Poniedziałek, 20.01.2020, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dyrektor zdecyduje, katecheta przyklepie? Takie "prośby" o zwolnienie z religii pojawiły się w elbląskiej podstawówce

03.10.2019, 15:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dyrektor zdecyduje, katecheta przyklepie? Takie "prośby" o zwolnienie z religii pojawiły się w elbląskiej podstawówce

Dyrektor szkoły może nie zgodzić się na nieobecność dziecka na lekcjach religii? Tak przynajmniej wynika z pisma, które do podpisania dostała mama uczennicy Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. - Mam zwracać się prośbą do dyrekcji o to, aby moje dziecko mogło nie chodzić na religię. Co więcej, ta moja "prośba", jest jeszcze przedkładana katechecie? To jakiś absurd. Myślałam, że o takich sprawach decydują rodzice - dziwi się mama dziewczynki. - To stare pismo, nie obowiązuje w naszej szkole. Najwyraźniej któryś wychowawca przez pomyłkę je rozdał - tłumaczy Iwona Mikulska, dyrektor SP nr 18.

Religia, zgodnie z prawem oświatowym, nie jest przedmiotem obowiązkowym. Dziecko może w brać udział w lekcach religii za zgodą rodziców, a dyrektor organizuje na życzenie rodziców. W wielu szkołach nadal jednak nie jest to jasno formułowane, a przepisy bywają naginane. Przykładem może być pismo, które dotarło do naszej Czytelniczki, mamy dwóch uczennic podstawówki.

- Moje dzieci teraz są w starszych klasach, ale na religię nie chodzą od pierwszej klasy. W tym roku po raz pierwszy otrzymałam ze szkoły do wypełnienia pismo - prośbę do pani dyrektor o zwolnienie z religii. Pierwsze z nich otrzymałam na zebraniu w klasie młodszej córki, drugie do wypełnienia przyniosło mi starsze dziecko. Przyznam, że jestem zdziwiona. Samo pismo jest tak skonstruowane, że naprawdę trudno domyślić się, w jakim celu rodzic ma je podpisywać. W pierwszym zdaniu stwierdza się, że "w związku ze zwolnieniem z zajęć religii syna/córki" czyli tak jakby jasne było, że dziecko na te zajęcia nie chodzi, a zaraz potem jest "zwracam się z prośbą o zwolnienie syna/córki z obowiązku obecności na wyżej wymienionych zajęciach, w dniach, gdy są one na pierwszej/ostatniej lekcji". Tutaj trzeba wypełnić dokładne dni tygodnia i godziny zajęć. Pod tą prośbą jest miejsce na decyzję dyrektora, który jak wynika z pisma, może się na to zgodzić bądź nie. Uderzyło mnie również to, że pod pismem podpisać ma się nauczyciel religii. O co tu chodzi? To jakiś absurd. Nie wydaje mi się, żeby to było zgodne z przepisami. Nie zamierzam tego wypełniać, chciałabym jednak wyjaśnić sprawę. Myślę, że to wprowadzanie w błąd rodziców - mówi nasza Czytelniczka.

Z treści pisma rzeczywiście trudno wywnioskować, jaki cel przyświecał szkole, która skierowała je do rodziców, nie mówiąc już o tym, że dyrektor nie może podejmować decyzji odnośnie do uczestnictwa danego ucznia w lekcji religii. Z prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do dyrektor SP nr 18 w Elblągu. Pani dyrektor przekonuje, że to nieporozumienie.

To jest jakiś stary druk, nie obowiązuje on u nas w szkole. Widać jakiś wychowawca go rozdał. Normalnie obowiązuje u nas rezygnacja z religii, takie jest prawo rodzica. Jeśli religia jest pierwszą bądź ostatnią lekcją to jasne, że dziecko pozostaje w tym czasie w domu. Natomiast jeśli lekcja religii jest w środku planu, a i tak u nas bywa, to uczeń przebywa wtedy pod opieką świetlicy i w tej kwestii rodzic również musi wypełnić odpowiedni druk. Powtarzam, że to konkretne pismo u nas nie obowiązuje. Nie wiem, czy to dotyczy większej liczby rodziców. Normalny rodzic przychodzi do dyrektora szkoły i wyjaśnia sprawę, a nie idzie do mediów. Tyle ma do powiedzenia w tej sprawie

- wyjaśnia pani dyrektor.

Jeśli chodzi o organizację lekcji religii w szkołach, jest to określone przepisami prawa. Na wyraźny wniosek rodzica dyrektor jest zobowiązany do tego, aby zorganizować zajęcia z lekcji religii i etyki. Te zajęcia organizowane są jednak na życzenie rodziców. W drugą stronę to nie działa. Nie znam szczegółów tej konkretnej sprawy, więc nie wiem, jaki był cel tego pisma. W przypadku jakichś wątpliwości zachęcam rodziców do kontaktu z Kuratorium, czy jak w przypadku Elbląga z jego delegaturą

- mówi Małgorzata Hochleitner, dyrektor Wydział Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Zdaniem pani dyrektor SP nr 18 cała sprawa to tylko pomyłka "nieogarniętego" wychowawcy. Jak podkreśla Iwona Mikulska, rodzice, których dzieci nie chodzą na religię muszą w "osiemnastce" wypełnić zupełnie inne pismo.

