Wtorek, 4.08.2020, Imieniny: Dominika, Jan, Protazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Po tragedii w Chojnicach trwają kontrole hospicjów. Strażacy pojawili się również w elbląskim

14.01.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Po tragedii w Chojnicach trwają kontrole hospicjów. Strażacy pojawili się również w elbląskim
Fot. hospicjum elbląskie

Po tragedii, do której doszło w hospicjum w Chojnicach, pada pytanie, jak wygląda zabezpieczenie przeciwpożarowe w innych tego typu obiektach. W wielu przeprowadzono już kontrole. Jak sytuacja wygląda w Elblągu?

Cztery osoby zmarły, a 24 trafiły do szpitala w wyniku pożaru, do którego doszło w nocy z 5 na 6 stycznia w hospicjum w Chojnicach. Jak wynika z medialnych informacji, straż pożarna na miejsce dotarła kilka minut po zdarzeniu, jednak miała problem z dostaniem się do środka. Strażacy musieli wyważać drzwi, gdyż wszystkie były pozamykane.

Po tragedii przyszła refleksja nad zabezpieczeniem przeciwpożarowym innych tego typu instytucji. W niektórych miastach Polski hospicja sprawdzane są pod tym kątem. W minionym tygodniu strażacy pojawili się również w Hospicjum Elbląskim im. Aleksandry Gabrysiak, gdzie przeprowadzili m.in. próbną ewakuację.

Dziękujemy naszym wspaniałym strażakom z Komendy Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu za wizytę, podczas której dokonali rozpoznania obiektu, sprawdzili drogi pożarowe oraz przeprowadzili szkolenie z zakresu ewakuacji i ochrony przeciwpożarowej w budynkach użyteczności publicznej. Dziękujemy, że dbacie o nas

- taki wpis hospicjum zamieściło na swoim fanpage'u na FB.

To nie była szczegółowa kontrola. Te przeprowadzone są systematycznie w hospicjach i podobnych obiektach w Elblągu. Tym razem przeprowadziliśmy ćwiczenia. Z jednej strony przypomnieliśmy personelowi i użytkownikom obiektu te podstawowe informacje dotycząc bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Z drugiej strony my mieliśmy okazję przypomnieć sobie ten obiekt, sprawdzić drogi dojazdowe, oznakowanie wyjść i kierunków ewakuacji czy układ pomieszczeń. To podstawy. Podczas tych ćwiczeń żadnych uchybień nie stwierdzono

- mówi st. kpt. Paweł Raczewski, kierownik sekcji kontrolno-rozpoznawczej Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

Najważniejsze, jak podkreśla st. kpt. Paweł Raczewski, jest to, żeby zasady bezpieczeństwa stosować w życiu codziennym, a nie tylko jak przyjadą strażacy. Można na potrzeby ćwiczeń zrobić jakąś szopkę, a później i tak robić swoje. Wydaje mi się, że dyrekcja naszego hospicjum podchodzi do tego prawidłowo, tak, żeby zapewnić realne bezpieczeństwo. Zresztą sam budynek jest w miarę nowy, spełniający obowiązujące przepisy przeciwpożarowe.

Przypomnijmy. Rok temu do podobnej tragedii doszło w escape roomie w Koszalinie. Pięć 15-latek zginęło wówczas w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a 25-letni pracownik z poparzeniami trafił do szpitala. Wtedy wyniku kontroli, które przeprowadzono w podobnych miejscach w całym kraju, zamknięto kilka escape roomów.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Monia
  Wtorek, 14.01

  W DPS na Toruńskiej sprawdźcie czy są czujniki. Polecam też sprawdzić kuchnię zero czujników jakby się coś paliło to będzie tragedia

 2. 2
  +1
  ~ Nie tędy droga.
  Wtorek, 14.01

  U nas po każdej tragedii nakazywane są kontrole dotyczące danego charakteru zdarzenia. Tak było po pożarze w labiryncie escape room, albo po zawaleniu się dachu hali w Katowicach czy też wypadku busa pod Łodzią przewożącego nadmierną liczbę pasażerów. A nie stworzono prawa jednoznacznie nakazującego stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, a w przypadku stwierdzenia ich braku egzekwowanie naprawdę drastycznych kar. Przykładowo w wielu państwach europejskich strażacy nie kontrolują przygotowania ppoż w obiekcie, bo prawo jednoznacznie nakłada ten obowiązek na właściciela. W przypadku pożaru i stwierdzenia uchybień to właśnie ten właściciel ponosi wszystkie konsekwencje, w tym koszty akcji ratowniczej, leczenia poszkodowanych oraz odszkodowań z tytułu śmierci osób wskutek takiego zdarzenia. A u nas wciąż każdy robi co chce i jak chce, a gdy nastąpi jakiś konkretny wypadek winnych szuka się wśród strażaków, policjantów, inspekcji budowlanej czy sanitarnej albo weterynaryjnej.

 3. 3
  --1
  ~ Sławek
  Wtorek, 14.01

  Wozem drabiniastym na kontrolę ???????????

 4. 4
  --1
  ~ Spec. BHP
  Wtorek, 14.01

  Zainstalowanie czujników pożarowych powinno być obowiązkowe we wszystkich obiektach użyteczności publicznej. Pani dyrektor hospicjum w Chojnicach powiedziała, że ze względu na oszczędności nie zainstalowała, bo nie ma takiego obowiązku. Na koncie hospicjum było +1,5 mln zł. Wg mnie bylibyśmy bezpieczniejsi, gdybyśmy wszyscy zainstalowali w naszych prywatnych domach i mieszkaniach. Gdy nie zainstaluję, w razie pożaru, dlaczego przez moją głupotę i niewielką oszczędność mają cierpieć moi sąsiedzi a szczególnie ich dzieci. Mieszkałam na III piętrze w bloku, gdzie na I piętrze wybuchł piecyk gazowy. Uległam zaczadzeniu. Spłonęło całe mieszkanie i zmarło dziecko, które uległo śmiertelnemu zaczadzeniu (było z wizytą w mieszkaniu na IV piętrze) i mężczyzna, najemca mieszkania, gdzie wybuchł pożar. 31.01.2020 minie 29 lat od tego pożaru, a ja nie mogę zapomnieć. Czujniki powinni być wszędzie, gdzie potrzeba!!!!!

 5. 5
  0
  ~ Skapstwo
  Wtorek, 14.01

  To jest Tak jak żal wydać kilka złoty na czujniki tlenku węgla lub inne. Na Zycie ludzkie nie ma ceny lecz do ludzi to nie dociera .

 6. 6
  0
  ~ To jest tak
  Wtorek, 14.01

  Ludzie siedzący na stołkach tzw z zawodu dyrektor mają w D, liczy się tylko pensyjka na koncie i mamy efekty. Odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach. TULE W TEMACIE.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.