Poniedziałek, 25.01.2021, Imieniny: Tatiana, Pawel, Milosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Tarcza samorządowa nie wystarczy. "Premierze, oddaj 100 mln elblążanom"

26.06.2020, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tarcza samorządowa nie wystarczy. "Premierze, oddaj 100 mln elblążanom"
Fot.Ryszard Biel

Pan poseł Jerzy Wilk robi wielkie show, bo możemy dostać 5,9 mln złotych. Ja się pytam, kiedy dostaniemy 94 mln zł, czyli resztę z tego, co nam zabrano - prezydent Elbląga Witold Wróblewski bez entuzjazmu zareagował na informację, że elbląski samorząd może otrzymać 5,9 mln z Funduszu Inwestycji Samorządowych, uruchomionego przez rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

Dwa dni temu poseł PiS Jerzy Wilk i elbląscy radni PiS zorganizowali konferencję prasową, podczas której przekazali informacje na tematy rządowego wsparcia dla samorzadowów - dowiedzieliśmy się, że Elbląg z Funduszu może otrzymać nawet 5,9 mln zł. Panowie podpowiedzieli również, na co elbląski samorząd może przeznaczyć te pieniądze. Wśród wymienianych pomysłów były wkłady własne do inwestycji od dawna oczekiwanych, jak budowa żłobka na Zatorzu, basenu miejskiego przy ul. Spacerowej czy remont Szkoły Podstawowej nr 9.

Elbląscy włodarze od dłuższego już czasu alarmują w sprawie finansów miasta i podkreślają, że rząd PiS drenuje elbląski budżet. To z lokalnych funduszy idą pieniądze na pokrycie części rządowych obietnic, m.in. podwyżek dla nauczycieli. Z tego powodu budżet Elbląga skurczył się już o 100 mln zł, podkreślał Witold Wróblewski. Dlatego również wiadomość o tarczy dla samorządów przyjął bez hura optymizmu. W piątek, 26 czerwca, spotkał się w tej sprawie z dziennikarzami.

Byłem zdumiony informacjami przekazanymi podczas konferencji PiS. Rząd zabrał 100 mln zł, czyli około 1 tys. zł na mieszkańca. Teraz oznajmia, że odda po ok. 59 zł na elblążanina. Pytam więc, kiedy otrzymamy resztę, te 94 mln. Wolałbym, żeby poseł Wilk, wytłumaczył, gdzie są te pieniadze - mówił Witold Wróblewski.

- mówił Witold Wróblewski.

Prezydent przekonywał, że absurdalne są również podpowiedzi PiS dotyczące wydatkowania rządowego dofinansowania.

W tej konferencji brały udział osoby, które wcześniej pełniły funkcję prezydentów, wiceprezydentów miasta, powinni więc mieć przynajmniej podstawowe pojęcie co do kosztów takich inwestycji. Jeżeli mówią o żłobku, zmodernizowanym basenie czy szkole podstawowej, to ja się zgadzam, że to jest potrzebne, ale te inwestycje jak wstępnie oszacowano to koszt ok. 80 mln. Więc wystarczy elementarna wiedza, aby mieć świadomość, że za ok. 6 mln nie zrealizuje się inwestycji wartej 80 mln

- podkreślił Witold Wróblewski.

- Te pieniądze są niewystarczające, samo przedszkole ze żłobkiem, które chcemy wybudować na Zatorzu to koszt ok. 10 mln zł. 5,9 mln zł to oczywiście też są pieniądze, cieszymy się z nich, ale to jest kropla w morzu naszych potrzeb - dodał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Drugi wiceprezydent Michał Missan, aby skomentować sytuację, sięgnął do twórczości Kazika Staszewskiego, który w ostatnim czasie zdobył "popularność" również wśród polityków.

W 1993 roku Kazik Staszewski śpiewał "Wałęsa, oddaj moje 100 mln". Ja dziś był to sparafrazował: "Premierze, oddaj 100 mln elblążanom"

- podsumował Michał Missan.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --17
  ~ Jestem za
  Piątek, 26.06

  Jest nowa energia . Brawo MM

 2. 2
  +12
  ~ pawet t.
  Piątek, 26.06

  panowie do roboty a tak tylko narzekacie a sadełko rośnie . cha cha.

 3. 3
  +10
  ~ Anon
  Piątek, 26.06

  Missan jaki fifarafa się zrobił ;)

 4. 4
  +1
  ~ Co wy
  Piątek, 26.06

  ???????

 5. 5
  +8
  ~ Macie Talent
  Piątek, 26.06

  kiepskiej baletnicy, ale w tym przypadku balet byłby super komiczny

 6. 6
  +3
  ~ wicia
  Piątek, 26.06

  Tylko że te 100 milionów zł w 1993 roku / przed denominacją / mają się nijak do obecnej wartości. I pan Wałęsa "obiecał", a obecny rząd nie realizuje swoich zobowiązań. To tak na marginesie panie wiceprezydencie i to jest właśnie ta różnica.

 7. 7
  +16
  ~ Fa
  Piątek, 26.06

  Proszę spojrzeć na tych jegomości jak im pięknie brzuski rosną , jakie mają papuśne twarzyczki - rosną jak na drożdżach niebawem będą tylko maleńkie szparki w oczkach i nie będą nic widzieć. Przez kilka kadencji nic nie widzieli tylko rozdawali podwyżki i brali pożyczki. Od Dziwałtowskiego poprzez Słoninę, Nowaczyka aż do Wróblewskiego. Praktycznie sami swoi. Bizancjum rozbuchane wydatki - i malejące dochody. A teraz łola Boga - brzydki rząd nie daje 100 mln. Trwonicie pieniądze na prawo i lewo niebawem raz na całe lato kosicie trawniki bo kasy brak. Jak za komuny rząd ma to da . Oddłużenia nie będzie - przyjdzie komisarz i uporządkuje finanse. Najwyższa pora. Będzie bolało - ma boleć by następnym razem wiedzieć co zrobić z kartką wyborczą. Łyknęliście ciepło 20% tańsze to macie efekt

 8. 8
  +11
  ~ Hegemonka
  Piątek, 26.06

  ile by nie dostali, to i tak w błoto np. tzw. CUW-y

 9. 9
  +3
  ~ Picia micia.
  Piątek, 26.06

  Wicia to jest mistrz, łun wszystko wie, no pomni nawet wałęsowe 100 milionów, a zabył o ostatnich decyzjach rządu zabierających samorządom kasę. A ja juże kciał Wicię na prezydenta zgłosić, bo łun tak często godo o naszych sprawach jakby na nich się znał, a tu kicha dał odwłoka o starych, sprzed denominacji, 100 milionach pomni o najnowszej kradzieży juże nie. Znaczy cóś mu pamięć szwankuje, czy to aby nie demencja ?. No i tak Wicia wieczny krytykant odpadł z peletonu i już nie dotrze do mety wiedzy i rozumienia spraw miasta.

 10. 10
  +8
  ~ Mayk
  Piątek, 26.06

  Pokomunistycznego Elblągowi widać z ankiety ani złotówki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0162048339844