Wtorek, 29.09.2020, Imieniny: Michalina, Michal, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Żołnierze 16. Pułku świętowali odzyskanie niepodległości

08.11.2019, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Żołnierze 16. Pułku świętowali odzyskanie niepodległości
Fot. Ryszard Biel

W przededniu 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości żołnierze 16. Pułku Logistycznego zorganizowali obchody Święta Niepodległości. To pierwsze takie wydarzenie w nowo formowanej jednostce. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

Odzyskując niepodległość, Polska dołączyła do wielkiej rodziny narodów Europy i świata. Mimo znacznego upływu czasu oraz ciągłego wzbogacania historii naszego państwa, dzień 11 listopada nie stracił nic ze swojego znaczenia. Narodowe Święto Niepodległości każdemu Polakowi kojarzy się z wolnością. Obowiązkiem naszym jest pamiętać, że wolność nie jest wartością daną raz na zawsze, trzeba jej nieustannie strzec i bronić. Tworząc oblicze i wizerunek Polskich Sił Zbrojnych, jako żołnierze 16. Pułku Logistycznego, musimy ciągle pamiętać o wadze i znaczeniu tego przesłania

- powiedział płk Piotr Pankowski, dowódca 16. Pułku Logistycznego, podczas obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się w piątek, 8 listopada, na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Łęczyckiej. Podczas uroczystości żołnierzom 16. Pułku Logistycznego wręczono awanse, odznaczenia i wyróżnienia. Odśpiewano hymn państwowy i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, czyli „Marsz Pierwszej Brygady”. Była również uroczysta defilada z udziałem Orkiestry Wojskowa w Elblągu. Po apelu, na zakończenie wydarzenia, przy tablicach upamiętniających żołnierzy 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego poległy podczas zagranicznych misji zapalono znicze i zasadzono pamiątkowe dęby.

Uroczystość była dla 16. Pułku miała wyjątkowe znaczenie. To pierwsze takie wydarzenie w nowo formowanej jednostce.

Dzisiejszym uroczystym apelem, po raz pierwszy jako 16. Pułk Logistyczny, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

- podkreślał dowódca jednostki.

Przypomnijmy. 16. Pułk Logistyczny to pierwsza taka formacja w historii Wojska Polskiego. Od lutego tego roku powstaje na bazie 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego. Docelowo w pułku ma służyć kilkuset żołnierzy. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej proces formowanie nowej jednostki ma się zakończyć się 31 grudnia tego roku.

Jesteśmy na końcowym etapie formowania pułku. Listopad i grudzień będą dla nas kulminacyjne. W tej chwili przyjmujemy sprzęt - praktycznie codziennie, gdzieś w Polsce i odbieramy nowy sprzęt, przyjmujemy również nowych żołnierzy. Od 1 stycznia rozpoczynamy szkolenie, aby osiągnąć do działania zgodnie z przeznaczeniem

- wyjaśnia płk Piotr Pankowski.

Ja zaznaczył dowódca pułku, zgodnie z planem idzie również budowa hali remontowej, która powstaje na terenie koszar przy ul. Łęczyckiej. - Hala zostanie ukończona w terminie. Podłoże jest już gotowe do przyjęcia ciężkiego sprzętu, niebawem mury pójdą do góry, potem wyposażenie i będziemy my mogli przejmować obiekt. Wszystko idzie zgodnie z planem, nie ma żadnych zakłóceń - dodał.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / 16 Pułk Logistyczny ( zdjęć 56 )
Dodano: 2019-11-08 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ tradycja
  Piątek, 08.11

  Gratulacje. To chyba rzadkość ale też miła i znacząca - Ojciec i Syn - dowództwo w rodzinie :) .Kozioł przed wyborami zabiegał tam o poparcie dla swoich protegowanych . Czerepak pewnie się zorientował, że grochówki nie będzie. Dzisiaj już są niepotrzebni, ale miło widzieć pana Nowaka.

 2. 2
  +5
  ~ kkel
  Piątek, 08.11

  Ręce opadają. Który to już dąb posadzony w tym miejscu?

 3. 3
  +1
  ~ !?
  Piątek, 08.11

  @tradycja - czy nie jestes w stanie te politykierskie dywagacje zachowac na inna okazje?

 4. 4
  --1
  ~ ????
  Piątek, 08.11

  Przecież dęby są już zasadzone na Królewieckiej i dość ładnie rosną . I co z nimi , już nie są symbolem ?? Wycieli je ???

 5. 5
  +3
  ~ tradycja
  Sobota, 09.11

  Stwierdzam fakt. Pusta trybuna. Przed wyborami było pełno po głosy "największego pracodawcy w mieście" - cyt. kozioł. A tradycja, to zachowanie tychże , których tam nie widać.

 6. 6
  0
  ~ Waldus
  Sobota, 09.11

  Dlaczego nie było Ferdka?

 7. 7
  0
  ~ Nowa
  Sobota, 09.11

  Jak chodzi prezydent to piszecie: nic nie robi tylko chodzi, jak go nie ma, o jejku nie ma prezydenta. No ale jaki poziom może być biorców, wam się należy!

 8. 8
  +2
  ~ relatywiści
  Sobota, 09.11

  ~Nowa Zjawisko biegunkowe polega na tym że wielu z menory pędzi tam gdzie coś dają lub mogą dać. Przed wyborami wszędzie, w piwnicy i lodówce też, byli Sławek, Gustlik, Kozioł, czerepak, solejuk, więcławska nawet pod tablicą na moście. Gdy osiągnęli super wynik wyborczy (na szczęście lub nie) zniknęli i wybiórczo wolą kasztankę i jej ujeżdżanie niż dbałość o pracodawców w mieście. Twoje uwagi obrażają inteligencję Wieśka, więc zastanów się czy chciała byś mieć tak "wiernych" i pracowitych kumpli. Kłopot polega na tym, że to są osoby publiczne dające wielu przykład postawy. No i są widziane ale im, tobie też, wydaje się że ich infantylności i relatywnej postawy nie widać. Nikt, NIKT, nie dotyka ich życia prywatnego, ale publiczne , na które wczłapali dobrowolnie, podlega ocenie i krytyce.

 9. 9
  +4
  ~ obserwator
  Sobota, 09.11

  Za co tym żołnierzom płacimy? To wojsko wciąż coś świętuje a nigdy nie widziałem ich na poligonie.

 10. 10
  --3
  ~ Fikcja
  Sobota, 09.11

  Ferdek czujny!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.