Piątek, 30.07.2021, Imieniny: Ludmila, Julita, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ranking polskich szkół przyjaznych LGBTQ+. Na 6. miejscu liceum plastyczne z Gronowa Górnego

09.06.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ranking polskich szkół przyjaznych LGBTQ+. Na 6. miejscu liceum plastyczne z Gronowa Górnego
Fot. Archiwum redakcji

Znamy wyniki rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. W zestawieniu dziesięciu placówek najbardziej otwartych i bezpiecznych dla osób nieheteronormatywnych w całej Polsce na 6. miejscu znalazło się Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, koło Elbląga.

Jesteśmy szkołą otwartą. Budujemy społeczność opartą na szacunku, która respektuje i szanuje wszystkich, uczniów i nauczycieli, abyśmy czuli się bezpiecznie. 

- mówi Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. 
 

Ranking szkół LGBTQ+ ma pomóc młodzieży w wyborze przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. Po raz pierwszy obejmie zasięgiem całą Polskę. Dotychczas takie zestawienie było przygotowywane tylko dla szkół ponadpodstawowych ze stolicy. W tym roku po raz pierwszy poproszono młodzież, aby wypowiedziała się na temat placówek oświatowych z całego kraju. Uczniowie i uczennice odpowiadali na 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki.  W tym roku szczególną wagę miały pytania dotyczące systemowego podejścia szkoły: organizacji Tęczowego Piątku, warsztatów antydyskryminacyjnych czy zwracania się do osób transpłciowych imieniem preferowanym. 

Łącznie na pytania odpowiedziało ponad 22 tys. osób z całego kraju. W akcji wzięło udział 2,5 tys. placówek w Polsce. Na tej podstawie powstał ranking  szkół przyjaznych LGBTQ+. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. W pierwszej dziesiątce są dwie szkoły z województwa warmińsko-mazurskiego. Oprócz Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym wskazano również na I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie - szkoła ta znalazła się na 2. miejscu. 

Celem akcji jest przede wszystkim umożliwienie wyboru bezpiecznej, otwartej i akceptującej szkoły przez kandydatów i kandydatki do szkół średnich. Poza najważniejszym rankingiem maturalnym Perspektyw ważne jest, aby młode osoby miały ogląd sytuacji samopoczucia uczniów i uczennic w szkole. Oczywiście w toku badania najważniejsze są oceny uczniów i uczennic. Chcemy, aby to właśnie młodzi ludzie mieli możliwość oceny swoich szkół, a nie dyrekcja za nich. Jednak wyniki będą służyć także dorosłym - szkoły dostaną swego rodzaju informację zwrotną na temat samopoczucia osób LGBTQ+

- mówił Dominik Kuc, twórca rankingu w rozmowie z info.elblag.
 

Z odpowiedzi uczestników akcji wynika także, że:  90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole, 78 proc. regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBTQ+, np. tęczowe przypinki na plecakach, a 55 proc. jest też zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce.

 

Z drugiej strony tylko 26 proc. ankietowanych spotkało się z reakcją ze strony grona pedagogicznego w przypadku wystąpienia dyskryminacji, czy użycia obraźliwych symboli. Aż 72 proc. badanych stwierdziło też, że ich szkoły nie prowadzą żadnych działań w ramach Tęczowego Piątku lub warsztatów antydyskryminacyjnych.

 

Organizatorzy rankingu jego wyniki zaprezentowali we wtorek 8 czerwca na konferencji prasowej,  zorganizowanej przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dziesięć najlepszych szkół otrzyma Dyplomy Równości.

 Źródło: https://www.facebook.com/rankingszkollgbtq  

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%10.0 %90.0


Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +37
  ~ Do_pomorskiego
  Środa, 09.06

  No nie wiem czy to powód, żeby się chwalić. Tzw. postępowe lewactwo doprowadziło do tego, że nie ważny jest już poziom edukacji danej szkoły czy wykwalifikowana kadra tylko to czy szkoła jest przyjazna grupce ludzi z - bądź, co bądź - zaburzeniami emocjonalnymi. Zupełnie jakby ich problem był najważniejszym problemem na planecie i rozwiązanie "kwestii LGBT" miało uczynić Ziemię lepszym światem :) Jakaś żenada. Za kogo ci "tęczowi" się uważają...

 2. 2
  +32
  ~ Puzon
  Środa, 09.06

  Kiedyś osoby tzw. nieheteronormatywne nie obnosiły się i nie afiszowały, więc mogły czuć się bezpiecznie. Wywlekanie problemów takiej natury poza dom i wąskie środowisko nie przyniosło tym osobom żadnego pożytku. Jest akcja - jest reakcja. Jeśli chłopiec chce dogadzać chłopcu, to niech to robią w zaciszu domowym i się z tym nie obnoszą. Gwarantuję, że nikt im pod kołdrę zaglądać nie będzie i nikogo to nie będzie interesować.

 3. 3
  +21
  ~ zkm
  Środa, 09.06

  Wiadomo w szkole sami artyści

 4. 4
  +28
  ~ LeoBen
  Środa, 09.06

  Wiadomo teraz gdzie nie posyłać dzieci... wolałbym ranking przyjaznych szkół zdrowej normalnej rodzinie

 5. 5
  --2
  ~ erasE
  Środa, 09.06

  Szkoda.

 6. 6
  +14
  ~ YGUYGUY
  Środa, 09.06

  KUTWA ALE WSTD .. ***Ć PEDAŁÓ

 7. 7
  +16
  ~ LeoBen
  Środa, 09.06

  Wiadomo teraz gdzie nie posyłać dzieci... wolałbym ranking przyjaznych szkół zdrowej normalnej rodzinie

 8. 8
  +12
  ~ Olo
  Środa, 09.06

  teraz beda mieli okazje malować lgbt czym tu sie chwalic

 9. 9
  --10
  ~ Ama
  Środa, 09.06

  Kultura warunkuje nasz system myślenia i wartościowania. Tak. Może się więc zdarzyć że taka informacja okaże się dla niektórych źródłem wielu konfliktów wewnętrznych. Sposób ich wyrażania jest strategią samopomocy. Akceptacja, empatia, decentracja to jest właśnie to co odróżnia nas od zwierząt, także szacunek dla wspierających przyjazne miejsca.

 10. 10
  --13
  ~ Szczęśliwy ojciec
  Środa, 09.06

  Brawo za otwartość bo świat jest inny niż się wydaje tym sprzed komputerów którzy szerzą hejt a nie wiedzą jak wygląda ten świat za granicami ich zaścianków. Poznajcie inne miasta w Polsce i kraje Europy, Azji czy Ameryki gdzie nie ma wykluczenia dla szczęścia. Bo co szczeniaku lepiej być nieszczęśliwym z płcią przeciwna czy szczęśliwym z tą samą? Ch.. cię to obchodzi! ;) Love peace & harmony

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.