Religia, w ramowym planie nauczania jest ujęta w dwóch godzinach, rodzic ma prawo nie posyłać dziecka na te zajęcia, wtedy wypełnia u nas taki druk, że rezygnuje z religii. To dla szkoły jest wygodniejsze. Nam łatwiej jest ogarnąć te dzieci, które nie chodzą na religię, których jest garstka. Wiem, że w innych szkołach wygląda to podobnie. To nie jest jakieś widzimisię, tylko rozwiązanie na potrzeby szkoły

- dodaje dyrektor SP nr 18.

Takie rozwiązanie, kiedy rodzic lub pełnoletni uczeń składa rezygnację z religii, dla szkoły rzeczywiście może być wygodniejsze. Nie jest to jednak do końca to, o co chodziło ustawodawcy.

W pierwszej klasie, na każdym etapie edukacji, rodzic musi wyrazić wolę udziału swojego dziecka w lekcji religii. Taką zgodę bądź oświadczenie musi więc podpisać, żeby dziecko chodziło na te lekcje. Gdy taką zgodę już się podpisało i dziecko uczęszcza na religię, a rodzic np. chce wypisać go z tego przedmiotu, wtedy pisze rezygnację. Takiej rezygnacji nie muszą podpisywać rodzice dzieci, które od początku na religię nie chodzą

- wyjaśnia Małgorzata Hochleitner.

 


Pliki dołączone do informacji:


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ :(
  Czwartek, 03.10

  To jakis absurd.Zaczyna sie.

 2. 2
  +17
  Robert Koliński
  Czwartek, 03.10

  Kolejna afera w szkole zarządzanej przez panią dyrektor od elbląskich "słupników" - ludzi, którzy wspólnie z elbląską kurią i ratuszem utylizują szmal podatnika i urabiają naiwnych mieszkańców od lat. Może czas już najwyższy się zastanowić czy ta pani jest tam aby na pewno na swoim miejscu? #ŚwieckiePaństwo #NIEdlaSłupników #WolnaSzkołaReligiaDoKościoła

 3. 3
  +40
  ~ oj
  Czwartek, 03.10

  Z artykułu wynika, że w tej szkole jest co najmniej dwóch "nieogarniętych" wychowawców - czyli polecenie poszło od góry, ale winę zwalimy na nauczycieli

 4. 4
  +29
  ~ antychryst
  Czwartek, 03.10

  Nie ważne kto wygra/przegra wybory. Kościół Katolicki jako zwierzchnik każdej opcji rządzącej zawsze wygrywa - dziś jest już drugim po Skarbie Państwa największym posiadaczem ziemskim w Polsce.

 5. 5
  +26
  ~ znowu nagość słupna
  Czwartek, 03.10

  Przepięknie - kuriozum "pisma" w rodzaju "idąc do szkoły pogryzł mnie pies". drugi błysk, to postawa dyrektor tej szkoły i jej opinia o wychowawcy klasy - "nieogarnięty". Widać, że łatwiej jest być słupem, wpłatomatem, organizatorem politycznego otwarcia roku szkolnego niż zachować przyzwoitość, znajomość prawa oświatowego i obiektywnie wprowadzać go w życie. Wystarczy opłacić członkostwo we właściwym kww i kariera z przyklejonym fotelem pewna. a kozioł beczał, że elbląska oświata kwitnie. to jedno piśmidło i postawa dyr. załatwia wszystkie statystyki słupów, czerepaków , więcławskich i kozłów. Dyrektor kłamie , że to jeden nieogarnięty wychowawca - pismo dostała dwójka dzieci z różnych klas. Oj słupy, słupy. A kozioł zaraz powie, że to wzór dyrektora i klepnie awans.

 6. 6
  +19
  ~ KOBIETA
  Czwartek, 03.10

  Dyrektorzy się boją mediów, ale niestety w dzisiejszych czasach nic bez mediów się nie załatwi i dlatego ludzie chodzą do mediów anie bezpośrednio do dyrektorki. Oj w jakim ja kraju żyje niedługo to będą się dzieciaków pytać czy mama z tata sex uprawiają i w jakiej pozycji i czy przypadkiem nie w gumce nasza POLSKA

 7. 7
  +26
  ~ adi7777
  Czwartek, 03.10

  Nieogarnięci wychowawcy, nienormalny rodzic - tylko Pani dyrektor "słupnik" jest w porządku. Oj nieładnie tak na innych zwalać winę.

 8. 8
  +15
  ~ dumny kozioł
  Czwartek, 03.10

  Przyzwoity człowiek po takiej wypowiedzi (po polsku) , ocenie podwładnego i komentarzu wobec rodzica, przeprosił by publicznie lub nawet zrezygnował z funkcji, bo ukazał całą swoją osobowość. W elblążkowie honor nie ma zastosowania - pewien kwasonos po wypadku spowodowanym bałaganem w jego szkole stwierdził, że "nic się nie stało, to tylko nieszczęśliwy wypadek". Opłacił kww, został słupem, powołany na głównego innowatora w mieście, ma zafundowane all inclusive na Wiejską. Gdy podpiąłeś się do właściwego kolesiostwa, to nawet nie musisz ukrywać pochodzenia.

 9. 9
  --1
  ~ XD
  Czwartek, 03.10

  Straszna afera,proponuję powołanie specjalnej komisji śledczej do jej zbadania. Na przewodniczącego proponuję komentującego tu eksperta od wszystkiego z poparciem społecznym mniejszym jak błąd statystyczny.W pierwszej kolejności przesłuchać Matkę,Dyrektora i Plebana # ***oburza

 10. 10
  +44
  ~ Nlka
  Czwartek, 03.10

  Religię do kościoła przenieść, jak dawniej...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.