Czwartek, 6.08.2020, Imieniny: Slawa, Jakub, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Opozycja ma teraz wyraźnego lidera". Elbląska Platforma optymistycznie o przegranej Rafała Trzaskowskiego

13.07.2020, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Opozycja ma teraz wyraźnego lidera". Elbląska Platforma optymistycznie o przegranej Rafała Trzaskowskiego
Fot. Adrian Sajko

Głównym sukcesem tych wyborów, choć nie są przez nas wygrane, jest to, że wzbudziły one wiarę, że Polska może wrócić na drogę demokratycznych przemian, szacunku dla demokracji, instytucji demokratycznych, w tym także dla samorządu, wolności i proeuropejskości. Myślę, że ten nurt uda nam się wykorzystać w Polsce, że on nie zgaśnie i będzie zalążkiem odnowy demokratycznej w naszym kraju - mówił senator Jerzy Wcisła, podsumowując udział kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. 

Według nadal nieoficjalnych wyników Andrzej Duda pozostanie w Pałacu Prezydenckim na kolejną kadencję. Jak podała rano Państwowa Komisja Wyborcza, obecny prezydent zdobył 51,21 proc. głosów. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,79 proc. wyborców.
Przedstawiciele elbląskiej Platformy Obywatelskiej podsumowali dziś, 13 lipca, drugą turę wyborów prezydenckich i wynik kandydata opozycji. Jerzy Wcisła mówił, że Platforma przeanalizuje przyczyny porażki.

Wynik Rafała Trzaskowskiego trzeba uznać za wynik dobry. Nie jesteśmy jednak bezkrytyczni. Będziemy zastanawiali się, dlaczego nie wygrał tych wyborów. Wpływ na to miało wiele czynników. Jednym z ważniejszych, jest między innymi rola mediów publicznych, która w Polsce sprowadzona została do roli mediów partyjnych. Drugim czynnikiem było bezprzykładne zaangażowanie rządu w kampanię wyborczą, w moim odczuciu haniebne. Premier Polski jeździł po całym kraju i rozdawał tzw. promesy. Przypomnę, że te promesy nie istnieją jako akt prawny, przeszły przez Senat, ale jeszcze jest Sejm i prezydent, a do wczoraj nie było wiadomo, kto tym prezydentem będzie i czy podpisze tę ustawę. Premier rozdając te pieniądze, dokonał czegoś, co kwalifikuje go do tego, aby stanął przed Trybunałem Stanu i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości tak się stanie

- mówi Jerzy Wcisła. 

Senator przyznał również, że opozycja nie stanowiła jedności, jeśli chodzi o wyznaczenie swojego celu priorytetowego, którym powinna być obrona demokracji. - Każda partia ma prawo do walki o interesy swojego ugrupowania, ale myślę, że czas najwyższy, aby opozycja demokratyczna pomyślała o obronie demokracji, jako zadaniu nadrzędnym, a dopiero potem o swoich sprawach partyjnych - dodał.

Posłanka Elżbieta Gelert podkreślała, że wynik wyborów pokazał, jak bardzo podzieleni są Polacy, a zwycięzca wyborów powinien podjąć działania, aby stać się prezydentem wszystkich Polaków.

Zastanawiam się, jak zwycięzca będzie się teraz zachowywał. Nadal z taką agresją jak dotychczas, czy też jednak teraz będzie bardziej otwarty. Mam nadzieję, że przez następne lata, do kolejnych wyborów, będziemy świadkami tego, że ta przepaść między Polakami będzie zasypywana, że nie będzie tyle agresji i nienawiści, która dzieli Polaków

- dodała posłanka PO.

Przedstawiciele Platformy są zgodni, że Rafał Trzaskowski, dzięki udziałowi w wyborach wyrósł na jedengo z liderów opozycji. To zdaniem wiceprezydenta Elbląga Michała Missana dobra informacja również dla samorządów.

