Niedziela, 20.06.2021, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"PiS wypowiedział kobietom wojnę". Kilka tysięcy elblążan ponownie wyszło na ulice

28.10.2020, 20:36:00 Rozmiar tekstu: A A A
"PiS wypowiedział kobietom wojnę". Kilka tysięcy elblążan ponownie wyszło na ulice
Fot. RB

Elblążanie ponownie wyszli na ulice. Kilka tysięcy mieszkanek i mieszkańców naszego miasta protestowało dziś (28 października) przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, polityce rządów PiS i pozbawiania ich możliwości decydowania o sobie.

To jest wojna, którą rozpętał PiS, a my nie zamierzamy składać parasolek. Chcemy, żeby wyrok Trybunału Konstytucyjnego został unieważniony. Jednak już sam powrót do aborcyjnego kompromisu, który funkcjonował wcześniej, nas nie satysfakcjonuje. Chcemy legalnej aborcji na żądanie. Chcemy również państwa świeckiego. Dlatego protestujemy

- mówi Izabela Daciuk z Elbląskiego Strajku Kobiet.

W całej Polsce siódmy dzień trwają protesty będące reakcją na wyrok upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis pozwalający na przerywane ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Decyzja ta w praktyce oznacza wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji - obecnie na tej podstawie dokonywanych jest 98 proc. legalnych aborcji. Na to nie zgadzają się kobiety w całym kraju.

Dziś, 28 października, w Elblągu po raz kolejny zorganizowano demonstrację. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób, głównie młodzież, ale nie zabrakło również wspierających ich dorosłych. To była największa z dotychczasowych demonstracji zorganizowanych po wyroku TK w naszym mieście.

Odebrano nam wybór. To nas zdenerwowało. Dlatego młodzież wyszła na ulice. Walczymy o swoje prawa. Każdy powinien decydować o sobie. Nie chcemy, żeby stare dziady decydowały o nas, naszych ciałach

- przekonują Tosia i Ewelina, uczennice szkoły średniej, uczestniczki protestu.

- Uważamy, że każdy ma prawo do wolności i decydowania, co jest dla niego najlepsze. Nie powinien tego narzucać ktoś z góry. Obecna sytuacja dotycząca zaostrzenia prawa aborcyjnego nas już nie dotyczy nas, ale chcemy, aby nasze dzieci i wnuczki miały normalnie - mówiła pani Ewa.

Mężczyźni w rządzie nie powinni decydować za kobiety. Mamy nadzieję, że te protesty coś dadzą

- dodaje pan Mirek. 

Dzisiejsza demonstracja trwała kilka godzin. Rozpoczęła się o 17 akcją "Stać jeszcze można" (zorganizowaną przez Elbląski Strajk Kobiet). Jej uczestnicy utworzyli żywy łańcuch na trasie między Placu Konstytucji a Placem Słowiańskim. Przed siedzibą elbląskiego sądu dokonali symbolicznego sądu nad Jarosławem Kaczyński. Wyrok był jednoznaczny: "Wyp...ć". Potem odbył się przemarsz, bo jak przekonują jego organizatorzy (grupa elblążanek "Baby, które poznały się na strajku") "Stanie to za mało". Kilka tysięcy mieszkańców, w asyście policji, przeszło m.in. ulicami: 12 Lutego, Płk. Dąbka i Ogólną i Królewiecką.

Organizatorzy dzisiejszych akcji zapowiadają, że to nie jest jeszcze ich ostatnie słowo. Jednocześnie przedstawicieli Elbląskiego Strajku Kobieta zachęcają do wyjazdu do Warszawy. 30 października w stolicy planowany jest ogólnopolski strajk.

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / "PiS wypowiedział kobietom wojnę". Kilka tysięcy elblążan ponownie wyszło na ulice ( zdjęć 50 )
Dodano: 2020-10-28 | Fot. RB
0

Komentarze do artykułu (57)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ SPRAWIEDLIWY
  Środa, 28.10

  Należy iść na pętlę ,Marymoncka i protestować o budowę toalety dla Pań motorniczych.Te kobiety - motornicze załatwiają swoje potrzeby w krzakach.Teraz jest zimno,wieje wiatr,a więc łatwo o chorobę robiąc potrzeby fizjologiczne na zimnym polu.Proszę prawa tych kobiet - motorniczych też są bardzo ważne to- kobiety mimo że wykonują tak bolesny zawód.Brońcie ich natychmiast !

 2. 2
  +4
  ~ sada
  Środa, 28.10

  Wychowani na owsiakowym róbta co chceta to przyszłość narodu!

 3. 3
  +3
  ~ Janusz
  Środa, 28.10

  Co tak słabo elbląscy wyborcy pisu? Brak pomysłów?

 4. 4
  +1
  ~ Bida
  Środa, 28.10

  PiS odejdzie kiedyś a wam wszystkim z tych zdjęć zajrzy w oczy bida. Myślicie że następni dadza wam co jest obecnie. Wolne żarty.

 5. 5
  +4
  ~ Zdjecia
  Środa, 28.10

  Gdzie tornistry i książki o tym zapomnieli a rodzic chcą w myślach. CHYBA KIEDYŚ.

 6. 6
  --1
  ~ ci was uszczęśliwią
  Środa, 28.10

  ORDO IURIS ideologiczna bojówka kościoła katolickiego zajmująca się inżynierią społeczną której zasługą jest powadzenie PIS to największy wróg Polski. Niejasne są powiązania tej organizacji z Rosją i Brazylijską sektą TRW. Plany https://mamadu.pl/145957,czym-jest-ordo-iuris-ta-koscielna-organizacja-grzebie-w-polskim-prawie#

 7. 7
  +3
  ~ Gość
  Środa, 28.10

  Brawo. Wreszcie ludzie otwierają oczy. Czas skończyć z bezprawiem i bandytyzmem. Zbyt długo to trwa. Ludzie mieli złamane kręgosłupy moralne przez te socjale, na szczęście MĄDRZEJĄ

 8. 8
  --3
  ~ Roześmiana
  Środa, 28.10

  A w sierpniu matki tych małolatów i one same, będą drapać w okna na Jaśminowej po 500+ hahaha. Cyrki

 9. 9
  +5
  ~ Do kole
  Środa, 28.10

  Twoja matka też mogła się kiedyś wysterylizować.

 10. 10
  +9
  ~ errtt
  Środa, 28.10

  Do kloe, widać, że twojej starej nie wyszła sterylizacja. Na pewno masz rozum po niej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.