiem Konfederacji) utrzymuje, że należy grać dalej rolę rottweilerka "wielkiego brata". Różnią się tylko tym, że jedni chcą za "brata" Amerykanów, drudzy Niemców.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.