Wtorek, 7.07.2020, Imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Strażacy rzadziej wyjeżdżali do pożarów. Na koncie mają setki innych interwencji

05.02.2020, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Strażacy rzadziej wyjeżdżali do pożarów. Na koncie mają setki innych interwencji
Fot.Ryszard Biel

Strażacy, w minionym roku, interweniowali niemal 2 tysiące razy w Elblągu i powiecie elbląskim. Ponad 570 razy wyjeżdżali do pożarów. Niestety niemal dziesięć procent wszystkich wezwań to były fałszywe alarmy.

Dziś, 5 lutego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu podsumowała działalność w 2019 roku. Uroczysta narada z tej okazji, z udziałem zaproszonych gości - parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów wojewódzkich i lokalnych, odbyła się w strażnicy przy ul. Bema.

W ciągu dwunastu miesięcy elbląscy strażacy interweniowali dokładnie 1994 razy, to nieznanie mniej niż w roku poprzednim - wtedy wyjazdów było 2011.

Ilość pożarów, w porównaniu z rokiem 2018, spadła o 98 interwencji, czyli ponad 14 proc. W 2019 były 573 pożary małe, 11 średnich i 2 duże. Nie odnotowaliśmy żadnego pożaru bardzo dużego. Jednocześnie o ok. 5 proc. wzrosła ilość interwencji w przypadku zagrożeń miejscowych (1208) i 17,6 proc. fałszywych alarmów (200). Należy zaznaczyć, że dla 84,7 proc. zdarzeń czas dojazdu wyniósł do 15 minut

- mówił st. kpt. Łukasz Kochan, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

W 2019 roku strażacy najczęściej interweniowali w samym Elblągu. W mieście odnotowano 1099 zdarzeń, to stanowi 55,1 proc. wszystkich interwencji. Na drugim miejscu znalazła się gmina Pasłęk z 235 interwencjami.

Nadal, szczególnie w sezonie grzewczym, straż pożarna często otrzymuje wezwania dotyczące tlenku węgla.

W 2019 roku łączna liczba interwencji związana z tlenkiem węgla wyniosła 71, a w 2018 roku było ich 99. Tym razem 54 interwencje dotyczyły Elbląga, w 2018 były 73 wyjazdy. Jest poprawa. Te statystyki podajemy co rok, co rok mówimy o tlenku węgla, bo to nadal jest ogromne zagrożenie

- podkreślał komendant Kochan.

Ubiegły rok dla elbląskich strażaków był wyjątkowy. Po latach oczekiwań ruszyła budowa nowej komendy przy ul. Łęczyckiej. Pierwszy etap inwestycji już się zakończył. Niebawem ruszy kolejny. Przeprowadzka planowana jest na 2020 rok.

Dzisiejsze podsumowanie roku było okazją również do pożegnania strażaków, którzy przeszli na emeryturę podziękowania przyjaciołom elbląskiej komendy.

Elbląska komenda to dwie jednostki ratowniczo-gaśnicze w funkcjonujące w Elblągu i jednostka w Pasłęku. Działają tu również: grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego i grupa ratownictwa wodno-nurkowego. Obecnie załogę komendy stanowi 161 funkcjonariuszy i 3 pracowników korpusu służby cywilnej. Budżet komendy w 2019 roku wyniósł 25 305 187 zł, z tego ponad 11 mln zł to wydatki inwestycyjne.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / PSP odprawa roczna ( zdjęć 52 )
Dodano: 2020-02-05 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Nie przywiezli
  Środa, 05.02

  Tyłu przyjechali z olsztyna a nowego sprzętu i pojazdów nie przywieźli. WSTYD.

 2. 2
  +3
  ~ Zdjęcia
  Środa, 05.02

  A po jaki tylu tych w garniturach a strażaków kilku. Jak zwykle na imprezie krocie.

 3. 3
  +3
  ~ sikają rzadziej
  Czwartek, 06.02

  To wygląda na jakieś spotkanie partyjne pis. No i antoś z sikawką się załapał. Strażacy, to bystrzaki - spotykają się w ciasnym pomieszczeniu i mogą zawsze powiedzieć, że "była pełna sala". Tylko żal, że nie było kozła i czerepaka.

 4. 4
  +1
  ~ paranojka
  Czwartek, 06.02

  i znów odznaczenia a później popijawka a co tam. a tak to wyjeżdzają po dwa wozy strażackie do stłuczki, a do skaczącego z mostu gostka to jechało 5 wozów strażackich, to chore

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.