Poniedziałek, 24.02.2020, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg przejechał się na e-hulajnogach? Wypadki na nich niedługo będą codziennością?

04.11.2019, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg przejechał się na e-hulajnogach? Wypadki na nich niedługo będą codziennością?

Trzy wypadki w ciągu kilku tygodni i wiele sytuacji jeżących włos na głowie to pokłosie rosnącej popularności elektrycznych hulajnóg w Elblągu. Miłośnicy tego ekologicznego środka transportu coraz bardziej dają się we znaki innym uczestnikom ruchu.

W Elblągu trwa boom na elektryczne hulajnogi. Gdy pod koniec wakacji ich wypożyczania pojawiła się w naszym mieście, wielu elblążan inicjatywie przyklasnęło. Nic dziwnego to ekologiczny i wygodny sposób przemieszczania się po mieście. Szybko jednak okazało się, że wraz z rosnącą popularnością takich pojazdów pojawiły się dodatkowe problemy.

Hulajnogi elektryczne w Elblągu są coraz popularniejsze. To fajnie, ale mamy też problem. W Elblągu jest niewystarczająca ilość ścieżek rowerowych, więc na chodnikach obok pieszych mamy rowerzystów, a teraz doszły do tego jeszcze hulajnogi. Niestety osobny korzystające z nich często prują, ile fabryka dała, nie zważając na to, kto oprócz nich znajduje się na tym chodniku. Podobnie zresztą zachowują się na przejściach dla pieszych. To prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń

- na problem zwraca nam uwagę Czytelniczka info.elblag.pl.

Rzeczywiście. Zaledwie kilka dni temu mieliśmy tego przykład. 83-latka została potrącona przez chłopca jadącego na hulajnodze. Kobieta ze złamaniem ręki i obrażeniami głowy trafiła do szpitala, a policja rozpoczęła poszukiwania nieletniego sprawcy wypadku. Krewni poszkodowanej staruszki, nie wiedzą, czy chłopak poruszał się na zwykłej, czy elektrycznej hulajnodze, ustalili jedynie, że nie wypożyczył jej jedynej elbląskiej wypożyczalni. To nie jedyny taki wypadek, jak podaje policja, w ostatnim czasie doszło do trzech groźnych zdarzeń z udziałem hulajnogi. Jedno z nich miało miejsce w połowie września, wtedy mężczyzna na e-hulajnodze wjechał wprost pod samochód dostawczy. Złamał nogę.

Nie zawsze wina leży po stronie osób poruszających się na hulajnogach. Te wydarzenia pokazują jednak, że na elbląskich chodnikach i jezdniach robi się coraz ciaśniej, a użytkownicy hulajnóg nie zawsze znają przepisy. Te elektryczne, mimo że mogą osiągać prędkość nawet 25 km/h, nie są uznawane za pojazd. Jeżdżąc nimi po ulicach, popełniamy wykroczenie.

Według przepisów, osoba poruszająca się na hulajnodze, czy to na elektrycznej, czy zwykłej jest traktowana jak pieszy. Obowiązują ją takie same przepisy i na dobrą sprawę nie powinna się poruszać nie tylko po jezdni, ale nawet po ścieżce rowerowej

- przypomina kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Dopóki więc przepisy nie nadążą za nowoczesną technologią, zostają nam chodniki. Tutaj jednak musimy pamiętać o pieszych i zachowywać ostrożność.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ zem
  Poniedziałek, 04.11

  Błagam nie wrzucajcie wszystkich co używają hulajnóg do jednego worka.Ja mam prywatną hulajnogę i mam świadomość,że na chodniku zawsze ma pierwszeństwo pieszy,ci którzy tego nie pojmują nie powinni na nich jeździć.

 2. 2
  +15
  ~ Solder
  Poniedziałek, 04.11

  Trafniejszym pomyśłem byłyby rowery miejskie.

 3. 3
  --17
  ~ Maurycy
  Poniedziałek, 04.11

  Wszystko przeszkadza Elblazanom. To jakaś tragedia.

 4. 4
  +27
  ~ Krzysztof Litkowski
  Poniedziałek, 04.11

  A może zamiast 2 godzin religii w szkole wprowadzić wychowanie komunikacyjne?

 5. 5
  +37
  ~ Przemek
  Poniedziałek, 04.11

  To nie jest problem z hulajnogami, tylko z ludźmi. Jak ktoś jest dzbanem i wsiądzie na hulajnogę to jest dzbanem na hulajnodze. Proste.

 6. 6
  --5
  ~ Dede
  Poniedziałek, 04.11

  Z elektrycznych rzeczy, najbardziej lubię krzesło.

 7. 7
  +13
  ~ elika
  Poniedziałek, 04.11

  po chodniku się chodzi, a nie jeździ, ani rowerem ani hulajnogą, można korzystać ze ścieżek rowerowych a jak ich nie ma to proszę prowadzić rower po chodniku , jak nie ma ulicy nie wjeżdżam na chodnik samochodem, tylko dalej idę pieszo,

 8. 8
  +13
  ~ wicia
  Poniedziałek, 04.11

  Dopóki nie ma przepisów dotyczących korzystania z hulajnóg, to nie powinne być one dopuszczone do użytkowania. A wyjaśnienie ... osoba poruszająca się na hulajnodze, czy to na elektrycznej, czy zwykłej jest traktowana jak pieszy ... , ma się nijak do rzeczywistości. No bo który pieszy / na własnych nogach / porusza się z prędkością 20 km na godzinę?

 9. 9
  +26
  ~ kek
  Poniedziałek, 04.11

  Może kwestia tego co robią dzbany gdy już hulajnoga przestanie im być potrzebna? Porzucone elektryczne hulajnogi stojące na środku chodnika czy drogi rowerowej, często jeszcze w poprzek byle by tylko utrudnić innym poruszanie się. To jest też problem którym warto się zainteresować.

 10. 10
  --8
  ~ TWÓJ Kumpel
  Poniedziałek, 04.11

  TO JEST TO DOBRO - TO BOGACTWO P I S -OWSKIE

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.