Opozycja ma dziś wyraźnego lidera. Jest nim Rafał Trzaskowski. Niezmiernie cieszę się z tego, że jest to samorządowiec, który będąc liderem opozycji, będzie pomagał innym samorządom. Chciałbym, aby te samorządy ze sobą współpracowały. Takim zalążkiem ruchu w obronie samorządów są te rachunki, które wystawiliśmy rządowi, bo ubytki w kasach samorządów są bardzo duże - w przypadku Elbląga to jest 100 mln zł. Wiele samorządów już wystawiło rachunki, kolejne je wystawią

- przekonuje Michał Missan.

Dziękowali również elblążanom za zaangażowanie i udział w wyborach. Przypomnijmy, w naszym mieście wygrał Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 57,37 proc. głosów. W niedzielnym głosowaniu na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę zagłosowało 42,63 proc.

Ponad 57 proc. głosów w Elblągu to jest wielki sukces. Z dumą patrzę na elblążan, że potrafią odróżnić propagandę od faktów

- mówił Jerzy Wcisła. 

- Niezmiernie się cieszę, że w Elblągu wygrał Rafał Trzaskowski. To wskazuje na to, że elblążanie czują, że on byłby lepszym prezydentem, dla mieszkańców, samorządu. Niestety stało się inaczej. Wygrał Andrzej Duda - dodał wiceprezydent Elbląga.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ vbnnn
  Poniedziałek, 13.07

  po co wy ich tak tu okazujecie bez przerwy, mam tego dosyc, nie czytam już was

 2. 2
  +34
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 13.07

  Ale bzdury!!!! Oni reprezentują inny stan świadomości?

 3. 3
  +21
  ~ iurek
  Poniedziałek, 13.07

  a dyrektorka lata do zdjęć a w szpitalu bajzel, ale co miesiąc bierze 23 tysiące pensji, wstyd

 4. 4
  +26
  ~ turban
  Poniedziałek, 13.07

  Być polakiem i głosować na PO to ogromny wstyd. Wasze 8 lat rządów to był zmarnowany czas i zastój. Wasza buta arogancja i pogarda dla wyborców PIS w rodzaju dzieciorobow,motłochu,patologii,ciemnogrodu odkryła wasze praedziwe oblicze. Byliscie jesteście i będziecie buffonami pelnymi nienawisci do polakow. I to jest właśnie powód waszej przegranej.

 5. 5
  --17
  ~ tywieszkto
  Poniedziałek, 13.07

  turban-a przypomnieć tobie "zdradzieckie mordy"twojego guru???????

 6. 6
  +12
  ~ jaelbląg
  Poniedziałek, 13.07

  Szkoda mi Elbląga. Mieszkańcy nie patrzą na to co dzieje się w mieście tylko dają się szczuć emocjami. Słabi ludzie to kiepskie elity. Jeśli Pis przeniesie sejmik wojewódzki lub jeszcze lepiej jakąś instytucję centralną do Elbląga będę na nich głosował dożywotnio mając w zadku spory ideologiczne.

 7. 7
  +16
  ~ jaaaaaaaaaaa
  Poniedziałek, 13.07

  optymistycznie o przegranej haaaaaaaaaa debile

 8. 8
  +24
  ~ toniemożliwe
  Poniedziałek, 13.07

  57 % elblążan głosowało m.in. za zaniechaniem budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Przekop ma stanowić okno na świat i szansę rozwoju dla Elbląga. Czyli większość moich bliższych i dalszych sąsiadów chce by Elbląg na długie lata stał się zaściankiem. Czy ja dobrze rozumiem? Na złość mamie odmrożę sobie uszy i nos !!!

 9. 9
  +16
  ~ e-g
  Poniedziałek, 13.07

  A temu ciągle brakuje 100 mln złotych.

 10. 10
  +14
  ~ mieszkaniec Elblaga
  Poniedziałek, 13.07

  Ale jaja , kolejne wybory uwalili i optymistycznie o ...... , Ci państwo odlecieli bardzo daleko , ale to już naprawdę łabędzi śpiew i niedługo zorientują się , że to już naprawdę koniec....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.