Sobota, 28.11.2020, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Zgotowaliście kobietom piekło, ale tę wojnę przegracie". Elblążanki demonstrowały przed biurami posłów PiS

23.10.2020, 22:35:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Zgotowaliście kobietom piekło, ale tę wojnę przegracie". Elblążanki demonstrowały przed biurami posłów PiS

Elblążanki się wkurzyły. W piątek (23 października) wieczorem kilkaset osób wyszło na ulice Elbląga. Głośno protestowały przeciw wyrokowi upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego, który wprowadził w Polsce praktycznie całkowity zakaz aborcji. - Nie ma naszej zgody na łamanie praw człowieka i robienie z kobiet inkubatorów do rodzenia albo wręcz kostnic, tylko dlatego, że tak chcą panowie u władzy czy księża - przekonywały uczestniczki demonstracji.

Takiej reakcji elblążanek chyba nie spodziewały się nawet organizatorki akcji Czarny Spacer/Piekło Kobiet - Elbląski Strajk Kobiet. Co najmniej kilkaset osób wzięło udział w manifestacji, która odbyła się w piątek wieczór na ulicach Elbląga. Demonstrowały głównie młode dziewczyny, ale też matki, bacie, w towarzystwie ojców, mężów i znajomych, a także parlamentarzyści: Monika Falej (Lewica) i Jerzy Wcisła (KO). Wszyscy mówili jasno, że nie ma ich zgodny na zmuszanie kobiet do rodzenia nieuleczalnie chorych dzieci, do przechodzenia przez piekło.

Wstydzę się za Polskę. Od lat nie mieszkam w kraju, ale dziś jestem tutaj, bo szkoda mi kobiet, które tu mieszkają i będą musiały cierpieć. Kobiety tyle lat już walczą o swoje prawa, a teraz muszą od początku zaczynać tę walkę

- mówi pani Kasia, starsza uczestniczka manifestacji.

Chcemy wesprzeć nasze koleżanki. Przez to, co robi obecna władza, ich życie w tym kraju staje się coraz bardziej opresyjne pod każdym względem. Byłem wczoraj oburzony. Decyzja TK stawia Polskę na szarym końcu, jeśli chodzi o prawa kobiet. Wychodzi na to, że nawet w Iranie kobiety są traktowane lepiej niż u nas

- przekonywał Mateusz, młody elblążanin. 

Protest rozpoczął się na Placu Słowiańskim, gdzie przed biurem posła PiS Leonarda Krasulskiego zapalono znicze mające symbolizować pogrzeb praw kobiet w Polsce. Stamtąd uczestnicy manifestacji, pilnowani przez policję, przeszli na ul. Czerwonego Krzyża, tam znicze zapłonęły przed biurem posła Jerzego Wilka (PiS). Kolejnym przystankiem podczas "spaceru" była ulica Malborska i mieszkanie jednego z elbląskich parlamentarzystów PiS. Akcja zakończyła się na Starym Mieście, na placu przed katedrą. Uczestnicy manifestacji nie przebierali w słowach. Skandowali m.in. "Je... PiS" i "Moje ciało, moja sprawa". 

To jest wojna z kobietami. Zaczęło się wczoraj, 22 października, w czarny czwartek. Pseudotrybunauł Konstytucyjny zgotował piekło dla kobiet, zabrał im resztkę władzy nad ich ciałem. Zlikwidowano przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby . PiS-owsy sędziowie postanowili, że ten przepis jest niezgodny z Konstytucją. Chcemy im powiedzieć: Zgotowaliście kobietom piekło, ale są w tym kraju siły, które wam tego nie zapomną. Będą się organizować. Wy tę sprawę przegracie, właśnie na ulicy jak nie dziś to za rok, a na pewno za trzy lata. Wkrótce przyjdziemy wyrównać z wami rachunki i naprawić zło, które uczyniliście. Tą siłą będziemy my kobiety

- przekonywała Iza z Elbląskiego Strajku Kobiet.

Elblążanki nie zamierzają składać broni. Kolejną akcję zapowiedziały na sobotę (23 października).

Podobne protesty odbywały się dziś w wielu miastach Polski m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Łodzi, Szczecinie, Lublinie i Katowicach. Na ulice wyszli przeciwnicy zakazu aborcji i rządów PiS. To reakcja na wyrok upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie z nadania PiS stwierdzili niekonstytucyjność przepisów o możliwości przerywania ciąży z powodu nieodwracalnych wad płodu. To właściwie wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w naszym kraju i zanegowanie wypracowanego w latach 90. XX wieku kompromisu aborcyjnego.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (80)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Informer
  Piątek, 23.10

  gdzie nowak, rudnicki. Brawo p. Falej, jest Pani częściej z elblążanami, niż niby tubylcy z LSD. To nie była ideologia, lecz obrona prawa do decydowania o sobie. Tam powinien być Wróblewski, ale on odizolował się już całkowicie od młodych, starych i średnich.

