Niedziela, 20.09.2020, Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

„Korzystanie z tej ulicy i ciągów pieszych jest co najmniej utrudnione. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień”

07.01.2020, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Korzystanie z tej ulicy i ciągów pieszych jest co najmniej utrudnione. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień”
Fot. Ryszard Biel
Radny Paweł Kowszyński stwierdził, że trakcie robót związanych z realizacją inwestycji „Osiedle Sadowa”, zniszczeniu uległa ulica i chodnik na odcinku ok. 200 metrów. - Osiadła i częściowo zapadła się ul. Sadowa w obrębie realizowanej inwestycji oraz uległo zapchaniu odwodnienie burzowe – wymieniał.
 
- W efekcie po stronie realizowanej inwestycji nie ma chodnika, a ten z drugiej ulicy uległ częściowemu uszkodzeniu i zapadnięciu. Natomiast sama droga przypomina bardziej plac budowy niżeli miejską ulicę. Stojąca woda i błoto na ulicy Sadowej i na ciągach pieszych w jej bezpośrednim otoczeniu jest powodem frustracji mieszkańców, pieszych i zmotoryzowanych, rodziców i dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej ne 16 znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji – dodał.
 
Mieszkańcy zwrócili się do radnego z prośbą o interwencję. - Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, a po opadach deszczu staje się nieznośna. Zbierająca się woda i błoto są rozchlapywane przez samochody pokonujące ten odcinek ulicy, a piesi odcinek ten pokonują niczym grę komputerową uważnie obserwując brnące pojazdy rozchlapujące błoto na ciągi piesze i nierzadko pieszych – podkreślił Paweł Kowszyński.
 
 
W uznaniu mieszkańców taki stan rzeczy jest niedopuszczalny, zwłaszcza, ze ulica ta oraz ciągi piesze są jedyną drogą do szkoły Podstawowej nr 16 oraz do głównej w tym obszarze arterii komunikacyjnej, którą jest ul. Grunwaldzka. Obecny stan uniemożliwia bezpieczne i komfortowe korzystanie z tego odcinka ul. Sadowej nie tylko osobom starszym oraz niepełnosprawnym, ale każdemu użytkownikowi
 
– uzasadniał radny.
 
Paweł Kowszyński poprosił Witolda Wróblewskiego o zapoznanie się z tym problemem i podjęcie działań. Jak na to zareagował Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak? - Na etapie rozpoczęcia prac związanych z budową osiedla mieszkaniowego przy ul. Sadowej została z Inwestorem zawarta tzw. umowa drogowa określająca warunki korzystania z dróg dojazdowych w trakcie budowy osiedla, a także ustalająca zobowiązania Inwestora wynikające z wpływu realizowanej inwestycji niedrogowej na istniejący układ drogowy – wyjaśniał Janusz Nowak.
 
 
Zgodnie z zapisami umowy drogowej Inwestor zobowiązany był do opracowania dokumentacji projektowej i wybudowania sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach al. Grunwaldzkiej z ul. Komeńskiego i z ul. Sadową oraz wykonania na swój koszt prac drogowych polegających na budowie nowego chodnika na odcinku ul. Sadowej po stronie zachodniej od al. Grunwaldzkiej do ul. Willowej oraz nowej nawierzchni bitumicznej jezdni ul. Sadowej na tym samym odcinku
 
– tłumaczył Wiceprezydent Elbląga.
 
Na styczeń 2020 r. zaplanowane testy i uruchomienie sygnalizacji świetlnej, a prace drogowe zostaną wykonane przez Inwestora do 2021 r. - W celu kompleksowego wyremontowania ul. Sadowej, Gmina Miasto Elbląg w roku 2021 planuje także wykonać roboty drogowe na ul. Sadowej polegające na odnowie nawierzchni chodnika i jezdni na pozostałym odcinku ul. Sadowej tj. chodnik po stronie wschodniej na odcinku od. Al. Grunwaldzkiej do Willowej oraz jezdnia i chodniki od Willowej do Kochanowskiego – dodał Janusz Nowak.
 
