Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

DPS w Tolkmicku objęty kwarantanną (aktualizacja testy wyszły ujemne))

20.03.2020, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
 DPS w Tolkmicku objęty kwarantanną (aktualizacja testy wyszły ujemne))

Reakcje elblążan na informacje o koronawirusie są różne. Jedni są przerażeni, inni ostrożni,  i zamykają się w domach, jeszcze inni zachowują się tak, jakby uważali,  że pandemia ich nie dotyczy.  Jak bardzo nie będziemy  zaprzeczać  rzeczywistości, nie zmienia to faktu, że  koronawirus w Elblągu jest.


Specjaliści zalecają dwie podstawowe postawy – zachowanie higieny i izolację. Przy czym izolacja wysuwa się na prowadzenie. Dobrowolna kwarantanna ma  zahamować  rozprzestrzenianie się wirusa. Podejmując  działania musimy pamiętać, że dzisiaj nie ma jeszcze skutecznego środka, który może unicestwić lub chociaż powstrzymać jego rozwój.


Jedną z reakcji  człowieka w obliczu zagrożenia jest zaprzeczenie. Niestety nie chroni ono jednak przed tym zagrożeniem. Nie bez powodu zwykli  ludzie, specjaliści oraz przedstawiciele rządu apelują do Polaków o zachowanie szczególnej ostrożności i możliwie jak najmniejsze kontakty z innymi ludźmi.


Dwa tygodnie temu do szpitala zakaźnego w Ostródzie trafiły pierwsze osoby z Elbląga. O ile, dzięki prawidłowej reakcji i zachowaniu wszelkich środków ostrożności, elblążanki nie zaraziły nikogo, to o pozostałych pacjentach pochodzących z Elbląga tego powiedzieć już nie można. Kolejni zarażeni, zanim trafili do szpitala zakaźnego, nieświadomie mogli zarazić nieokreśloną liczbę elblążan.

Wiem, że ci żołnierze co teraz są w Ostródzie, m.in. robili zakupy  w Biedronce

– mówi osoba chcąca zachować anonimowość.


Dzisiaj do opinii publicznej trafiła informacja o kolejnej osobie zarażonej. Tym razem  jest nią pracownica Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku. Wprawdzie placówka została objęta kwarantanną, jednak problem nie dotyczy tylko pracowników i pensjonariuszy DPS-u.

Chora, to żona pracownika naszego zakładu. Jak się okazało, że jest zarażona, dyrektor kazał pracownikowi wracać do domu, a szatnia, w której się przebierał została zdezynfekowana. Tylko czy to coś da? Miał przecież z nami kontakt. Jak  też jest zarażony, to może nas też zaraził

– zastanawia się pracownik jednej z elbląskich firm.


Jak na razie wirus jest sprytniejszy od ludzi, rozprzestrzenia się szybko i podstępnie. I choć cieszą informacje, że w wielu przypadkach choroba przebiega łagodnie, a  w stosunku do innych krajów w Polsce zachorowało jak dotąd 425 osób (w tym 17 w naszym województwie), to pandemia nie zakończy się z dnia na dzień . Dostrzega to zwłaszcza  minister zdrowia, Łukasz Szumowski, który podczas dzisiejszej (20.03) popołudniowej konferencji prasowej dziennikarzy z członkami rządu powiedział:

Szanowni Państwo, my będziemy mieli w najbliższych dniach 1000, 2000 chorych. W ciągu kilkunastu dni to może być 10 000. Mówienie o efektach kiedy to się skończy jest tak naprawdę nieupoważnione i myślę, że jest po prostu całkowitym gdybaniem. My się przygotowujemy na te wysokie liczby, na to, co nas czeka w najbliższych dniach,  w najbliższym tygodniu, dwóch, gdzie tych pacjentów będzie bardzo, bardzo dużo.


Czas poważnie potraktować  ogłoszony stan epidemii i wprowadzić w życie zalecenia nawet, gdy ograniczają naszą swobodę, do której tak jesteśmy przyzwyczajeni. Niech mycie i dezynfekcja rąk, unikanie skupisk ludzkich i zakładanie maseczek w kontaktach z innymi stanie się naszą codzienną rutyną, która może uchronić nas przed chorobą i być może uratować komuś życie.

 

----------------- aktualizacja ----------------- 22-03-2020

Z uzyskanych informacji wynika, że badania pracowników i pensjonariuszy DPS w Tolkmicku napawają optymizmem - żaden z nich nie jest zarażony. Pozostaje mieć nadzieję, że bliscy zakażonej pracownicy również oparli się wirusowi. Na wyniki muszą jeszcze poczekać.

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Kontaktowy
  Piątek, 20.03

  Ta i przez cały tydzień listonosz miał kontakt z osobą zarazona oraz z wszystkimi ludźmi ze swojego rejonu a także z innymi pracownikami, poczty, którzy również mieli kontakt z mieszkańcami rejonów. I co?wszyscy dalej pracują bez kwarantanny (nie licząc tamtego listonosza) Teraz tylko patrzeć jak po kolei będą przypadki....

 2. 2
  +11
  ~ Wszystka Zaraza Rozniesiona
  Piątek, 20.03

  Komunikacja miejska wozi lekarzy,pielęgniarki,listonoszy,wojsko,policję ectra

 3. 3
  +5
  ~ Tadd
  Sobota, 21.03

  Specjaliści zalecają dwie podstawowe postawy – zachowanie higieny i izolację. Przy czym izolacja wysuwa się na prowadzenie. A prezes narodu przed chwilą w RMF twierdzi, że chodzenie do kościólka - jak najbardziej...

 4. 4
  +3
  ~ Nie moim
  Sobota, 21.03

  Moja rodzina wali na te BAGNA.

 5. 5
  +1
  ~ Zenada
  Sobota, 21.03

  Zakładanie maseczek? A skąd je brać jak nawet szpitale nie mają Pojawiają się hieny sprzedające za 30- kilkustowek

 6. 6
  0
  ~ robot
  Sobota, 21.03

  już 20 !

 7. 7
  +4
  ~ Tsaa
  Sobota, 21.03

  Co do postaw ludzi... (NIE)Pozdrawiam 2 DEBILI jadących autobusem nr 7, którzy celowo kaszleli na wszystkich wsiadających i wysiadających. Debile.

 8. 8
  0
  ~ Elka
  Niedziela, 22.03

  Odbierać pocztę tylko do godz 14. Sama się przekonałam. To już działa tydzień więc jak można odebrać przesyłkę polecona pracujac😂

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3871178627014