Sobota, 17.04.2021, Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Równych praw dla nas i naszych babć". Plakaciary okleiły Elbląg z okazji Dnia Babci

21.01.2021, 14:00:53 Rozmiar tekstu: A A A
"Równych praw dla nas i naszych babć". Plakaciary okleiły Elbląg z okazji Dnia Babci
Fot. Adrian Sajko

"Każda babcia też chce praw" to jedno z haseł, które w Dniu Babci, pojawiły się w kilku miejscach Elbląg. Plakaciary po raz kolejny okleiły miasto. W ten sposób walczą z patriarchatem i przemocą wobec kobiet. Tym razem upomniały się o prawa seniorek.

Patriarchat i przemoc wobec kobiet to niestety tematy nadal bardzo aktualne. Szczególnie teraz, kiedy w Polsce próbuje się wprowadzić restrykcyjne prawo antyabrocyjne. Chciałyśmy pokazać, że w Elblągu również są kobiety, którym zależy na równych prawach, które walczą i mówią dość

- mówi jedna z uczestniczek akcji nocnego plakatowania miasta, z grupy Elbląskie dziewuchy (nie mylić z Elbląskim Strajkiem Kobiet). 

 

Ogólnopolska akcja „Plakaciary polskie przeciwko przemocy kobietom” dziś, 21 stycznia, po raz kolejny zawitała do Elbląga. Hasła pojawiły się w kilku miejscach, m.in. w parku Dolinka, na murze przy ul. Bożego Ciała, czy na przychodni przy ul. Jaśminowej (naprzeciw kościoła). Plakatowanie odbyło się w nocy. Trwało trzy godziny. 

Wybrałyśmy takie miejsca, aby nasze hasła były jak najbardziej widoczne. Nie niszczymy mienia, to nie byłoby fajne, nasze plakaty można w bardzo łatwo zdjąć. To na pewno nie jest nasza ostatnia akcja. Planujemy kolejne

- dodaje elbląska plakaciara. 
 

Uliczna akcja „Plakaciary przeciwko przemocy wobec kobiet” trwa od ponad roku w wielu miastach Polski, również w Elblągu. Jej uczestniczki walczą z kulturą gwałtu i z patriarchatem za pomocą haseł. Nie przebierają w słowach, ale o tematach, które poruszają trudno mówić inaczej jak "krzycząc". 

Akcja ma początek we Francji, gdzie feministka Marguerite Stern wstrząśnięta m.in. kobietobójstwami w jej kraju zaczęła pisać na murach imiona, daty i przyczyny śmierci kobiet, np. „28.04.2018 Jean Pierre zamordował Marie siekierą. Zgłosiła sprawę na policję 5 razy, zabił ją przed szóstym”. W takich krótkich słowach opowiadała dramatyczne historie tak dosadnie, że zostały one zauważone. Pomysł podchwyciły również Polki. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --16
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 21.01

  Coś pięknego, gratulacje płyną do Elbląga z całej Polski i świata - jest Moc! O take lewactwo Polska walczyła! xd #MuryMówiąPrawdę #AtoPolskaWłaśnie #DzieńBabci #WyrokNaKobiety #MatkaBoskaAnarchioska #plakaciary #RiGCz!

 2. 2
  +7
  ~ Ploterek
  Czwartek, 21.01

  Wypier.....ać z tymi banerami!!!!

 3. 3
  +5
  ~ rewolt
  Czwartek, 21.01

  Patologia w czystej postaci

 4. 4
  +19
  ~ Wertex
  Czwartek, 21.01

  Brawo! Też jestem za równouprawnieniem kobiet. Żądamy aby wprowadzić parytety na początek w rozwodach, aby sądy orzekały po rozwodzie w 50% przypadków dzieci matce, a w drugiej 50% przypadków dzieci ojcu - nie moze być tak, że teraz 95% rozwodów niejako z automatu dzieci dostają kobiety, trzeba w końcu odciążyć te kobiety (szczególnie ze strajku kobiet), nie mogą tak być ciemiężone dziećmi - dać dzieci też ojcom, niech zobaczą jak to fajnie!!! Mam jeszcze wiele innych planów parytetowych, kiedyś może napisze na jakimś murze...

 5. 5
  +17
  ~ asdf
  Czwartek, 21.01

  Super, mam nadzieje, że wyrównanie wieku emerytalnego nastąpi jak najszybciej.

 6. 6
  +13
  ~ Stoicki Obserwator
  Czwartek, 21.01

  Czy ta patologia musi zbezcześcić kazdy obiekt w mieście i jeszcz wciąga w swoje chore wizje nasze babcie?

 7. 7
  +13
  ~ zażenowana (też) kobieta
  Czwartek, 21.01

  Niby kobiety, a robią z przestrzeni publicznej śmietnik. Opinię można wyrazić na banerach, ale tu trzeba by było opłacić grafika, drukarnie i jeszcze wynająć miejsce do jego zawieszenia. Takie mazidła są dopuszczalne, na kartce papieru- w przedszkolu. Przykro patrzeć na te wypociny

 8. 8
  +6
  ~ Dziadek
  Czwartek, 21.01

  Zaśmiecanie bzdurami krajobrazu. Sprzątać to natychmiast!!!!!!!!

 9. 9
  +13
  ~ Zennon.
  Czwartek, 21.01

  Równych praw w sensie emerytury od 65 (67) roku życia?

 10. 10
  +5
  ~ oko
  Czwartek, 21.01

  Baby na traktory i do kopalni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2672169208527