Czwartek, 27.01.2022, Imieniny: Angela, Jan, Przybyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Pierwsze komunie święte już niebawem. Tym razem terminy nie są zagrożone

19.04.2021, 16:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Pierwsze komunie święte już niebawem. Tym razem terminy nie są zagrożone
Źródło: https://pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Maj w Kościele katolickim to okres, w którym dzieci przyjmują sakrament pierwszej komunii świętej. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, uroczystości te w elbląskich parafiach odbyły się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Jak będzie tym razem? Sprawdzamy.

Formalnie nie ma zakazu organizowania Komunii. Sytuacja epidemiczna w kraju nadal jest jednak trudna. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, uroczystości zostały przesunięte. W elbląskich parafiach odbyły się one jesienią - w październiku i listopadzie, nieliczni rodzice zdecydowali się na uroczystości we wcześniejszych terminach, dla pojedynczych dzieci. Jak będzie tym razem? Wszystko wskazuje na to, że pierwsze komunie święte w Elblągu odbędą się tradycyjnie, w maju. Jednak ze względu na wymogi sanitarne będą one wyglądały trochę inaczej.

 

Przyjmowanie pierwszej komunii świętej w naszej parafii odbędzie się w sobotę, 15 maja. Ze względu na pandemię uroczystość odbędzie się z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Z tego powodu również dzieci zostały podzielone na trzy, mniejsze grupy. Każda z nich będzie miała Komunię o innej godzinie.

 

- mówi ks. prałat kan. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Elblągu.Przypomnijmy. Do 25 kwietnia w kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Obowiązkowe jest również zakrywanie ust i nosa. Czy te same obostrzenia będą obowiązywały również w maju? Nie wiadomo. W większości parafii, tak jak w katedralnej, dzieci przyjmujące sakrament pierwszej Komunii podzielono na mniejsze grupy. Tak będzie również np. w parafii Matki Bożej Królowej Polski.

- Pierwsza Komunia św. w naszej parafii będzie miała miejsce w niedziele 9 maja. Ze względu na sytuacje pandemiczną będą cztery Msze św. o godz. 9.30, 11.00 13.00 i 14.30 - informuje wiernych proboszcz parafii przy ul. Robotniczej.

Komunie najpewniej odbędą się w zaplanowanym terminie. Większym problemem jest zorganizowanie przyjęcia z tej okazji. Nadal zamknięte są restauracje. Obowiązuje również ograniczenie dotyczące zgromadzeń. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą. Wielu rodziców mimo to już teraz planuje "nielegalne" imprezy w domach.

 

Córka w tym roku ma komunię. Cieszę się, że odbędzie się ona w maju. Oczywiście planuję przyjęcie, w domu. Nie będzie to jakaś duża impreza, ale na pewno gości będzie więcej niż 5. Takie ograniczenie uważam za absurd. Moja rodzina jest dosyć duża. Cały czas mamy ze sobą kontakt. Nie widzę powodu, aby moja córka miała rezygnować z obecności, którejś cioci, czy kuzynów, a może wręcz dziadków, w tym ważnym dla niej dniu

 

- mówi pani Monika, mieszkanka Elbląga.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Gosc
  Poniedziałek, 19.04

  Kiedyś były komunie w domu i było dobrze w mniejszym gronie a teraz bale po 40 osób w knajpach cyrk

 2. 2
  0
  ~ Obadacie
  Poniedziałek, 19.04

  Do kościoła wejdą tylko dzieci a goście i rodzice pod kościołem. Tego nie bierzecie pod uwagę.

 3. 3
  +2
  ~ Ks.
  Poniedziałek, 19.04

  W katedrze małe grupy, rzeczywiście po 40 osób

 4. 4
  +5
  ~ benek
  Poniedziałek, 19.04

  nie wiem czy w trakcie pandemii komunie to priorytet...jak już to komunia przed kościołem i nie grupa dzieci i niezbyt długo mówiący ksiądz , ostatnio ksiądz w kościele żegnał zmarłego godzinę....

 5. 5
  +5
  ~ Ddff
  Wtorek, 20.04

  Komunia musi być nie odpuścimy a potem przyjęcie komunijne 20 osób w salonie 15 metrowym hehe. Nie można tego przełożyć na czerwiec ? Rozumiem , że za dwa tygodnie epidemii już nie będzie?

 6. 6
  +4
  ~ Fog
  Wtorek, 20.04

  Alby są ok, ale kiedyś co były te suknie komunijne brr jak do ślubu

 7. 7
  0
  ~ Podpowiem proboszczom.
  Wtorek, 20.04

  Do kościoła wchodzą dzieci komunijne, rodzice i goście . Po wejścuy, kościelny zamyka bramy, furtki. PSOM w mundurkach i SANEPIDowi bynie psuć dzieiom uroczystościzakaz wstępu, teren prywatny parafii i parafian, to takie proste.

 8. 8
  +1
  ~ Gill
  Wtorek, 20.04

  A ja będę w domu, obejrzę film, zjem kaszankę i pójdę spać.

 9. 9
  0
  ~ mis
  Środa, 21.04

  zbizaja sie komunie wiec rzad ze strachu przed czarnymi lagodzi obostrzenia i tyle a premier jak zwykle klamie w tym temacie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.89372301101685