Środa, 5.08.2020, Imieniny: Oswald, Emil, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: "Bez uroczystego pożegnania i uścisków dłoni". Zakończenie roku dla maturzystów już w piątek

22.04.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: "Bez uroczystego pożegnania i uścisków dłoni". Zakończenie roku dla maturzystów już w piątek
Zakończenie roku dla maturzystów w ZST w Elblągu w 2019 r. W tym roku w większości szkół odbędzie się zdalnie.

24 kwietnia maturzyści oficjalnie kończą rok szkolny. Epidemia koronawirusa sprawiła, że mogą zapomnieć o uroczystym wręczaniu świadectw i podsumowaniu jednego z ważniejszych etapów edukacji. Jak z tą sytuacją poradzą sobie elbląskie szkoły? Sprawdziliśmy.

Z powodu koronawirusa, od 12 marca, wszystkie placówki oświatowe są zamknięte, a od 25 marca nauczanie odbywa się zdalnie. - Pod koniec tygodnia ogłosimy co dalej ze szkołami. Wydaje się, że na chwilę obecną raczej będzie decyzja o kolejnym przedłużeniu zamknięcia szkół działających w formie tradycyjnej, natomiast, czy uda się, żeby uczniowie wrócili do szkół przed zakończeniem zajęć dydaktycznych? Możliwe. To oczywiście zależy od tego, co będzie dalej działo się z epidemią - zapowiedział wczoraj (21 kwietnia) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, informuje PAP.

Wszystko wskazuje na to, że uczniowie do szkół wrócą dopiero po wakacjach. Tymczasem przed szkołami kolejny sprawdzian - zakończenie roku maturzystów, które wypada w ten piątek. W Elblągu tego dnia, jeden z ważniejszych etapów edukacji, kończy 958 uczniów placówek publicznych. Jak pożegnają się ze szkołą?

Zakończenie roku szkolnego będzie zdalne. Wychowawcy i ja pożegnamy uczniów i rodziców poprzez platformy do nauki on-line, dziennik elektroniczny. Nie ukrywam, że czekamy na to, aż będziemy mogli zorganizować uroczyste wręczenie świadectw z udziałem młodzieży. Kiedy i czy w ogóle to będzie możliwe? Tego na razie nie wie nikt. Być może taka okazja będzie podczas matur. Mamy możliwość zorganizować zakończenie roku na sali gimnastycznej, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, więc bez uścisków dłoni i rozstawiając uczniów co 2 mery. Jednak na razie terminów matur też nie znamy

- mówi Beata Orzech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. 

Co ze świadectwami? W jaki sposób uczniowie klas maturalnych elbląskich szkół będą mogli je odebrać? W większości szkołach będą mogli to zrobić osobiście, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii koronawirusa i nie w jednym czasie. - Świadectwa będą wydrukowane na piątek i do odebrania w sekretariacie szkoły. Nie spodziewamy się jakichś tłumów. Myślę, że generalnie uczniom jeszcze w tej chwili nie będą potrzebne. Jednak osoby, które będą chciały odebrać świadectwo, mogą to zrobić. Oczywiście z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, więc maseczka na twarzy musi być i po wcześniejszym umówieniu się na konkretny termin - dodaje dyrektor "trójki".

Niektóre szkoły planują zorganizować namiastkę uroczystego zakończenia roku szkolnego. Wręczanie świadectw uczniom, podzielonym na kilkuosobowe grupy również stosując się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa. 

O uroczystym zakończeniu roku szkolnego nie ma mowy. Każdy uczeń dostęp do swoich ocen na zakończenie ma w dzienniku elektronicznym. Wydrukowanie świadectw to też nie problem, ale zastanawiamy się nad ich dystrybucją. Mamy duży hol. Chcielibyśmy zapraszać tam uczniów, sukcesywnie, w kilkuosobowych grupach, po odbiór świadectw. Taki jest pomysł. Wszyscy zainteresowani muszą jednak zaakceptować to rozwiązanie

- mówi Mariusz Bachanek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu.

Chciałabym w jakiś sposób, mimo wszystko, podkreślić uroczysty charakter tego zakończenia roku. Również zastanawiam się nad tym, czy nie zapraszać uczniów do szkoły, w niewielkich, kilkuosobowych grupach na wręczenie świadectw. Na pewno nad tym pomysłem pochylimy się dziś, podczas rady klasyfikacyjnej

- dodaje Marzena Bielecka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Ten rok szkolny jest niepodobny do innych. Tegoroczni maturzyści, będą więc musieli jeszcze wrócić do szkół, na egzamin maturalny, który normalnie mieliby już za sobą. Ze względu na epidemię koronawirusa terminy egzaminów ósmoklasisty i maturalny zostały przełożone, a nowe terminy mają być podane co najmniej na trzy tygodnie przed ich przeprowadzeniem. Na razie ich nie znamy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ sepuku
  Czwartek, 23.04

  I jak to pochylanie w I LO się skończyło?

 2. 2
  0
  ~ pochylajcie się
  Czwartek, 23.04

  ~sepuku - efekt pochylania się kobiety zobaczymy po 9 miesiącach. Metoda z pochylaniem się jest naturalna wśród polityków a skoro korzysta z niej dyrektor szkoły, to znaczy że chce być trendi i nie ma nic do powiedzenia. Wracając do metody przez pochylanie - naturalna, biologiczna metoda dająca satysfakcję całej Radzie Pedagogicznej przez całą klasyfikację i chwilę "po". Abiturienci - wy się jeszcze nie pochylajcie. No, może nie wszyscy. Są inne satysfakcjonujące metody.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.