Sobota, 17.04.2021, Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mandaty mają zatrzymać protestujących? Za nami kolejna demonstracja

15.01.2021, 20:14:46 Rozmiar tekstu: A A A
Mandaty mają zatrzymać protestujących? Za nami kolejna demonstracja
Fot. Adrian Sajko

Grupka elblążan wybrała się dziś (15 stycznia) na spacer po mieście, aby zaprotestować przeciw próbie zniesienia prawa do odmowy przyjęcia mandatu. - Działania polityków po raz kolejny zmuszają nas do wyjścia na ulice. Dziś jesteśmy tutaj dla obywateli, aby dowiedzieli się, że to nowe prawo uderzy nie tylko w osoby legalnie protestujące - mówi  współorganizator manifestacji. 

W całej ustawie chodzi o to, aby utrudnić walkę z niesłusznie nakładanymi mandatami. Ta ustawa to nie tylko kij na protestujące kobiety. Równie boleśnie oberwie się kierowcom czy spacerowiczom, którzy “zapomnieli” maseczek. Policja zyskuje wielką władzę, otrzymuje uprawnienie do nakładania kary. Od tej kary możesz się odwołać, ale to ty musisz zebrać dowody swojej niewinności. W międzyczasie musisz zapłacić grzywnę, którą dopiero później sąd może uznać za niesłuszną. A jeśli walczyłaś o swoje prawa i wniosłeś odwołanie, może cię spotkać przykra niespodzianka i wyższa kara w samym sądzie

- przekonuje Elbląski Strajk Kobiet, organizator akcji "Nie przyjmuję mandatu".

 

Projekt ustawy, wprowadzającej obowiązkowe mandaty, miałby zatrzymać antyrządowe protesty, które od października z różnym natężeniem odbywają się w całej Polsce. Paradoksalnie pomysł posłów PiS i Solidarnej Polski na zdyscyplinowanie obywateli w Elblągu stał się przyczynkiem do zorganizowania demonstracji i wyjścia na ulice. Akcja pod hasłem "Nie przyjmuję mandatu" odbyła się dziś (15 stycznia) wieczorem. Grupka jej uczestników przespacerowała się po centrum miasta, głośno manifestując swoje niezadowolenie z rządów PiS i próbie wprowadzenia nowego prawa. Trasa prowadziła z Placu Słowiańskiego m.in. Aleją Tysiąclecia, gdzie przed komendą elbląskiej policji protestujący zaśpiewali mundurowym "Sto lat". 

W Polsce mamy domniemanie niewinności. Żeby kogoś ukarać trzeba mieć dowód. Ta ustawa całkowicie to odwraca. Dałaby policji narzędzie, które pozawalałoby na nakładanie kar, zanim cokolwiek, komukolwiek udowodnią. To jest nieporozumienie. Mam nadzieję, że dzięki takim, chociażby symbolicznym, akcjom pokażemy, że jest to niezgodne z prawem. Nie godzimy się na to

- mówi posłanka Lewicy Monika Falej, jedna z uczestniczek akcji w Elblągu.

 

- Jestem tu, aby wesprzeć kobiety w walce o ich słuszne prawa, a jednocześnie, aby zaprotestować przeciw zamordystycznemu prawu dotyczącemu mandatów, które rządzący planują nam wprowadzić, dotyczącemu mandatów. Najważniejsza nadal jest walka o prawa kobiet. To przeciw tym rozwiązaniom antykobiecym, antyspołecznym, które rząd probuje od miesięcy przeforsować. Zima, obostrzenia antycovidowe i pomysły PiS nie powstrzymają protestujących. Nie poddamy się, będziemy walczyć do końca - mówi Robert Koliński (Lewica Razem), uczestnik protestu.

 

Przypomnijmy. Zmianę w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładającą zniesienie możliwość odmowy przyjęcia mandatu, proponuje grupa posłów PiS reprezentowana przez Jana Kanthaka z Solidarnej Polski. Projekt ustawy trafił w miniony piątek do Sejmu i spotkał się z ostrą krytyką nie tylko opozycji. Jeżeli zmiana wejdzie w życie, mandaty będą obowiązkowe. Trzeba będzie je przyjąć i zapłacić w ciągu siedmiu dni. Dopiero potem będzie można zaskarżyć do sądu i ewentualnie udowodnić swoją niewinność. Obecnie jeśli nie zgadzamy się z mandatem, możemy go nie przyjąć. To policja występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Mandaty mają zatrzymać protestujących? Za nami kolejna demonstracja ( zdjęć 15 )
Dodano: 2021-01-15 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (45)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Antyzero
  Piątek, 15.01

  Będziecie się śmiali jak przyjdą po Wasze

 2. 2
  +29
  ~ ha ha ha
  Piątek, 15.01

  Brawo Wy 9 osób na prawie 100tys mieszkańców porażka totalna, ale zwojowaliście na pewno o was będzie głośno.

 3. 3
  +30
  ~ Mietek
  Piątek, 15.01

  A prawo PO było prawe?z aferami zlodziejskimi

 4. 4
  +22
  ~ ELBLazanin z emigracji
  Piątek, 15.01

  Paru pedalow na mrozie

 5. 5
  --18
  ~ Jamaleg
  Piątek, 15.01

  @ mietek, co masz na myśli dokładnie konkretnie

 6. 6
  +15
  ~ mius
  Piątek, 15.01

  ~Jamaleg : A ty parę lat przespałeś?

 7. 7
  --22
  ~ Gość
  Piątek, 15.01

  Jebac PiS. Jebac policję

 8. 8
  +18
  ~ Jabba
  Piątek, 15.01

  Na zachodzie to prawo jest dobre ale u nas to już zamordyzm. Precz z komuchami!!!!

 9. 9
  +15
  ~ J
  Piątek, 15.01

  🤦 jeny przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Masz prawo do odwołania się ( w sądzie) od mandatu, który musisz przyjąć. Tak jest prawie wszędzie 🤦

 10. 10
  +17
  ~ Grzegorz
  Sobota, 16.01

  No jebać PiS to opublikowali ciekawe czy jebać pedałów i lewe suki zostawicie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4212100505829