Środa, 1.04.2020, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miasto do spółki z ARP wybuduje biurowiec na Wyspie Spichrzów?

25.06.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto do spółki z ARP wybuduje biurowiec na Wyspie Spichrzów?
Fot. Ryszard Biel

Miasto chce wejść w spółkę z Agencją Rozwoju Przemysłu, po to, aby wybudować na Wyspie Spichrzów nowoczesny biurowiec. Decyzję z w tej sprawie podejmą radni podczas najbliższej sesji, w czwartek 27 czerwca.

Elbląg jest jednym z czterech miast, które zostały zakwalifikowane do Programu Fabryka Agencji Rozwoju Przemysłu. W naszym przypadku program zakłada, że do 2022 roku, na Wyspie Spichrzów powstanie biurowiec z powierzchnią do wynajmu. Zanim jednak na placu budowy zostanie wbita pierwsza łopata, konieczne jest dopełnienie wielu formalności. Jedną z nich jest utworzenie przez Miasto Elbląg i ARP spółki, która ma być odpowiedzialna za realizację inwestycji. Uchwała w tej sprawie zostanie poddana pod głosowanie radnych na sesji w czwartek (26 czerwca).

Na początek ARP wniesie do spółki 1,9 mln zł, wkład miasta to 100 tys. zł. Pieniądze te zabezpieczą funkcjonowanie spółki. W czasie, gdy zmieniany będzie plan zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów - obecny nie pozwala na realizację obiektu o przeznaczeniu biurowym, spółka będzie wykonywała czynności zmierzające do przygotowania tej inwestycji, m.in. programu funkcjonalno-użytkowego, badań archeologicznych. Po tym okresie miasto wniesie do spółki aportem nieruchomość, a ARP środki finansowe, w wysokości wielokrotności wartości działek pozwalający jej na objęcie w Spółce udziałów na poziomie co najmniej 80 proc. kapitału zakładowego. Pozostałą część kapitału, ARP planuje sfinansować z funduszu pożyczkowego, który posiada

- mówił Dariusz Ostrowski z Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miejskiego, podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Gospodarki Miasta.

Miasto poza tymi 100 tys. zł na początku nie planuje wnoszenia dalszych udziałów pieniężnych, zapewniał przedstawiciel Ratusza. Cały koszt budowy biurowca wstępnie oszacowano na ok. 50 mln zł. Ma on powstać na Wyspie Spichrzów, na trenie między Pubem Specjal a siedzibą MDK.

Ten obiekt byłby dostosowany do wszelkich naszych oczekiwań, wymagań. Dzięki tej inwestycji sektor usług dla biznesu w naszym mieście mógłby się rozwijać. Chodzi o usługi prawne, księgowe, call center, czy contact center. Z rozpoznania, jakie mamy, wydaje się, że będzie zapotrzebowanie na nie w Elblągu. W naszym mieście jest już kilka firm wykonujących takie usługi. ARP również otrzymuje zapytania od zainteresowanych wynajęciem takiej powierzchni w miastach mniejszych. Zainteresowanie tymi powierzchniami będzie

- dodaje Dariusz Ostrowski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Znowu ściema
  Wtorek, 25.06

  Czy na okres wizyty ARP Modrzewina została przesłonięta ekranem ? Gdyby przeszli po pustej szklanej budowli, zobaczyli halle, korytarze, klatki schodowe stanowiące więcej niż 50 % powierzchni do wykorzystania , zapoznali się z pasożytniczymi kosztami utrzymania, wysłuchali "wizji" nowej dyrektor- uciekaliby z tego zaścianka. Znowu iluzja dla ludu.

 2. 2
  +15
  ~ jemu się wydaje
  Wtorek, 25.06

  "Wydaje się, że będzie zapotrzebowanie" - "mówi" urzędnik wróblewskiego. Wydaje się wtedy gdy ktoś komuś włoży coś "tam" - jednemu i drugiemu się wydaje , że ma coś "tam". Kolejny bubel jak przaekop, nadzalewowa, EPT, ... . Jak zakwalifikowano do dotacji skoro nie ma podstaw ekonomicznych istnienia yakiej budy, a jedynie "wydaje się"? Już wiadomo, że "radni" podejmą uchwałę, bo kukiełki witolda zrobią co każe.Koszt utrzymania takiej budy, pustej budy, idzie w miliony zł. No i to marzenie - biznes w Elblągu = księgowa obsługa budżetówki, medycyny, usług. Kilku prawników. "Wydaje się". Jocz turystę pogoni po parkach a temu się wydaje. To już jest cały szpital zamknięty a nie jeden oddział - miasto, UM, RM, jako ten "właściwy" szpital".

