Niedziela, 23.01.2022, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Nowy tramwaj rusza na tory. Powinien posłużyć co najmniej 20 lat

20.04.2021, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Nowy tramwaj rusza na tory. Powinien posłużyć co najmniej 20 lat
Fot. Adrian Sajko

Nowy tramwaj, wyprodukowany przez poznańską firmę Modertrans, wyjedzie na ulice Elbląga. To ostatni z pięciu wagonów, które w ostatnich latach zasiliły tabor Tramwajów Elbląskich. 

 

Wagon trafił do Elbląga w ubiegłym tygodniu. Teraz ma wyjechać na tory. W jednoczłonowym, częściowo niskopodłogowym tramwaju o długości 14,5 metra znajduje się 26 miejsc siedzących. 

To są solidnie zbudowane wagony. Myślę, że posłużą elblążanom dłużej, niż te 20 lat, które zakłada producent. Tramwaj, jeśli jest prawidłowa profilaktyka techniczna, może jeździć i 50 lat

- mówi  Andrzej Sawicki, dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie.

 

Najnowszy nabytek TE kosztował ponad 3 mln zł. To ostatni z pięciu podobnych wagonów zakupionych ostatnio przez miasto. - Cztery wagony, które jeżdżą po Elblągu już od roku, mają przejechane prawie 70 tys. wozokilometrów. Dobrze się sprawują. One są naprawdę sprawne - dodaje dyrektor TE.

 

Miasto podsumowuje, że w ostatnim czasie, na inwestycje w Tramwaje Elbląskie wydano 26 mln zł. Za tę kwotę nie tylko zakupiono nowe tramwaje. Wyremontowano również halę na terenie zajezdni TE, w której znajduje się teraz myjnia i lakiernia oraz zakupiono nowy wóz techniczny. Sfinansowano zakup i montaż biletomatów, które pojawiły się na niektórych elbląskich przystankach.

To jest odpowiedź dla tych, którzy twierdzą, że nie realizujemy inwestycji w komunikacji miejskiej. Oczywiście, gdyby nie to, że pozyskaliśmy środki unijne - ok. 85 proc. dofinansowania - ta inwestycja, w tak dużym wymiarze, nie byłaby możliwa

- mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. 

 

Potrzeb jest więcej. Jednak, aby kolejne inwestycje mogły zostać zrealizowane, potrzebne są pieniądze. Miasto nie jest w stanie samo sfinansować takich zadań. Potrzebuje dofinansowania. Stąd apel prezydenta Elbląga o ujęcie w ustawie o elektormobilności również tramwajów (obok trolejbusów czy autobusów), co otworzyłoby możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy na ich zakup czy modernizację linii. 

To wydaje się niesprawiedliwe. Tramwaj jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Trzeba zrobić wszystko, aby na zakup tramwaju również można było pozyskiwać środki unijne, podobnie jak to mam miejsce w przypadku trolejbusów i autobusów. Mam nadzieję, że apele do parlamentarzystów przyniosą skutek

- dodał Witold Wróblewski. 

 

Obecnie po ulicach Elbląga jeździ 14 tramwajów. Najstarszy wagon w taborze TE wyprodukowano w 1986 roku.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Elbląg: Nowy tramwaj rusza na tory. Powinien posłużyć co najmniej 20 lat ( zdjęć 62 )
Dodano: 2021-04-20 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Truso
  Wtorek, 20.04

  Znowu ten króciak?To barachło.

 2. 2
  +14
  ~ Lite
  Wtorek, 20.04

  Te tramwaje to porażka! Mało miejsc siedzących, stać też nie ma gdzie. Katastrofa! A przy stanie elbląskich torów jazda nim przypominają bardziej jazdę rozklekotanym rollercosterem niż tramwajem

 3. 3
  +3
  ~ Elbik.
  Wtorek, 20.04

  To lepiej 40 letnie sprowadzic.Nasze "ogórki" są najlepsze , bo POLSKIE.

 4. 4
  +12
  ~ Dodajmy
  Wtorek, 20.04

  Zapomnieliscie dokupić do każdego wagonu drugi by jeździły dwa składy. Wasz upor i podejście do nas mieszkańców zakończy wasz byt jeszcze chwila. KIEDY wice wyleca z U M ratusza.

 5. 5
  +7
  ~ Taka impreza
  Wtorek, 20.04

  A gdzie flagi ,kwiaty,mownica i gadka.

 6. 6
  +2
  ~ Niedoinformacja
  Wtorek, 20.04

  Tv pokazuje że podpisano umowę na budowę mostu i ptac na rzece Elbląg itd. A tu CISZA .

 7. 7
  +16
  ~ ...
  Wtorek, 20.04

  Skoro wyremontowano hale w której znajduje sie teraz myjnia to może trzeba zrobić z tej myjni użytek ? Konstale sprawiaja wrażenie jakby umyte były ostatnio w latach 80 tych ubiegłego stulecia . A tych wypowiedzi prezydenta miasta to nawet komentować mi się nie chce .

 8. 8
  +17
  ~ mamakaroliny
  Wtorek, 20.04

  Stare zgrzybiałe komuchy. Upasłe mordy krzywe ryje qr#*estwo wszędzie tam gdzie wy.... Hamulcowi tego miasta ,wybrani przez lewactwo.

 9. 9
  +6
  ~ Podpowiedź
  Wtorek, 20.04

  W ktasnym na Mazowszu wysprzedaja kolejki wąskotorowej do remontu i wagony. Może warto kupić i uruchomić na trasie nadzalewowej.

 10. 10
  +9
  ~ Trusowianin
  Wtorek, 20.04

  Wsadźcie sobie te króciaki w d.....e,tramwaje powinny być przegubowe i niskopodłogowe,te piznańskie wyglądają jakby miały za moment wypaść z torów,gdzie są pasy?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0608820915222