Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pierwszy pułk logistyczny w polskiej armii powstaje w Elblągu

07.08.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwszy pułk logistyczny w polskiej armii powstaje w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

W Elblągu powstaje 16. Pułk Logistyczny. Gotowość bojową osiągnie w przyszłym roku, ale już teraz wiadomo, że będzie to jeden z większych pracodawców w mieście. Pierwsi żołnierze powołani do służby w pułku właśnie zasilili jego szeregi. To jednak nie koniec. Chętni, głównie specjaliści logistyki, lakiernicy, ale też elektrycy i kucharze, nadal mają szansę na pracę w tej jednostce.

16. Pułk Logistyczny to pierwsza taka jednostka w polskich siłach zbrojnych. Będzie on zajmował się zabezpieczaniem w czasie pokoju, kryzysu i wojen 16. Dywizji Zmechanizowanej. Powstaje w Elblągu.

5 sierpnia w 16. Pułku Logistycznym w Elblągu stawili się pierwsi żołnierze powołani do zawodowej służby z rezerw osobowych. To jednak dopiero początek kolejni żołnierze będą stopniowo zasilać szeregi pułku. Zostanie on również dodatkowo doposażony.

O liczbach wolałbym nie rozmawiać, to wewnętrzne sprawy. Ta liczba żołnierzy będzie jednak na tyle duża, aby zapewnić funkcjonowanie jednostkom 16. Dywizji na ścianie wschodniej. Trafi nas również nowy sprzęt. Nowoczesny, dostosowany do nowej techniki, która jest wprowadzana w jednostkach 16. Dywizji. Będzie to m.in. sprzęt przeładunkowy i środki transportowe. Mamy już pojazdy batalionu remontowego, to są stacjonarne warsztaty przeniesione na pojazdy. Dzięki nim wszystko, co robimy na co dzień w budynkach, halach remontowych jesteśmy w stanie wykonywać w polu. Obecnie trwa formowanie pułku, czyli przejmowanie sprzętu i ludzi. Następnie planowane są szkolenia. Żołnierze wyleją sporo potu, aby poznać sprzęt i osiągnąć umiejętności. Później czekają ich jeszcze szkolenia sprawdzające. Dopiero efektem tego wszystkiego będzie osiągnięcie gotowości bojowej, myślę, że to nastąpi w przyszłym roku

- mówi płk Piotr Pankowskiego, dowódca pułku.

Pułk nadal poszukuje chętnych do służby, specjalistów, którzy chcieliby podjąć pracę w armii. - Chodzi o logistyków, ale też kierowców, kucharzy, piekarzy, lakierników, mechaników, elektryków, elektromechaników - wylicza płk. Pankowski. Dowódca nie chce zdradzać ostatecznej liczby, ale wszystko wskazuje na to, że 16. PL będzie jednym z największych pracodawców w Elblągu, co podkreślał również prezydent Witold Wróblewski.

Zabiegałem mocno o to, aby dowództwo 16. Dywizji zostało w Elblągu. Tak się nie stało. Dzisiaj mamy batalion, który przekształcił się w pułk. To cieszy, bo to będzie kolejny, jeden z największych pracodawców. To dla nas, dla elblążan bardzo dobra wiadomość. Oby dalej powstawały w naszym mieście takie możliwości pozyskiwania kolejnych jednostek

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, który dziś odwiedził nowo powstający pułk przy ul. Łęczyckiej.

Docelowym miejscem stacjonowania nowo powstającej jednostki będzie kompleks wojskowy przy ul. Łęczyckiej. Pułk częściowo został już tam przeniesiony, przez jakiś czas jednocześnie będzie funkcjonował przy ul. Królewieckiej. To do czasu, gdy na terenie jednostki przy Łęczyckiej powstanie nowoczesna hala remontowa. Jej budowa już się rozpoczęła.

Hala będzie służyła realizacji obsług i napraw nowej techniki wojskowej w warunkach stacjonarnych. W tej chwili jest na etapie przygotowywania podłoża. To nie będzie zwykły budynek, musi spełnić odpowiednie parametry, być gotowy na przyjęcie ciężkiego sprzętu. Hala z pełnym wyposażeniem będzie gotowa za około 2,5 roku. Do tego czasu sprzęt część pododdziałów będzie funkcjonowała na ul. Królewieckiej, gdzie znajdują się hale remontowe przystosowane do naprawy sprzętu gąsienicowego. Koszt tej inwestycji to 88 mln zł

- wyjaśnia dowódca.

