Środa, 1.04.2020, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rząd PiS chce położyć ręce na elbląskim porcie? Politycy Platformy ostrzegają

30.09.2019, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rząd PiS chce położyć ręce na elbląskim porcie? Politycy Platformy ostrzegają
Fot. Ryszard Biel

Rząd, w związku z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, może planować przejęcie Portu Morskiego w Elblągu, ostrzega Platforma Obywatelska. Politycy opozycji chcą, aby Prawo i Sprawiedliwość zaprzestało szantażu wobec samorządu elbląskiego. - Poseł Leonard Krasulski mówi wprost, jeżeli rząd przejmie w swoje władanie zarówno port, jak i rzekę Elbląg, to inwestycja zostanie dokończona i problem zostanie rozwiązany. Nas taka perspektywa przeraża - mówi Jerzy Wcisła, senator RP.

Na chwilę, przed zaplanowanym na 4 października, podpisaniem umowy z wykonawcą pierwszego etapu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną Platforma Obywatelska pyta ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka o to, czy państwo zamierza przejąć Port Morski w Elblągu, który obecnie jest w rękach samorządu.

Dziś wysyłamy pismo do ministra Gróbarczyka. Chcemy, aby wyjaśnił, dlaczego kanał kończy się przed portem w Elblągu. Jakie są analizy, które mówią, że taka lokalizacja zakończenia kanału ma sen. Pytamy również o to, czy gdyby Port Morski w Elblągu był portem państwowym, to ta inwestycja objęłaby go czy nie i wreszcie, czy państwo zamierza przejąć ten port. Port w Elblągu, dla nas elblążan to nie jest tylko firma, która zatrudni kilkaset osób. W dobie globalizacji, gdy dyrekcje ważniejszych zakładów wyniosły się z Elbląga do większych ośrodków, taki port może być bardzo silnym podmiotem miastotwórczym, kulturotwórczym, patronem różnych wydarzeń. Elbląg nie po to zainwestował w swoją "morskość" już ok. 100 mln zł, angażował się w różne przedsięwzięcia, aby teraz gdy rysuje się perspektywa, że ten port może pomóc Elblągowi, godzili się na jego. Jesteśmy zdeterminowani, jeśli o to chodzi

- mówił Jerzy Wcisła (PO), senator RP podczas spotkania z dziennikarzami.

Domagamy się nie tylko zaprzestania szantażu przez polityków PiS wobec samorządu elbląskiego. Domagamy się doprowadzenia kanału przez Mierzeję Wiślaną do samego portu w Elblągu

- podkreślał poseł PO Jacek Protas.

Przekop Mierzei nadal wzbudza wiele emocji. W tej chwili najwięcej pytań odnośnie do tej inwestycji mają chyba elblążanie. Jak wynika z ostatnich doniesień, rząd wycofał się z inwestowania w elbląski port. Chodzi głównie o pogłębienie prowadzącego do nabrzeży toru, bez czego nie dotrą tu większe jednostki, które dzięki przekopowi miały do Elbląga przypływać i spowodować rozwój portu. Jako pierwszy temat ten poruszył senator Jerzy Wcisła. Pisaliśmy o tym tutaj. Zdaniem opozycji takie działanie miało dostarczyć PiS argumnetów potrzebnych do przejęcia samorządowego portu przez rząd.

Teraz pojawił się jeszcze nowy przekaz, który bardzo nas zaniepokoił. Ten przekaz brzmi tak, że jeżeli chcemy, aby ten kanał skończył się w Elblągu, to trzeba port w Elblągu oddać państwu. Nas taka perspektywa przeraża, tym bardziej że uważamy, iż, jest ona realna. Mamy już kilka dowodów na to, że ta partia umie tak robić. Tak przejęła Westerplatte, plac im. Piłsudskiego w Warszawie, tak próbowała przejąć Europejskie Centrum Solidarności. Port w Elblągu będzie głównym beneficjantem budowy kanału przez Mierzeję, a to port samorządu i to samorządu, w którym PiS nie rządzi. Pewnie chce mieć całość po swojej stronie, chce być beneficjentem całej inwestycji i po to chce przejąć port w Elblągu

- dodał senator.

Opozycja, jak się okazuje, ma swój plan B na doprowadzenie kanału przez Mierzeję Wiślaną do elbląskiego portu za rządowe pieniądze. Jaki? Z jego ujawnieniem zamierza poczekać do wyborów parlamentarnych. - Mamy kalendarz różnych działań i metody działań, które doprowadzą do tego, że ten port będzie ujęty w budowie kanału przez Mierzeję - mówi Jerzy Wcisła - Dzisiaj nie będziemy tych działań uruchamiać, dlatego, że liczymy na to, że ten rząd nieżyczliwy dla Elbląga za dwa tygodnie odejdzie i z innym rządem będziemy inaczej o Elblągu rozmawiali. Jeżeli pech będzie chciał, że ten rząd będzie nadal rządził, to podejmiemy działania, aby inwestycja powstała tak, jak była planowana od 20 lat, tym bardziej że jesteśmy przekonani, że prawo jest po naszej stronie. To rząd ma obowiązek zapewnić dostępność do portu elbląskiego, nawet jeżeli ten port jest komunalny.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ wyborca
  Poniedziałek, 30.09

  Dzielenie skóry na niedźwiedziu, żeby tylko się pokazać.Pomarzyć, że PO wygra, już mieliście 8 lat. Są innego ugrupowania do podejmowania odpowiednich działań.Wszyscy tylko nie PISPO.

