Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Budowa Bursztynowego Portu nie wypaliła. Teraz teren przy ul. Warszawskiej zostanie sprzedany

10.10.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Budowa Bursztynowego Portu nie wypaliła. Teraz teren przy ul. Warszawskiej zostanie sprzedany
Fot. Ryszard Biel

Plan stworzenia w tym miejscu repliki średniowiecznej osady spalił na panewce. Teraz teren przy ul. Warszawskiej, obok mostu Kardynała Wyszyńskiego, pójdzie pod młotek.

Działka przy ul. Warszawskiej 61, o powierzchni ok. 0,7 ha, zabudowana jest hangarem i budynkiem magazynowym, pozostałością po działającej tu kiedyś przystani WOPR. Ostatnio w tym miejscu miał powstać Bursztynowy Port. Ta replika średniowiecznej osady miała stać się turystyczną atrakcją Elbląga. W ciągu ostatnich sześciu lat podjęto dwie próby jej budowy. Obie nieudane. W 2013 roku od miasta wydzierżawiło ten teren Stowarzyszenie Elbląg Europa, które zamierzało wybudować tam replikę osady Truso m.in. dzięki środkom z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja. Nic jednak z tego nie wyszło i w grudniu 2015 roku Stowarzyszenie złożyło wniosek o rozwiązanie umowy dzierżawy.

W marcu 2016 roku radni ponownie zgodzili się na wydzierżawienie terenu na 15 lat. Najemcą była Elbląska Spółdzielnia Socjalna Wehikuł Czasu - Wikingowie, Słowianie, Bałtowie, w której zarządzie zasiada Wojciech Ławrynowicz, znany elbląski odtwórca historyczny. Tym razem również budowa Bursztynowego Portu spaliła na panewce. W marcu tego roku, za porozumieniem stron, umowę rozwiązano.

Opuszczona przez odtwórców historycznych działka wzbudziła zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Miasto w związku z tym postanowiło wystawić ją na sprzedaż. Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Elblągu zgodę na to wyrazili radni. Teren już niebawem może iść pod młotek.

Jeśli Ratusz znajdzie nabywcę na ten teren, będzie to oznaczało, że w najbliższym czasie mogą ruszyć aż dwie inwestycje na lewym brzegu rzeki Elbląg. Teren znajdujący się również przy ul. Warszawskiej, między Pubem Specjal a siedzibą MDK, został wskazany pod budowę biurowca. To zadanie ma zostać zrealizowane z pieniędzy Agencja Rozwoju Przemysłu, w ramach programu "Fabryka".
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Fan Gargamela
  Czwartek, 10.10

  A czy dzierżawca uregulowała wszystkie należności?

 2. 2
  +4
  ~ Mieszkaniec
  Czwartek, 10.10

  Szkoda. Ale bywa.

 3. 3
  +15
  ~ stefan rembelski
  Czwartek, 10.10

  To znakomite miejsce by zbudować tam wieżowiec głupoty samorządowej i fabrykę maści na nią.

 4. 4
  --2
  ~ Cieciorka
  Czwartek, 10.10

  Czyli wątpliwości radnego Traksa były uzasadnione przy przekazywaniu dzierżawcy gruntu ?! Brawo PIS!

 5. 5
  +8
  ~ kazik
  Czwartek, 10.10

  Do CIECIORKA , radny pracuje w pewnej firmie z nadania politycznego , i to też może wzbudzi twoje wątpliwości....

 6. 6
  +13
  ~ Franc
  Czwartek, 10.10

  "Wojciech Ławrynowicz, znany elbląski odtwórca historyczny" Znany głównie z tego że nic mu nie wychodzi... szkoda. Fajna atrakcja turystyczna w Elblągu mogłaby by być

 7. 7
  +6
  ~ Ja też tu mieszkam
  Czwartek, 10.10

  Skrzyżowanie zjazdu z mostu Kard. Wyszyńskiego i ulicy Warszawskiej już dzisiaj bywa za dnia mocno zakorkowane. Czy nie lepiej potrzymać ten kawałek ziemi i pomyśleć o przebudowie tego węzła a nawet o poszerzeniu mostu? Jeśli ktoś to kupi i zechce tam coś postawić, sprawa będzie nie odwracalna. A na wyspie Spichrzow jest przecież tyle wolnej niewykorzystanej przestrzeni do zabudowy.

 8. 8
  +4
  ~ jan
  Czwartek, 10.10

  100 % racji Franc, kilka chałup z drewnianych bali i wystrój to żaden problem, sponsorów ( firm ) pełno.

 9. 9
  0
  ~ Właśnie
  Czwartek, 10.10

  Za Miast wybudować nowy most to czekają aż w tym miejscu mosy zakorkuje się na dobre. Tak wlasnie od lat rzadza Elblągiem. Tak jest każda sprawa z kazdym obiektem miejskim. Szkoda ze nie powstanie replika osady truso . Popatrzmy tam gdzie dsą takie osady są tłumy zwiedzających. Widac że nikomu nie zależy by turyści byli w Elblągu.

 10. 10
  +2
  ~ w....y elblązanin
  Czwartek, 10.10

  i kolesie Wróblewskiego postawia tam wille [POstKomuna ]lub dewloperzy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.