Dziś, 7 sierpnia, w kompleksie przy ul. Łęczyckiej, odbyła się specjalna zbiórka. Nowi żołnierze zostali przedstawieni przez dowódcę reszcie składu jednostki. Udział w zbiórce wziął również prezydent Elbląga.

Służbę w wojsku planowałam od dawna. To był mój cel. Stawiam na rozwój zawodowy, zdobywanie nowych, umiejętności, teoretycznych i praktycznych. W przyszłości chciałbym zostać oficerem. Jak wygląda praca w raczej męskim zawodzie? W wojsku nie ma podziału na kobiety i mężczyzn. Nie liczy się płeć, tylko charakter i predyspozycje

- mówiła szeregowa Katarzyna Niewińska, powołana do służby w 16. Pułku Logistycznego.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / 16 Pułk Logistyczny ( zdjęć 44 )
Dodano: 2019-08-07 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ zx
  Środa, 07.08

  Gdy byłem młody, wszędzie była obecna TAJEMNICA, też i przede wszystkim wojskowa. Obecnie potencjalny przeciwnik, wszystko ma podane na talerzu. Wystarczy internet. Dziwna ta nasza armia...

 2. 2
  +6
  ~ kazik
  Środa, 07.08

  Lakiernik ...., może i blacharz bo należy wyklepać błotnik od czołgu dla Andrzeja ...

 3. 3
  +7
  ~ Pas
  Środa, 07.08

  Wojskowi ,oficerowie w NATO da szczupli . A nasi widać na zdjęciach, nie wstyd wam . Gimnastyka zaprasza was bo brzuszek,za duży.

 4. 4
  +7
  ~ kozioł i czerepak
  Środa, 07.08

  Pięknie dla wojska, że taki twór powstał. Smutne, że Kozioł liczy na wojsko jako największego pracodawcę w mieście. Co on, Kozioł, i jego Czerepak - innowator robią dla rozwoju miasta i zatrzymania odpływu ludzi po studiach i szkołach? Po prostu są, organizują "konkursy" dla jedynie spełniających wymogi formalne", wycinają niepokornych i obcych układowo, zniechęcają turystę zdewastowanymi obiektami wyróżniającymi kiedyś miasto, słupują, wpłatomatują podwładnych, dbają o siebie i swoich. Kozioł nawet nie wie co to wstyd - on, "prezydent" otwarcie mówi, że nie ma pomysłu na miasto i że realizuje jedynie słuszny program " my tu siedzimy, qrwa, przez 5 lat". I znowu załapał się na darmową michę i coś jeszcze. Wybitny ekonomista z psl, kanclerski łeb i wizerunek.

 5. 5
  +7
  ~ Filozof
  Środa, 07.08

  O mateńko, wypuścili tego od słupow. Co za bełkot smutnego pisarza, filozof normalnie miejski. Pewnie do literackiej nagrody Nobla pretenduje.

 6. 6
  +12
  ~ Tom M.
  Środa, 07.08

  Droga redakcjo nie ma takiego stopnia wojskowego jak "szeregowa". Jest stopien szeregowy i to sie nie odmienia.

 7. 7
  +2
  ~ Pozamiatane .
  Środa, 07.08

  No cóż , nowa remiza strażacka na przeciwko jednostki ze swymi wozami, pułk logistyczny czyli dużo sprzętu wyjeżdżającego i wjeżdżającego z jw. a ulice wokół już są zakorkowane. Co to będzie jak się jedno i drugie sfinalizuje ?? A przed św. zmarłych i po ? I nie tylko , bo cmentarz się powiększa a nie przeciwnie . Nowa hala remontowa tuż przy osiedlu ZA POLITECHNIKĄ. Cicho to na pewno nie będzie. A było to taki spokojny rejon miasta. .. był.

 8. 8
  +5
  ~ mis
  Czwartek, 08.08

  ale jaja baba w wojsku tylko do jednego sie nadaje a pozniej na poligonach placz i lament

 9. 9
  --2
  ~ makoti
  Czwartek, 08.08

  Świetnie, więcej pracy mniej bezrobocia, większą kasa. Będą lewaki i Janusze płakać 😃

 10. 10
  --2
  ~ Magda
  Czwartek, 08.08

  Brawo Kaśka

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.