 2. 2
  +27
  ~ Julia, geruzja i kk
  Piątek, 23.10

  Protest może być skuteczny jeżeli będzie solidarny i trwały - wzorem lata 80-te, nawet stan wojenny nie przeszkadzał. Jeżeli ma to być słomiany zapał, to szkoda emocji.

 3. 3
  +16
  ~ standaryzacja moralności
  Piątek, 23.10

  Informer - ty nie zadawaj takich pytań. Ci których wymieniasz są członkami gdy trzeba przykleić się do fotela i kasować. Wartość ich zasad nie trwa dłużej niż wirus w powietrzu. Moralność "przywódców" nie istnieje - jest na pokaz, na wybory. Schizofrenia społeczeństwa polega na tym, że lud narzeka a jednak tych samych wybiera.

 4. 4
  --21
  ~ SPRAWIEDLIWY
  Piątek, 23.10

  W rozumowaniu tych pań i panów protestujących, jest jedna idea .Dziecko ,które jest ich(podobno dzieci rodzą się z miłości)musi być,zdrowe,mądre,sprawne umysłowo i fizycznie - jeżeli nie spełnia w/w oczekiwań ,,rodziców,,to takie dziecko ZABIĆ !najlepiej jeszcze przed urodzeniem.Podobno 90% Polaków to zadeklarowani,wierzący chrześcijanie ,wypełniający przykazania BOGA -Najważniejsze ;5-Nie Zabijaj ! Czy to już koniec tego marnego świata? Kobieta współżyje z mężczyzną ,zostaje poczęte DZIECKO-NOWE LUDZKIE ŻYCIE ! A dalej co? Tchórzy przed problemami jakie stawia życie?Zabić owoc miłości ?A jak dorośnie i nie pójdzie na studia tylko skończy szkołę zawodową to co też ZABIĆ-,,Bo głupsze od innych,,?Ludzie jeżeli nie chcecie mieć dzieci to wasza sprawa ale nie bądżcie MORDERCAMI WŁASNYCH DZIECI

 5. 5
  +14
  ~ czyżby
  Piątek, 23.10

  o take Polskie walczylim !!!

 6. 6
  +35
  ~ Do SPRAWIEDLIWY
  Piątek, 23.10

  Czy Ty wiesz co to są wady letalne?! Tu nie chodzi o dzieci niepełnosprawne, a o istoty, które rodzą się z mózgami na wierzchu, jednym okiem pośrodku twarzy, rozszczepem kręgosłupa, bez rozwiniętych płuc albo w ogóle bez głowy i umierają w cierpieniu, bo mają rozwinięty układ nerwowy.

 7. 7
  +29
  ~ @sprawiedliwy
  Piątek, 23.10

  nie chodzi o to że głupsze, chodzi o to że niezdolne do samodzielnego życia teraz i w przyszłości. Dlaczego z takim umysłem zabierasz głos publicznie to obelga dla rodzaju ludzkiego.

 8. 8
  --18
  ~ opus
  Sobota, 24.10

  Były wybory to głosowaliscie na PO i PIS za 4 lata tez pojdziecie glosowac na PO i PIS. Były wybory to glosowaliscie na wróbla. Dobrze wam tak głupcy niech was teraz knebluja i dumaja. Teraz pozostaje wam nałożyć maskę na pysk i siedzieć cicho. Na dodatek juz wyznajecie faszyzm linczujac kazdego kto chodzi bez tej maseczki. Jak niegdys niemcy linczowali zydow.Macie swoją demokracje glupcy. Demokracja sprawdza sie tylko u swiadomych wyborców wy jestescie glupi i dwmokracja wam szkodzi. Dostaliscie demokratycznej obstrukcji.

 9. 9
  +6
  ~ kibic
  Sobota, 24.10

  Niech się wypowie najbystrzejszy elblążanin Mariusz Lewandowski To człowiek o wybitnym umyśle i zadziwiających poglądach

 10. 10
  --15
  ~ zdaniem prezesa
  Sobota, 24.10

  w nawet najcięższej ciąży najważniejsze jest żeby dziecko się urodziło, zostało ochrzczone i miało imię

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1247189044952