 2. 2
  +3
  ~ wciskacz i portas
  Poniedziałek, 30.09

  Czy wy kiedykolwiek dorośniecie? Trzymacie się monotematów jak opój płotu. Czy rów w zalewie to jedyne wasze danie zwane "programem"? Kupcie wreszcie i załóżcie długie portasy i nie wciskajcie psychopatycznie już oklepanych banialuk. Niech rząd kopie, a miasto buduje port skoro tak chciało. Jest kilka tomów dokumentacji - powstawały przez lata, a gdzie wy byliście z uwagami? Umiecie czytać dokumentację czy tylko czytacie z ruchu warg Lońka? Macie inne punkty programu dla Polski i regionu? jeżeli port jest miasta, to co rządowi do tego? A po lamencie portasa i wciskacza skończy się tak jak z Westerplatte i placem Piłsudskiego. Dorośnijcie, bo to co wciskacie , to żaden program a jedynie coś co wystaje z męskich portasów mimo wciskania przez kieszeń.

 3. 3
  0
  ~ czerepak?
  Poniedziałek, 30.09

  ~wyborca - czyli został PSL. O tak, czerepak z kozłem sami wyryją ten rów tak samo jak dbają o basen adolfa. Naiwny wyborco - nie nazwy i koryciarze a oficjalne programy. Były w Elblągu "konwencje" i ktoś się zająknął na temat rowu? Nawet wciskane portasy milczały a już n-ty raz płaczą indywidualnie chcąc naiwnie zyskać kilka głosów nierozgarniętego elektoratu.

 4. 4
  +2
  ~ "demokratyczne" układy
  Poniedziałek, 30.09

  PiS to nie moja bajka tak jak i czerepak z kozłem, jednak Elbląg zacznie rozwój gdy pis zdobędzie prawie wszystkie mandaty w naszym okręgu. Każdy inny wynik, to kolejne lata cofania się do wioski przy takim "prezydencie " i RM. po wygranej PiS w okręgu , na wiosnę pewne referendum miejskie , nowe rozdanie i pomoc rządowa, bo nawet Gustlik przestaje dbać o kozła.

 5. 5
  +28
  ~ Janusz
  Poniedziałek, 30.09

  ten port ma szanse wyjść z dziury w d... tylko przy silnym zaangażowaniu władz centralnych. Nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie wyobraża sobie że słonina młodszy czy jurek motorówka mogliby to udźwignąć samodzielnie

 6. 6
  +26
  ~ Hegemonka
  Poniedziałek, 30.09

  Niech motorówka zacumuje w zimnych termach. Na zawsze !

 7. 7
  +36
  ~ Kondek
  Poniedziałek, 30.09

  Zuchy !!! .Wstydu nie macie Panowie. Przypomnijcie sobie, co wasz szef p.Tusk mówił o Porcie w Elblągu przez osiem lat. " Przerost ambicji lokalnych politykow". To było oficjalne stanowisko ówczesnych władz PO.

 8. 8
  --7
  ~ kazik
  Poniedziałek, 30.09

  ktoś tu napisał w komentarzu o zaangażowaniu władz centralnych..., PRZYPOMNĘ IŻ BYŁA KIEDYŚ W POLSCE GOSPODARKA STEROWANA CENTRALNIE , ale zapewne nikt nie chce pamiętać , i wiadomo jak ona skończyła..... , Co do senatora to działa w słusznej sprawie , ale nam w Elblągu przydałby się kandydat nasz znający miasto i jego potrzeby , a nie jakiś ktoś z Lidzbarka Warmińskiego, mógłby się senator taż wypowiedzieć dlaczego Elbląg graniczy z woj pomorskim w odległości około 6 km .... , a to co mówi inkasent z browaru to można między bajkami postawić , znawca tematu tak jak król szczotek....

 9. 9
  +19
  ~ Jerzy W
  Poniedziałek, 30.09

  głąby z samorządu nawet modrzewiny nie potrafili zagospodarować z sse a co dopiero mówić o kiepsko ulokowanym porcie

 10. 10
  +9
  ~ Jerzy W
  Poniedziałek, 30.09

  każde cywilizowane w tym zachodnie państwo steruje gospodarką czasami nawet bankom dopłaca żeby nie padły. co osobiście uważam za totalne sk....syństwo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.