Środa, 3.06.2020, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pierwsza sesja on-line w Elblągu. Obrady odbyły się bez wychodzenia radnych z domu

09.04.2020, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsza sesja on-line w Elblągu. Obrady odbyły się bez wychodzenia radnych z domu
fot. UM Elbląg

W czwartek, 9 kwietnia, odbyła się sesja nadzwyczajna. Po raz pierwszy elbląscy radni nie spotkali się w sali sesyjnej, ale łączyli się on-line z domów. Ze względów bezpieczeństwa posiedzenie miało formę wideokonferencji. 

Mimo początkowych trudności technicznych sesja odbyła się sprawnie. Radni przyjęli między innymi zmiany w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozy Finansowej Elbląga oraz nowy skład niektórych komisji rady, a także wybrali Roberta Turleja jako członka rady społecznej Szpitala Miejskiego w Elblągu - to zmiany związane z zamianą miejsc w radzie (przeczytasz o tym tutaj).

Tematem głównym był sytuacja Elbląga związana z pandemią koronawirusa. Informację w tej sprawie przekazał radnym prezydent Elbląga. Witold Wróblewski przekazał dobre wiadomości o liczbie wyzdrowień. - Jak wiemy, do tej pory 14 elblążan było zarażonych koronawirusem. Mam dobre wieści, 9 elblążan już wyzdrowiało. Obecnie mamy 5 osób zarażonych koronawirusem. Spada nam również liczba osób w kwarantannie. Dziś to 32 osoby. W szpitalu mamy 9 pacjentów, w tym 7 z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem, nie wszyscy są to pacjenci z naszego miasta - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Prezydent mówił również o działaniach, które w związku epidemią koronawirusa, samorząd podjął do tej chwili. Chodzi między innymi o elbląski pakiet pomocowy dla przedsiębiorców (więcej na ten temat tutaj), wsparcie dla seniorów, funkcjonowanie służb miejskich, a także pozyskanie dofinansowania zakupu laptopów i słuchawek dla szkół.

Przygotowaliśmy miejsca do kwarantanny. Z bursy przy ul. Agrykola skorzystało już 11 osób, w bursie na ul. Wapiennej była 1 osoba. Bursę na ul. Pułaskiego przeznaczyliśmy na ewentualne potrzeby pracowników szpitali. Aktualnie obydwa szpitale radzą sobie w swoich zasobach. Bursa na ul. Zamkowej została przeznaczona dla osób bezdomnych. Do izolacji chorych przygotowana jest również bursa przy ul. Komeńskiego. Dodatkowo mamy zabezpieczonych 60 łóżek z zasobów PCK. Bardzo duży nacisk kładziemy przede wszystkim na zabezpieczenie wszystkich osób, które bezpośrednio uczestniczą w walce z koronawirusem, głównie w tzw. środki ochrony osobistej. Uruchomiliśmy rezerwę kryzysową na zakup sprzętu ochronnego i środków dezynfekcyjnych. Zakupiliśmy ok. 15 tysięcy maseczek ochronnych, 4 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, ok. 25 tys. sztuk rękawiczek ochronnych, 212 kombinezonów, 30 sztuk gogli i okularów, 360 szt. artykułów sanitarnych, 660 przyłbic ochronnych. Do tej pory wydaliśmy na te cele ok. 144 tys. zł

- wyliczał prezydent.

Przystąpiliśmy również do akcji Maseczki dla Polski z prośbą o pozyskanie, zgodnie z przelicznikiem, ok. 104 tys. maseczek wielokrotnego użytku dla mieszkańców Elbląga. Czekamy na informację w tej sprawie, dodał Witold Wróblewski.

O sytuacji w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II mówiła również radna Małgorzata Adamowicz (KO).

Spotkaliśmy się z czymś, co oglądaliśmy na filmach, nie podejrzewaliśmy, że kiedyś przyjdzie do nas taki wirus, który będzie tak bardzo zjadliwy, zaraźliwy. My jako szpital również się z tym musieliśmy zmierzyć. Mamy w tej chwili 7 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem. Oby ich było mało. Pracy mamy dużo i to pracy z pacjentem, ale również trochę nad sobą. Pracownicy ochrony zdrowia mierzą się z czymś bardzo ważnym, nie do końca przygotowania na to, jeśli chodzi o środki ochrony indywidualnej. Mają wielki stres. To są ludzie, którzy na pierwszej linii frontu muszą zmierzyć się z tym wirusem i jestem im za to wdzięczna. Jednocześnie to, co się dzieje wokół nas przechodzi nasze pojęcie. Mamy wiele propozycji wsparcia. Firmy, osoby indywidualne, grupy wspierają nas w każdej dziedzinie, zarówno w sprzętowej, finansowej, jak i rzeczowej. Coraz częściej cisną mi się łzy do oczu. To wsparcie jest niesamowite. Dziękujemy wszystkim darczyńcom

- mówił Małgorzata Adamowicz, radna Koalicji Obywatelskiej, rzecznik prasowy szpitala miejskiego.

Radni podziękowali pracownikom służby zdrowia, sklepów, aptek, funkcjonariuszom, wolontariuszom, wszystkim tym, którzy nadal pracują i pomagają w walce z koronawirusem. 

Każdego dnia docierają do nas komunikaty dotyczące kolejnych zachorowań, kolejnych konsekwencji trwającej pandemii. W tych trudnych chwilach optymizmem napawa fakt, że jako społeczność elbląska zdaliśmy egzamin z solidarności i wzajemnego wsparcia

- dodał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Wyjątkowo radni PiS, podziękowali również prezydentowi i służbom miejskim za podejmowane działania, oraz podkreślali, że na froncie walki z koronawirusem radni powinni działać wspólnie bez podziałów na kluby.
 

Elbląg wychodzi obronną ręką z walki z pandemią, dzięki działaniom pracowników służby zdrowia, instytucji, wolontariuszom, którzy podjęli wyzwanie. Elbląg broni się dzielnie również dzięki działaniom prezydenta. Z uznaniem odnosimy się do działań na rzecz przedsiębiorców, walki sanitarnej. Deklarujemy chęć wszelkiej współpracy, tu nie może być podziału na żadne kluby. Musimy być radą w całości i współpracować z prezydentem takie są wymogi chwili

- podkreślał Marek Pruszak.

Kolejna sesja rady miejskiej odbędzie się 23 kwietnia. 

Jak wyglądały obrady on-line, zobaczysz tutaj.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 12 )


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Kevin
  Czwartek, 09.04

  Rada sama w domu!

 2. 2
  +1
  ~ erazm
  Piątek, 10.04

  śmiech na sali

 3. 3
  +3
  ~ wszyscy równi
  Piątek, 10.04

  A Antek i Witek jeszcze nie zostali ukarani za włóczenie się po cmentarzu wbrew "prawu". Zły przykład i hipokryzja w kontekście pochwały dla przestrzegania zasad obrony i ochrony przed wirusem.

 4. 4
  0
  ~ Brygada Acapulco!
  Sobota, 11.04

  Ekipa z jeepa!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.