 3. 3
  +12
  ~ Elblążanin
  Wtorek, 25.06

  Nadzieja, że ktoś wydzierżawi na działalność usługową powierzchnie wybudowane kosztem 50MPLN jest raczej złudna. Temu miastu potrzebne są inwestycje prorozwojowe, nakierowane na tworzenie miejsc pracy w przemyśle, a nie w sektorze usług. Jeden szklany dom wiejący pustką na Modrzewinie wystarczy. Na podstawie jakich analiz „wydaje się, że będzie zapotrzebowanie na wymienione usługi”? Poza tym biznesu nie robi się w oparciu o to, co się komu wydaje. Ale tak czy inaczej powodzenia, a nuż się uda. Szkoda byłoby wyrwać 50MPLN i nie mieć z tego nic poza dodatkowymi kosztami.

 4. 4
  +19
  ~ Stefan Rembelski
  Wtorek, 25.06

  Gdyby ktoś szukał plastycznego opisu pustki intelektualnej to ta inwestycja się znakomicie nadaje jako modelowa. Jest taka mądrość gminu, że idiotów się nie sieje - sami rosną. I pomyśleć że dzieciaki tona na dzikich kąpieliskach a ludzie umierają na korytarzach w szpitalach. Następna fala emigracji będzie wynosiła 4 mln młodych Polaków.

 5. 5
  +7
  ~ Andrzej
  Wtorek, 25.06

  Rezerwuję 1000m2. Kiedy planowany koniec inwestycji?

 6. 6
  --1
  ~ maj-jatenko
  Wtorek, 25.06

  Konstruując pytanie nie wystarczy postawić znaku zapytania na końcu zdania. W przypadku tego tytułu wypadałoby zacząć od słowa "czy". Redakcjo. Szanujcie polski język. Znam obecne trendy clikbaitowe, ale jak media ogólnopolskie nie potrafią stosować zasad gramatyki na poziomie klasy trzeciej szkoły podstawowej to może jest nadzieja w tych lokalnych?

 7. 7
  +3
  ~ Szkoda gadac
  Wtorek, 25.06

  Kompletny bezsens.Przeniosa sie do nowego biurowca z innych lokalizacji miasta,a dotychczasowo zajmowane lokale beda staly puste.I taka to bedzie poprawa.Myslenie rzadzacych -tragedia.Budowac panie Wiesiu?Budowac.

 8. 8
  +5
  ~ Szok
  Wtorek, 25.06

  Jak bede chcial robudowac dom,to tez mi zmienicie plan zagispodarowania przestrzennego pod moje wymagania?Nie po to ktos cos ustalal zeby teraz to zmieniac pod swoje chore pomysly.Postawcie jeszcze z dwa kwadraty jak w Malborku i bedzie gitara.

 9. 9
  +13
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 25.06

  Apeluję publicznie do Radnych Miejskich o odrzucenie tego poronionego pomysłu elbląskich władz miejskich, włodarza Witolda Wróblewskiego - Prezydenta Miasta Elbląga i przedstawicieli aktualnego reżimu dot. bezpowrotnego zniszczenia elbląskiej Wyspy Spichrzów i miejskiej Starówki poprzez budowę tam biurowca i sąsiadujących z nim parkingów. W Elblągu mamy cały szereg innych nieruchomości i obiektów, które mogłyby posłużyć do budowy/rewitalizacji takiego biurowca, zaś koncepcja budowy betonowego molocha w sercu elbląskiego Starego Miasta jest nie tylko architektonicznym i urbanistycznym barbarzyństwem, ale przede wszystkim urzędniczą (i historyczną) głupotą.

 10. 10
  +12
  ~ JesusAlvaro
  Wtorek, 25.06

  Typowa inwestycja "dają pieniądze to budujemy", bez analizy i pomyślunku, aby stało. Budynek może i powstanie za cudze a nie miejskie, ale kto ten pustostan będzie później utrzymywał?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.