 
Niezależnie od zobowiązań Inwestora dotyczących budowy sygnalizacji i prac drogowych, zapisy umowy drogowej nakładają na Inwestora, w czasie trwania budowy, obowiązki w zakresie utrzymania czystości ul. Sadowej oraz w stanie technicznym zapewniającym bezpieczne użytkowanie drogi przez wszystkich użytkowników. W celu egzekwowania zobowiązań Departament Zarząd Dróg kilkukrotnie pisemnie oraz ustnie wzywał Inwestora do podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie i poprawę nawierzchni drogowych, utrzymanie ich czystości oraz czyszczenia wpustów deszczowych. Przedstawiciele DZD na bieżąco prowadzą kontrolę w terenie, a w przypadkach braku właściwych działań ze strony Inwestora, podejmowane są także interwencje przez Straż Miejską
 
– stwierdził Janusz Nowak.
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Coraz wiekszy bałagan
  Wtorek, 07.01

  Syf cały czas. Liczy się tylko szybka sprzedaż mieszkań Już widzę ja po oddaniu znikną obietnice jak bańka mydlana. Co firmę nie z Elbląga będzie obchodził porządek.

 2. 2
  0
  ~ mmm
  Wtorek, 07.01

  Dziury na środku drogi na pół koła i nic nie reagują... KPINA

 3. 3
  +4
  ~ MIESZKANIEC
  Wtorek, 07.01

  A JAK MAJĄ BUDOWAĆ? MATERIAŁY HELIKOPTEREM DOSTARCZYĆ??? TRZEBA WYMAGAĆ ALE PO ZAKOŃCZENIU INWESTYCJI!!!!

 4. 4
  --8
  ~ Xd
  Wtorek, 07.01

  Elblag chcialby byc jak gdansk. Inwestor lapowki daje prezydentowi jak adamowiczowi robyg?

 5. 5
  +13
  ~ noname
  Wtorek, 07.01

  @mmm, dziury to były zanim zaczęto budowę

 6. 6
  +4
  ~ Janos
  Wtorek, 07.01

  Wspaniałe zajęcie. Nic nie robić tylko cały czas się o coś czepiać.

 7. 7
  +14
  ~ nn
  Wtorek, 07.01

  Cała ulica Sadowa i chodnik był w fatalnym stanie przed rozpoczęciem budowy.

 8. 8
  +2
  ~ Ploterek
  Środa, 08.01

  Stan Sadowej i chodników na tym odcinku był już zły przed rozpoczęciem budowy. Tak jak już ktoś napisał, dajcie skończyć budowę i dopiero wtedy wymagajcie nowego chodnika i nawierzchni. Oczywiście nadal egzekwować bieżące utrzymanie porządku w trakcie budowy.

 9. 9
  0
  ~ wicia
  Środa, 08.01

  A tego problemu nie widział pan radny "mega" Tołwiński, który jest nauczycielem SP nr 16? Ale pan radny Kowszyński jest z PiS-u, a radnemu niezależnemu nie zależy?

 10. 10
  0
  ~ lawina
  Środa, 08.01

  "Przedstawiciele DZD na bieżąco prowadzą kontrolę w terenie, a w przypadkach braku właściwych działań ze strony Inwestora, podejmowane są także interwencje przez Straż Miejską" Proszę opublikować sankcje nałożone na dewelopera za zniszczenie obrzeży ulicy Willowej. Willowa jest nową ulicą, która systematycznie jest niszczona przez ciężki sprzęt inwestora i dostawców budowy. Zakończą budowę a zniszczone krawężniki i ulica pozostaną?. Ulicę budowało miasto, a więc nikt. W tych okolicznościach miasto (DZD) daje zgodę na niszczenie mienia miejskiego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.